הירידה בתחלואה שנרשמת בימים האחרונים צפויה להביא להקלות משמעותיות, אבל לא מיד. ראש הממשלה וצמרת משרד הבריאות חושבים שצריך להתחיל בהקלות ביום ראשון הבא, ב-18 באוקטובר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אם מספר הנדבקים היומי יהיה 2,000 לכל היותר, ומקדם ההדבקה יעמוד על 0.8, אז צפויים להיפתח כל גני הילדים, המגזר הפרטי ייפתח, מסעדות יורשו לבצע טייק אווי ותבוטל הגבלת 1,000 המטר - ואיתה ההגבלה על ההפגנות. גם ההגבלה של איסור מפגש בין בני משפחה גרעינית תבוטל - תחת הגבלות של 10 אנשים במבנה סגור.

כלקח מהיציאה המהירה מדי מהסגר הקודם, הפעם האסטרטגיה מתמקדת ביעדי תחלואה (מספר נדבקים יומי ומקדם הדבקה) ולא בתאריכים: המעבר בין שלב לשלב צפוי לקחת שבועיים, אבל אם רואים שלא עומדים ביעדים, הוא עשוי להתארך גם לשלושה שבועות.

המאבק הגדול יהיה כאשר משרד האוצר וחלק מהשרים יבקשו לאחד את השלב השני והשלישי. בצמרת משרד הבריאות מתנגדים, וטוענים שפתיחת מערכת החינוך לכיתות א'-ד' היא שלב קריטי שרוצים שיעמוד בפני עצמו.

כל זה כפוף לכך שב-15-10 יישובים שיוגדרו אדומים - לא יתרחשו הקלות. בקבינט מתכוונים לדון על כך שנחזור לתוכנית רמזור בעלת שני צבעים בלבד, אבל צריכים לראות איזה טיפול יהיה ברשויות האדומות האלו ומה זה בדיוק אומר להשאיר אותן בסגר. או במילים אחרות - מה עושים עם מערכת החינוך במגזר החרדי כשהמגזר הכללי יתחיל להיפתח.

מוקדם יותר אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי כי בניגוד לדיווחים שונים, מערכת הבריאות אינה בקריסה. "אנחנו בעיצומה של מגפה עולמית ויש עומס רב וקושי ניכר, אבל המערכת מתפקדת", אמר פרופ' לוי. "אנחנו פותחים עוד ועוד מחלקות ומוסיפים עוד מיטות על מנת להכיל את כולם".