האם בעיריית ירושלים שינו נתונים כדי להשפיע על מדד הרמזור של השכונות בעיר? מדי שבוע מפרסמת עיריית ירושלים תמונת מצב של תחלואת הקורונה בחלוקתם לפי שכונות. במסמך שהוצא אתמול (שני) חל שינוי ובו הועברו 672 תושבים משכונת גבעת שאול בעלת האופי החרדי-דתי, לשכונת בית הכרם. השינוי שיפר את המדד של שכונת גבעת שאול שהוגדרה על פי הקריטריונים של משרד הבריאות כ"כתומה", ואילו שכונת בית הכרם בה הנתונים נמוכים גם כך, נותרה ירוקה, אך יחס החולים לאוכלוסייה בשכונה השתנה לרעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי נתוני עיריית ירושלים, שיעור המאומתים בשבוע האחרון בשכונת בית הכרם עומד על 4.2 אחוזים, זאת לעומת 3.6 אחוזים שנרשם בסיכום השבוע - יום לפני כן. בשכונת גבעת שאול עומד השיעור על 13.4 אחוזים, כאשר יום לפני כן - עמד השיעור בגבעת שאול על 14 אחוזים. מכך ניתן להסיק כי השינוי בנתוני התושבים אכן השפיע על השיעורים בשכונות לטובת גבעת שאול ולרעת בית הכרם.

משה ליאון (צילום: פלאש 90, חדשות)
ראש עיריית ירושלים משה ליאון | צילום: פלאש 90, חדשותרון לרמן, פעיל לשקיפות המידע משכונת בית הכרם בעיר אמר ל-N12: "נחרדתי לגלות את העיוות בנתוני הרמזור בשכונת בית הכרם. לאחר שבדקתי התברר לי כי העיוות נוצר מסיפוח בלתי מוסבר על ידי העירייה של תושבים וחולים מאחת השכונות במצב הקשה ביותר בירושלים לאחת השכונות הירוקות ביותר. ההסבר היחידי שאני מוצא הוא רצון של בכירי העירייה אשר מתנגדים לסגר דיפרנציאלי על שכונות אדומות להציג כאילו המצב בכל השכונות קרוב יותר אחת לשניה מכפי שהוא באמת."


מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "בשל טעות טכנית שכונת רמת מוצא שויכה תחת מינהל גבעת שאול, זאת למרות שהיא נמצאת תחת אחריות מינהל בית הכרם. כחלק מתהליכי בקרה שעושה העירייה הטעות אותרה ותוקנה - ולכן ההבדל בין הנתונים. לציין כי העדכון לא שינה את צבע השכונות על פי מודל הרמזור". בניגוד לתגובת העירייה, באתר המינהל הקהילתי מיתרים מפורט כי גם רמת מוצא וגם גבעת שאול מופקדות תחת אחריות אותו המינהל, זאת בניגוד לשכונת בית הכרם שעליה מופקד מינהל קהילתי אחר.