רפאל אטדגי בן ה-69 היה סופר סתם שמילא את חייו במילים. רגע לפני שנפטר מקורונה בחג הסוכות, עוד הספיק להשאיר מכתב פרידה מרגש למשפחתו בתוך סידור התפילה שלו. שלושה שבועות הוא שהה לבדו בין 4 קירות בית החולים אסותא באשדוד, בלי המשפחה ובלי חברים מנותק מהעולם שהכיר ואהב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לא העובדה שהוא חולה, או סובל מכאבים היא זו שהטרידה את רפאל כמה ימים לפני מותו, אלא הוא כאב ובכה בלי סוף לבני משפחתו על הבדידות הגדולה שהרגיש. עוד כשהסכים לדבר בטלפון עם בני המשפחה הם הבחינו כי הוא איבד את החשק לחיות, "הבדידות בבית החולים היא זו שהרגה אותו", מציינת חלי אחייניתו, "הוא איבד כל צלם אנוש, לא הסכים לדבר עם אף אחד והיה שבור מנטלית ופיזית. רק רצה לצאת משם".

בפוסט שהעלתה לפייסבוק, העבירה חלי ביקורות בשם המשפחה על התנהלות בתי החולים עם חולי הקורונה: "לא ייתכן שהם לא מאפשרים אפילו בן אדם אחד צעיר להיכנס לשהות לידם רק כדי שלא יהיו לבד", ציינה. "ביקשנו שהבת הקטנה שלו שהחלימה כבר מקורונה תהיה לידו אך מבית החולים לא הסכימו", היא מוסיפה, "רק אחרי שהקמנו צעקות וביקשנו שיעבירו אותו לבית חולים אחר, הם אישרו באופן חד פעמי. אבל זה כבר לא עזר".

 

חלי מספרת על הדוד שהיה מלא שמחת חיים, שהחיוך לא זז מפניו, גבר בריא שהיה עצמאי לגמרי והפך בכמה ימים בבית החולים למטופל בכדורי דיכאון וחרדה. אחרי שבועיים וחצי שבמהלכם יצא שלילי בבדיקת הקורונה, העבירו אותו למחלקה רגילה - אבל אז היה מאוחר מידי. הלב של רפאל לא יכול היה לעמוד בזה. האור היחידי של בני המשפחה זה שהם יכלו להגיע להיפרד ממנו רגע לפני שנפטר.

בני המשפחה מעלים טיעונים קשים בקשר להתנהלות בית החולים. חלי מספרת כי דוד שלה לא הפסיק לבכות ודרש כל הזמן ללכת לביתו. מה שבית החולים לא אפשר בגלל מצבו. "הוא רצה למות בבית", היא נזכרת, "הוא העדיף למות ליד בני המשפחה שלו במיטה שאהב ליד אשתו ולא לבד בבית החולים". חלי דורשת שינוי בהתייחסות בתי החולים לחולי הקורונה, לא להשאיר אותם לבד ולאפשר לבן משפחה אחד לבקר לפחות פעם ביום, מצב שלטענתה יכול היה להציל את אטדגי שהיה בדיכאון מהבדידות.

"הוא אמר לי בטלפון שבועיים לפני שנפטר שעשו לו בית דין בלי משפט, בלי האפשרות לדבר. כעס על המשפחה שאנחנו לא מוציאים אותו מבית החולים. הצוואה שלו זה שנילחם על החולים הבאים שלא יישארו לבד".