גל השרפות הנרחב שפקד את ישראל היום (שישי) ממשיך להתרחב כשברקע עולה החשד כי חלק מהדלקות, שהביאו בין היתר לפינויים של מאות בתים, נגרמו בשל הצתות מכוונות של פלסטינים. כוחות הביטחון פועלים בשעה זו במטרה לאתר את החשודים ואוספים ממצאים במוקדים השונים. נציג כבאות ראשי: " רוב השרפות נגרמו כתוצאה מגורם אנושי, לא ידוע אם הצתה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בין ההתנחלות מבוא דותן ומעוז צבי התפתחו בעת ובעונה אחת מספר מוקדי שרפות, מכאן עלה החשד כי נעשתה הצתה מכוונת שהביאה לשרפת הענק באזור. בעקבות השרפה, הוקפצו למקום כוחות רבים של לוחמי אש, לוחמי צה"ל וכוחות משטרה שבעבודה משותפת שערכה מספר שעות השיגו שליטה על האירוע. לאחר הערכת מצב של כוחות הביטחון הוחלט שצוות של לוחמי אש יישארו במהלך הלילה במועצה האזורית לטובת הגנה ואבטחת היישוב מעוז צבי.

שריפות באזור דבוריה (צילום: יוסף יוסף )
שריפות באזור דבוריה | צילום: יוסף יוסף
שריפות באזור דבוריה (צילום: יוסף יוסף )
שריפות באזור דבוריה | צילום: יוסף יוסף

השרפה שפרצה באזור שבין היישובים הביאה לפינויים של כל תושבי מעוז צבי מחשש שהדלקה תתפשט לאזור הבתים. התושבים פונו למועדון ביישוב מבוא דותן וצוותי החירום של אגף השירותים החברתיים, יחד עם וועד היישוב, קלטו אותם בהתאם. כמו כן, נעשה ניסיון משמעותי לפנות את בלעיח החיים הרבים במקום, כמו עדרי כבשים שניסו להמלט בשל השרפות.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, ברקע השרפה (צילום: וועדי הישובים מבוא דותן ומעוז צבי)
יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, ברקע השרפה | צילום: וועדי הישובים מבוא דותן ומעוז צבי

מוקד השרפה הראשוני בין מבוא דותן למעוז צבי
מוקד השרפה הראשוני בין מבוא דותן למעוז צבי

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, סייר במקום ולאחר מכן אמר: "אירוע לא פשוט. על פי הערכות, שוב, מדובר בהצתה. מבחינתנו זה אירוע טרור לכל דבר ועניין. וכך מערכת הביטחון והדרג המדיני צריכים להתייחס לכך. לתפוס את המציתים ולהתייחס לנושא בחומרה כמו כל פיגוע טרור אחר".

חוץ ממבוא דותן ומעוז צבי, שרפות רבות פרצו במוקדים נוספים ברחבי הארץ, כשבמרכזן שרפת ענק שפרצה בעיר נוף הגליל (נצרת עילית). לפני זמן קצר סיים השר לביטחון פנים אמיר אוחנה הערכת מצב בחפ"ק של המשטרה וכוחות הביטחון שהוקם בסמוך לעיר, זאת לאחר שאלפי תושבים פונו בשל החשש מהתפשטות האש לכיוון הבתים.

כבאים פועלים בשרפה שפרצה סמוך ליישוב בת חפר (צילום: פלאש 90, גילי יערי)
כבאים פועלים בשרפה שפרצה סמוך ליישוב בת חפר | צילום: פלאש 90, גילי יערי
כבאים פועלים בשרפה שפרצה סמוך ליישוב בת חפר (צילום: פלאש 90, גילי יערי)
תושבים נמלטים הרחק מהשרפה שפרצה סמוך ליישוב בת חפר | צילום: פלאש 90, גילי יערי

"אני מבקש לחזק בשם אזרחי ישראל את לוחמות ולוחמי האש שעובדים מהבוקר ברציפות, בנחישות, באומץ לב ותוך הקרבה, וגם את שוטרות ושוטרי משטרת ישראל שפעלו כאן בצורה מעוררת השתאות במהירות ובמקצועיות והצילו יחד חיי אדם רבים מאוד", אמר אוחנה בתום הערכת המצב. בשעה זו נעשים מאמצים משותפים של כלל הגורמים במטרה לשמור על רכושם של התושבים שפונו ולהשיבם במהרה לבתים.

להלן מוקדי השריפות העיקריים שפרצו במהלך היום: בצפון מספר בתים נרשפו כליל בנוף הגליל ופונו לפחות כ-5,000 תושבים מקו ההבתים הראשון. כמו כן, בנצרת ישנם מספר בתים שעלו באש גם כן בשל שרפת קוצים שהתפשטה לאזור. בנוסף, שריפות פרצו סמוך ליישובים - לפידות, יובלים ומרגליות. במרכז, שרפה שפרצה במטע זיתים התפשטה ובשעה זו מסכנת את היישוב זמר.