פותחים בניגוד להנחיות: קניונים ברחבי הארץ ייפתחו החל מהיום (שישי), כחלק ממתווה עצמאי של פורום הקניונים – ללא אישור של משרד הבריאות. הודעת הפורום, שמאגד את קבוצות הקניונים הגדולות בארץ, הגיעה לאחר שמגעים להעברת פיילוט באישור המשרדים הממשלתיים כשלו. בזמן שהחנויות מארגנות סחורה ורשתות תולות שלטים של שמירת מרחק, משרד הבריאות מבהיר: "פתיחת הקניונים אסורה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בין הרשתות שישתתפו בפיילוט המרדני נמצאות קבוצות עזריאלי, מליסרון וגזית. בשלב ראשון כל קבוצה מתכננת לפתוח 3 קניונים. קבוצת עזריאלי תפתח את הקניונים בחיפה, במודיעין ואת קניון איילון ברמת גן. בקבוצת עופר מתכוונים לפתוח את הקניונים בפתח תקווה, בבאר שבע והקריון בחיפה.

הישראלים נוהרים לקניות באילת (צילום: n12)
הרשתות הגדולות פותחות | צילום: n12

המהלך הקיצוני של הקניונים לא מגיע משום מקום. צוות בהשתתפות משרד הבריאות, משרד האוצר ומשרד המשפטים דן ברעיון של פיילוט לפתיחת קניונים וההתלהבות סביבו הייתה גדולה. למרבה הצער פרץ ויכוח לגבי קוד ה-QR: משרד הבריאות עמד על רגליו האחוריות והתעקש כי כל לקוח שנכנס לקניונים ייסרק באפליקציה, ושהנתונים יועברו למשרד. משרד המשפטים ומשרד האוצר התנגדו ואמרו שמדובר בפגיעה בפרטיות האזרחים. גם בקניונים הבינו שאם יעשו עליהם את הניסוי הזה, הסברה שעלולה להתקבל היא שהם מקור הדבקה משמעותי.

קורונה בישראל - קניון רחובות (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
קורונה בישראל - קניון רחובות | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

לאחר שהרעיון הזה נפל, בקניונים הבינו שהפתיחה המחודשת עוד רחוקה והחליטו לפתוח. בין הרשתות שייפתחו מחר: גולף, סטימצקי, צומת ספרים, פוקס, מגנוליה ועוד. בעוד שבקניונים טוענים שמדובר בלחץ מצד הסוחרים, אלו אומרים שהקניונים הם אלה שדוחפים את הפתיחה ושהם גם יגנו עליהם במקרה שיקבלו קנס.

תגובת משרד הבריאות לאיומים לפתיחת הקניונים: פתיחת הקניונים אסורה. משרד הבריאות בוחן מתווה שיאפשר פתיחה של קניונים, ללא הגדלה נוספת של מדדי התחלואה. המתווה דורש היערכות תפעולית ומשפטית, ויתחיל כפיילוט.‎

סגן שר הבריאות יואב קיש התנגד הערב לצעד הצפוי מצד הקניונים. "אני רואה קניונים שמחליטים על דעת עצמם לפתוח בלי שום הנחיות, זה אבסורד. אנחנו רוצים לעשות פיילוט שחלק מהאמירה שלו זה 'אנחנו אחראים, אנחנו מפקחים, אנחנו שומרים, והדבר הראשון שקורה זה שהם פותחים כל שער לפעילות בלתי מוסדרת. אז אם זו הגישה, אם ככה מדינת ישראל בחרה להתנהל, סגר שלישי כנראה יגיע".

גם מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי אמר כי בהתייחס לפיילוט המתוכנן, במשרד לא מעודדים פתיחה גורפת. "נותנים יד ליצור פיילוט שיכלול מספר קניונים כדי שנוכל לשלוט במספר המקומות הפתוחים ומספר האנשים שנכנסים אליהם, כדי לא לעורר תחלואה של אנשים", אמר.

רמי שביט, הבעלים והמנכ"ל של המשביר לצרכן פתח את החנויות שלו כבר שלשום, בטענה שהשקיע מיליונים כדי להסב אותן לעסקים חיוניים. בריאיון לתוכנית חיסכון הוא קרא לפתוח את הקניונים כבר מחר. "המסחר היחיד שלא עובד היום במדינת ישראל זה רק בקניונים", אמר. "הקניונים זה המקום הכי בטוח שיש. יש מחליט אחד, ביבי נתניהו, הוא החליט שהקניונים סגורים. די, נגמר. אנחנו לא מפרי חוק, אנחנו רוצים לפתוח את העסקים שלנו".