ראש הממשלה נתניהו הודיע היום (שישי) בהצהרה מיוחדת לתקשורת כי ישראל חתמה עם חברת פייזר על ההסכם לרכישת 8 מיליון חיסונים, שיספיקו עבור 4 מיליון אזרחים. נתניהו צינן מעט את ההתלהבות והבהיר כי אספקת החיסונים עוד תלויה באישור הרשויות בארה"ב. שר הבריאות יולי אדלשטיין, שנאם מיד אחריו, אמר כי ישראל נמצאת במשא ומתן עם חברה נוספת שמפתחת חיסון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זהו יום גדול למדינת ישראל, יום גדול בדרך לניצחון על הקורונה", פתח נתניהו את ההצהרה. "ברגעים אלו אנחנו חותמים על ההסכם עם פייזר על קבלת 8 מיליון חיסונים בעבור 4 מיליון אזרחי ישראל. החיסון של פייזר דורש 2 מנות חיסון לאדם". הוא התייחס גם למועד קבלת החיסון, ובשונה מפרויקטור הקורונה היוצא גמזו שטען כי החיסונים יגיעו באפריל-מאי, נתניהו אמר ש"השאיפה היא שאספקת החיסונים של פייזר תתחיל בחודש ינואר, ותלך ותגבר בחודשים לאחר מכן".

נתניהו הסתייג מעט ואמר גם כי עוד נדרשים אישורים אחרונים על מנת להבטיח את ההסכם. "כל זה תלוי כמובן באישור רשויות הבריאות בארה"ב", אמר. "משימה לאומית היא לאפשר חיסון לכל אדם בישראל. אני עובד מול ידידיי בעולם כדי שנקבל את החיסון עם המדינות המובילות בעולם". 

משתתף בניסוי לחיסון קורונה של חברת פייזר (צילום: רויטרס)
משתתף בניסוי לחיסון קורונה של חברת פייזר | צילום: רויטרס

"יש לנו עוד הסכמים עם עוד חברות מבטיחות, בדרך לקבלת עוד מיליוני חיסונים לאזרחי ישראל", הוסיף נתניהו. "המשימה הלאומית שלנו היא לאפשר חיסון לכל אדם בישראל. אני אישית עובד מול מנהיגי העולם כדי להבטיח שנקבל את החיסון יחד עם המדינות המובילות בעולם ושלא נידחק אחורה בתור".

ראש הממשלה סיפר גם על השיחה שקיים עם מנכ"ל פייזר והודה לו: "אני רוצה להודות למנכ"ל חברת פייזר על שיחות הטלפון. הוא היה קשוב בכל שעה של היממה. גם ב-2 לפנות בוקר. אני מודה לו שהשיחות בינינו הביאו להסרת המכשולים האחרונים וסגירת העסקה. לרבות הוספת מיליון מנות חיסון לאזרחי ישראל. היום אנחנו רואים את האור בקצה המנהרה". 

אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת פייזר (צילום: רויטרס)
אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת התרופות פייזר | צילום: רויטרס
יולי אדלשטיין בהצהרה (צילום: פיטוסי , פלאש/90 )
"עלינו לא להיכנס למצב של שאננות". שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום: פיטוסי , פלאש/90

שר הבריאות יולי אדלשטיין נאם מיד אחרי נתניהו ואמר כי ישראל נמצאת במשא ומתן עם חברה נוספת שמפתחת חיסון. "עלינו לא להיכנס למצב של שאננות, משאננות אין חיסונים - לשמור על מסכות, על מרחק ועל כל הכללים הבריאותיים", הוסיף. "אנחנו עובדים בכיוונים נוספים - כולל בדיקות מהירות. מקווים שכבר בתחילת 2021 תגיע כמות משמעותית לישראל". 

המרכז הרפואי הדסה: משתתפי ניסוי החיסון הישראלי מרגישים טוב

בתוך כך, המרכז הרפואי הדסה עדכן במצב הניסוי בבני אדם של החיסון שפיתח המכון הביולוגי: "23 איש קיבלו עד כה את החיסון לקורונה, מצבם טוב. בשבועיים הבאים יעלה המספר ל-40 מתחסנים". פרופ׳ יוסי קרקו, מנהל המרכז למחקרים קלינים בהדסה, הוסיף כי כל משתתפי הניסוי בשנות ה-20 עד ה-50 לחייהם לא סובלים מתופעות יוצאות דופן או בעיות רפואיות כלשהן בעקבות החיסון. "למעט רגישות זמנית באזור ההרקה כצפוי, הם מרגישים טוב", אמר.

ישראלים מתחסנים בחיסון הישראלי לקורונה בהדסה (צילום: דוברות הדסה)
האחות חנה דרורי ופרופ' קרקו עם אחת ממשתתפות הניסוי | צילום: דוברות הדסה
ישראלים מתחסנים בחיסון הישראלי לקורונה בהדסה (צילום: דוברות הדסה)
פרופ' קרקו עם שניים ממשתתפי הניסוי | צילום: דוברות הדסה

קרקו עדכן גם בתוכניות להמשך הניסוי: "בהמשך השבוע הבא אנו צופים הזרקת החיסון לעוד כ-10 משתתפים ולאחריו עוד 7. בסך הכל נשלים את הגיוס של 40 משתתפים בפאזה הראשונה. בשלב הבא, בשבועות שלאחר מכן, התוכנית היא לגייס משתתפים בגילאים מתקדמים יותר - עד גיל 85 ואפילו בעלי מחלות רקע כרוניות. נאחל לכולנו הצלחה גם בהמשך הדרך".