המחאה נמשכת ונכנסת לשבוע ה-19: כמו בכל מוצ"ש בחודשים האחרונים, גם אמש (שבת) התאספו מפגינים רבים בצמתים ואתרים מרכזיים ברחבי הארץ, במחאה נגד ראש הממשלה נתניהו והשחיתות בישראל. המחאות השבוע עמדו בסימן 25 שנה לרצח יצחק רבין ז"ל. המוני מפגינים התאספו בכיכר פריז בירושלים, לצד אלפים בכיכר רבין בתל אביב. צעדת מחאה יצאה בכיכר ציון בבירה לכיוון מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור. בסיומו של ערב משטרת מחוז ירושלים עדכנה על 6 עצורים, בגין תקיפת אזרחים, שוטרים ובגין התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשלב מאוחר יותר של ההפגנה בכיכר פריז בירושלים, מפגינים החלו בצעדה ספונטנית לכיוון מרכז העיר, תוך חסימת תנועת הרכבת הקלה. המשטרה ניסתה לחסום את התקדמות הצעדה והחלו להתפתח התנגשויות בין השוטרים למפגינים. עימות שהתפתח עם שוטרים סמויים הובילה לפציעתו של שוטר ומפגין שנזקקו לטיפול רפואי. במקביל לנעשה בבירה, גם בתל אביב נערכה צעדת מחאה ברחובות העיר.

ההפגנה נגד נתניהו בבלפור (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
מפגינים חסמו את התנועה של הרכבת הקלה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90
ההפגנה נגד נתניהו בבלפור (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
מפגינים בירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90
ההפגנה בכיכר רבין (צילום: הדגלים השחורים)
כיכר רבין | צילום: הדגלים השחורים
הפגנת הדגלים השחורים בכיכר ציון (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
מפגינים בכיכר ציון | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

ברחבי הארץ נרשמו עימותים בין מפגינים לעוברי אורח. בצומת אלוף שדה ברמת גן, מפגין נפצע באורח קל ונזקק לטיפול רפואי לאחר שנפגע מגז פלפל מרכב חולף. כמו כן, פחית וביצה הושלכו עבר המפגינים במקום. מהמשטרה נמסר כי היא פתחה בחקירת שני האירועים.

מהוד השרון הגיע תיעוד של עימות אלים במיוחד בין מפגינים לעובר אורח. בסרטון שהגיע לידי N12 נראה רכב עוצר סמוך למקום ההפגנה, אדם יוצא מהרכב וניגש לעבר המוחים - ומכאן האירוע מסלים והופך לחילופי מהלומות בין הצדדים. מהמשטרה נמסר כי "2 מהמעורבים אותרו על ידי משטרת ישראל ועוכבו לחקירה בתחנת המשטרה, מעורב נוסף פנה עצמאית במצב קל לקבלת טיפול רפואי. נסיבות האירוע נבדקות".

הפגנת הדגלים השחורים בכיכר ציון (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
מפגינים בכיכר ציון | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, אמר בתגובה לתיעוד כי "‏רגע אחרי יום הזיכרון לרה"מ יצחק רבין, האלימות שמחלחלת לכל חלקה טובה הגיעה גם להוד השרון.  לא נשלים עם הסתה נגד מפגינים כניסיון לפגוע בזכות ההפגנה. נבוא חשבון עם המסיתים ונמשיך ונגן על הזכות להישמע. אני מאחל לתושב שהותקף החלמה מהירה פיזית ונפשית".

גם במעלות בצפון, מפגינים טוענים שרכב שהגיע בסמוך להפגנה בגשר יפה נוף הטה את רכבו לעברם, קילל אותם ונמלט לתוך העיר. המפגינים הגישו תלונה במשטרה.

מוקדם יותר, 2 צעירים עוכבו על ידי המשטרה בחשד שהשחיתו דוכן של תנועת "שלום עכשיו" בכיכר ציון בירושלים. באילת נעצר גבר בחשד שהשליך ביצה לעבור קבוצת מפגינים. זמן קצר קודם לכן, קבוצת מפגינים שהתייצבה בצומת נחלת יהודה טענו כי אדם חלף על פניהם תוך שהוא מקלל ומציין שהוא "שמח שרצחו את רבין ומקווה שגם אותנו יחסלו".

הפגנות בכיכר ציון (צילום: בן קלמר)
מפגינים בכיכר ציון בירושלים | צילום: בן קלמר
הפגנות בחיפה
מפגינים בחיפה

מהמשטרה נמסר כי "כוחות המוצבים בכיכר ציון במחאה המתקיימת במקום, עיכבו לחקירה 2 חשודים שהחלו לגרום נזק לשלטי המוחים והפרו את הסדר הציבורי. היערכות המשטרה במקום נמשכת על מנת להבטיח את שלום הציבור וביטחונו".

ב"שלום עכשיו" ציינו כי הם הגישו תלונה במשטרה בעקבות השחתת הדוכן בירושלים. "מדובר בהמשך ישיר של ההסתה מבלפור נגד מפגינים ומתנגדי נתניהו", ציינו בתנועה. "נראה שגם 25 שנים אחרי הרצח דבר לא השתנה. ההסתה אותה הסתה והמסית אותו מסית".

הפגנת הדגלים השחורים בחדרה (צילום: הדגלים השחורים)
הפגנת הדגלים השחורים בחדרה | צילום: הדגלים השחורים
כוחות משטרה באזור מחלף עין חמד (צילום: דוברות המשטרה)
מפגינים בכביש מספר 1 | צילום: דוברות המשטרה

מוקדם יותר, בסביבות השעה 16:00, הגיעו עשרות מפגינים למחלף חמד שבכביש 1 כשהם נושאים מיצגים של צוללות וקראו לפתוח בחקירה מחודשת של תיק 3000. כוחות משטרה שהגיעו למקום עצרו שני משתתפים בטענה שלא נשמעו להוראות השוטרים. מהמשטרה נמסר כי המפגינים ניסו ללכת על כביש מספר 1 עם מיצגים, בניגוד לחוק, "ללא כל תיאום מקדים עם המשטרה ובאופן שעלול להוות סכנה להם ולמשתמשי הדרך". שני מפגינים עוכבו.

  הפגנות בגשר חרושים
מפגינים בגשר חרושים
הפגנה ביישובי משגב
הפגנה ביישובי משגב

בתגובה למעצר מפגינים ועיכוב שיירת הצוללות נמסר מתנועת 'קריים מיניסטר' כי "במחוז ירושלים לא מפספסים אף הזדמנות להתעמר במפגינים ולחבל במחאה. עצוב לראות איך ביום בו מציינים בבלפור 25 שנים לרצח רבין, ולמרות פנייתנו למפקד המחוז, המשטרה לא מסוגלת להתנהג בהתאם. תחת דורון ידיד הפכה משטרת ירושלים לקו ההגנה האחרון של הנאשם מבלפור. אסור שהוא יהיה מפכ"ל".