"מאמי שלי, אהבת חיי, הגבר היחיד בחיים שלי, למה? לאן הלכת? מה אגיד לבנות?", כך כותבת אוריין וקנין לבעלה דוד מיכאלוב בהספד שפרסמה בחשבון הפייסבוק שלה לאחר מותו. השאלות צורבות את הלב. מיכאלוב, רק בן 22, תושב קצרין, נמצא תלוי על עץ ב-16 בנובמבר והשאיר אחריו אישה ושתי בנות.

חודש לאחר מכן, בבוקר 17 בדצמבר, הגיעה בשורה מרה נוספת - אחיו הצעיר, לאון מיכאלוב בן ה-19, נמצא גם הוא מת. רק חודש לפני כן עוד הספיק לספוד לדוד: "אחי היפה שלי, נוח על משכבך בשלום. אני אוהב אותך ואני יודע שאתה נותן לי את הכוח להחזיק את כל המשפחה. אני אוהב אותך מלאך שלי, חיים שלי". 

הסברה המיידית הייתה שמדובר בהתאבדות, אך סימני השאלה לא נעצרים בהספד הקשה של וקנין. ההתרחשויות בערב שבו יצא דוד מהבית ולא חזר, הממצאים שאיתרה האם בזירה והנתיחה שלטענתה לא בוצעה לאחר המוות, כולם מעוררים תהיות. החשדות מתחזקים לנוכח שיחות שקיימו קרוביו וחבריו של דוד עם N12, שבהן הם חושפים כיצד הלכו והסתבכו חייו בחודשים האחרונים.

גורם שמעורה בפרטי החקירה עומד על כך שהמקרה נבדק היטב, ומכחיש בתוקף את הטענות כי השניים נרצחו, אולם האם, מרינה מיכאלוב, לא מסופקת מהתשובות שקיבלה. "במשטרה לא אומרים לי כלום, לא על הראשון ולא על השני", היא מלינה. "זו לא התאבדות - זה רצח, אני בטוחה בזה. הילדים שלי אהבו את החיים, מישהו עזר להם ללכת". האם עוד מתקשה לדבר, אבל היא דורשת תשובות.

"זו לא התאבדות - זה רצח. הילדים שלי אהבו את החיים, מישהו עזר להם ללכת"

חברת ילדות של דוד מיכאלוב מאז שעלתה לישראל שחזרה בשיחה עם N12 על ההיכרות. "היינו חברים מאוד מאוד טובים. כל הזמן ביחד, באותה חבורה", היא מספרת. "גם את אח שלו לאון הכרתי מגיל צעיר. המשפחות שלנו מכירות זו את זו. לפני שלוש שנים הקשר התרופף מעט. אני התחתנתי ויש לי ילד, וגם לו היו אישה ושתי בנות".

"כל אחד הלך לדרכו אבל עדיין הייתי רואה אותו יום יום בקצרין", היא ממשיכה. "לפעמים עוד יצא לנו להיפגש, גם את אימו אני מכירה אז הייתי מעודכנת במה שקורה איתו גם בזמן האחרון". לדבריה, האחים גרו בבית אימם בקצרין: "בת הזוג של דוד הייתה באה אליו בסופי השבוע כי הם לא גרו ביחד בתקופה האחרונה. אני לא יודעת בדיוק אם היו פרודים או לא, הסיפור שם ממש מסובך".

"עוד מעט אחזור": הערב האחרון של דוד מיכאלוב

חברת הילדות שוחחה עם האם אחרי מותו של דוד, והיא משחזרת את אירועי יומו האחרון על פי מה שסיפרה לה מרינה מיכאלוב: "באותו יום הוא קנה לעצמו שתי קופסאות סיגריות והשאיר אותן בבית, כדי שיהיו לו להמשך. לקראת הערב הוא תכנן ללכת לישון קצת, והאם, שהתכוננה לצאת, ביקשה ממנו להיות קשוב למתרחש כי האחים הקטנים בבית. ואז מישהו התקשר אליו, הוא ענה לטלפון ויצא". 

על פי הפרטים שמסרה, דוד יצא בין שש לשבע בערב. "הוא יצא מהבית בכיף", היא מדגישה. "בצחוק, ועוד אמר לאחים שלו 'אל תנעלו את הדלת, עוד מעט אחזור'". בשלב זה מגיע מיכאלוב אל מרכז הקניות בקצרין: "הוא קנה שלוש מנות שווארמה בלאפה, צחק עם אנשים והכול היה נראה טוב ויפה. להבנתי הוא כן פגש אנשים באותו ערב".

למוחרת בבוקר נמצא מיכאלוב ללא רוח חיים, תלוי על עץ ביישוב. אותה חברת ילדות מספרת כי אימו הגיעה לזירה כדי לאתר ממצאים בעצמה: "היו סימנים ברורים לכך שישבו שם אנשים. היא מצאה המון בדלים של סיגריות מכל מיני סוגים, ודברים נוספים גם באחד הפחים".

"זה מאוד מוזר, הייתה לו שמחת חיים מטורפת"

עוד היא מעידה כי גם בימים שקדמו למותו של מיכאלוב, לא ניכר משהו חריג בהתנהגותו: "בסוף השבוע שקדם לאירוע ראיתי אותו עם אשתו ועם הבנות. הם הלכו, אכלו ביחד. הוא אהב את הילדות שלו בטירוף, אני לא יכולה להסביר אהבה כזאת בין אבא לבנות. הייתי רואה אותו עושה איתן קניות בימי שישי והכול היה כיף".

"גם האימא לא אמרה לי משהו חריג בשיחות שניהלנו בחודשים האחרונים", סיפרה. "היא דיברה על העבודה שלו בשיפוצים, וגם סיפרה שהבנות באו לשבת והוא טייל איתן".

דוד מיכאלוב ז"ל
דוד מיכאלוב ז"ל

"זה נשמע מאוד מוזר לכולם", הוסיפה חברת הילדות שמנסה לשפוך אור על המקרה. "מהילדים הקטנים ועד המבוגרים. אנחנו עיר קטנה, כולם מכירים את כולם, וכולם היו בהלם שהוא עשה את זה לעצמו. בתור אחת שמכירה אותו מפעם, בשביל להתאבד צריך אומץ - לא היה לו אומץ לעשות את זה". 

לדבריה, למיכאלוב הייתה "שמחת חיים מטורפת. הוא אהב את החיים, הוא אהב לחיות והוא אהב את עצמו". לאור כל זאת, היא אומרת בביטחון: "אני בטוחה שהוא לא עשה את זה לבד". 

דוד הסתבך עם עולם הפשע?

הקרובים לדוד חושפים בשיחות איתנו חשש שהסתבך עם אנשים מעולם הפשע בתקופה האחרונה. "אני יודעת שהוא הסתבך עם אנשים שהוא לא היה צריך להסתבך איתם", ציינה אותה חברת ילדות. "הבנתי שהוא הסתבך בחובות, הסיפור הזה קיים כבר הרבה זמן". 

בתשובה לשאלה אם היא מכירה את דוד כמי שיכול היה להסתבך בפשע, חברת הילדות עונה: "אולי אם הוא ניסה שיצא מזה משהו טוב. הוא היה בן אדם זהב עם לב ענק, עוזר לכולם. הוא לא היה מהאנשים החארות האלו. אני מכירה אותו מגיל קטן, הוא תמיד דאג, שמר, היה אחראי. אם הייתי אומרת לו שאני צריכה עזרה, שנתקעתי, הוא היה מתייצב בתוך חצי שעה לעזור. הוא תמיד היה מכבד את כולם".

גם אימו של דוד, מרינה, טוענת שבנה ככל הנראה הסתבך עם עבריינים. "כנראה שזה מה שקרה", היא אומרת. "האפשרות עלתה אחרי המקרה, אבל נראה לי שכן כי אנשים פשוטים לא יכולים לעשות דבר כזה". 

דוד מיכאלוב ז"ל ומשפחתו  (צילום: באדיבות המשפחה)
דוד מיכאלוב ז"ל ומשפחתו | צילום: באדיבות המשפחה

"האב עזב, אבל האם תמכה בילדיה"

למרינה מיכאלוב היו ארבעה ילדים: שני הבנים הגדולים, דוד ולאון, בן קטן בגיל 10 ובת שחגגה שבע ממש לאחרונה, סמוך למועד הלוויה של אחד מאחיה הגדולים. "הבנתי שהאבא לא בסיפור כבר תקופה", הדגישה חברת הילדות. "ההורים נפרדו, והאם עובדת כדי לפרנס את המשפחה. יש מקרים של משפחות כאלו שהאם מתחילה לשתות, אבל זה לא היה ככה אצלם. היא עובדת וסוחבת את הילדים שלה. היא תמיד סחבה אותם ועזרה להם".

"אני בטוחה שבכל משפחה לא הכול מושלם", הוסיפה. "אבל בתור אחת שמכירה אותה תקופה מאוד ארוכה, אני אף פעם לא ראיתי אותה שותה או שאין לה במה להאכיל את הילדים. לא קל לגדל ארבעה ילדים לבד. אפילו ששניים כבר עברו את גיל 18, אבל היא עדיין הייתה עוזרת המון להם וגם לנכדות. גם בת הזוג של דוד והבנות גרו איתם תקופה מסוימת, למרות שבזמן האחרון לא".

"נילחם עד שהאמת תצא לאור"

"המשטרה לא נותנת לי תשובות", מתלוננת האם מרינה. "בדקתי שוב והם לא עשו נתיחה. זו העבודה שלהם והם לא עשו אותה". היא מדגישה כי הכי חשוב לה לנסות ולקבל תשובות מהמשטרה. בתגובה לכך, מבהיר הגורם המעורה בפרטים ששוחח עם N12 כי ההחלטה לא לנתח את הגופה התקבלה במכון הפתולוגי לאור העובדה שלא נמצאו סימני אלימות. עוד הוא מבהיר כי האם יכולה לפנות לבית משפט ולבקש צו לביצוע הנתיחה.

המכרה מצטרפת לביקורת של האם על המשטרה: "בעיניי, במצב כזה המשטרה הייתה צריכה לעשות משהו - לחקור קצת את הזירה, את המקום. אבל אף אחד לא פעל, הם לא עשו כלום". 

דוד מיכאלוב ז"ל וזוגתו (צילום: באדיבות המשפחה)
דוד מיכאלוב ז"ל וזוגתו | צילום: באדיבות המשפחה

גם אשתו של דוד, אוריין וקנין, לא חוסכת בהאשמות. "משטרת ישראל פשוט ביזיון", היא כתבה השבוע בפייסבוק, ושיתפה פוסט של הפעיל החברתי רועי וייס שבו נכתב: "האם באמת מדובר בהתאבדות? תהיו בטוחים שהשבוע תשמעו על זה הרבה בחדשות משיחות שעשיתי היום עם מכרים מקצרין עולה ריח חריף מאוד של טיוח!!". וקנין הוסיפה על כך: "נילחם עד שהאמת תצא לאור, שתפו". 

"לעד תישאר בן 22"

האבל של וקנין כבד. "מאמי שלי", כתבה ברשת חברתית במעין מכתב פתוח לבן הזוג שאינו עוד, ב-3 בדצמבר, המועד שבו אמור היה לחגוג יום הולדת. "היום זה יום ההולדת שלך ואתה לא זכית לחגוג. אני לא זכיתי לחגוג לך, לעד תישאר בן 22. אני מקווה שחוגגים לך שם למעלה ושאתה בגן עדן, אני כל כך אוהבת אותך". 

"תכננו כל כך הרבה דברים ועכשיו הכל נעלם", הוסיפה. "אני כל כך מתגעגעת אלייך ,קשה להסביר במילים, אבל אני מקווה שאתה יודע ואתה מרגיש ושאתה מסתכל עליי מלמעלה וגאה בדרך שבחרתי. אתה תמיד תישאר חלק מהלב שלי לא משנה מה יקרה או מה יהיה. יום הולדת שמח אהוב שלי". 

השאלות סביב מות האח הצעיר לאון

לאון מיכאלוב היה קרוב לאחיו הגדול. "הוא קיבל מאוד קשה את המוות של דוד", סיפרה החברה. "הייתי איתו באותו יום ודיברתי איתו. הם היו ממש מחוברים זה לזה. לאון אמר שהוא ילך בעצמו לחפש מי עשה את זה. אימו מאוד התנגדה, היא לא רצתה שהוא ייכנס לסיפור הזה. בסופו של דבר הוא עדיין ילד. הוא היה בן 19".

"אחר כך הבנתי שהוא שכר לעצמו דירה עם בת הזוג", היא נזכרה. "לא ברור מאיפה היא צצה פתאום. בחודש האחרון הם התחילו לצאת ורצו לחיות ביחד. הוא התחיל גם לעבוד, הוא עבד אצלנו במסעדת שווארמה".

דוד מיכאלוב ולאון מיכאלוב ז"ל
דוד מיכאלוב ולאון מיכאלוב ז"ל

היא שוחחה עם בעל מסעדת השווארמה: "בעל הבית אומר שהוא לא יודע מה הרגיש לאון בפנים, אבל הוא כן הראה רוח טובה, חיונית, חיובית. הוא סיפר שהוא קנה לעצמו כל מיני דברים לדירה, משחת שיניים ודברים כאלה. הוא היה בסדר, ופשוט פתאום מצאו אותו מת, בדיוק חודש אחרי אח שלו".

"האחים התאבדו, שניהם היו מסובכים בסמים"

בניגוד לחשדות שמעלים קרובי וחברי המשפחה של האחים מיכאלוב, הגורם המעורה בפרטי המקרה ששוחח עם N12 מתעקש כי לא מדובר ברצח. "אין חשד לפלילים", אמר הגורם. "הכול נבדק. האם התלוננה על הנתיחה. המשטרה שלחה את זה למכון הפתולוגי, זה הם שהחליטו שלא לנתח. מבחינתם האם יכולה ללכת לבית משפט ולהוציא צו לביצוע הנתיחה. מבחינתם לא עולה חשד שמצריך נתיחה. אין סימני אלימות, אין שום דבר".

"יש בדיקה טוקסיקולוגית", מוסיף הגורם. "יכול להיות שיש עניין של צריכת יתר של סמים - זה בבדיקה. הכול נבדק ושום דבר לא העלה חשד שמישהו גרם לו לעשות את זה. כל האנשים מדברים על זה שהוא היה מסובך בהרבה מאוד חובות. יכול להיות שהחובות ואיך שהוא ראה את החיים דחפו אותו לשם". באשר לטענה כי יש ראיות לכך שאנשים נוספים שהו בזירת המוות, טוען הגורם: "לא נמצאה עדות לכך, לא במקרה הראשון ולא במקרה השני".

לאון מיכאלוב ז"ל
לאון מיכאלוב ז"ל

לדבריו, אין ספק שהשניים נטלו את חייהם בכוחות עצמם: "שני האחים באמת התאבדו. שניהם היו מסובכים בסמים, על פי מידע קונקרטי שגם עלה בחקירת המשטרה. אצל האח השני נתפס גם תיק גדול עם סמים, אימו הפנתה את החוקרים לאותו תיק. הסיפור הוא שהאח הגדול עסק בסמים ותוך כדי היו לו הרבה מאוד חובות. הוא כבר שנתיים מתנהל עם החובות האלו. במסגרת החובות שלו הוא כנראה החליט לשים קץ לחייו. הוא גם השאיר מכתב התאבדות בעניין. הוא תלה את עצמו".

על לאון מיכאלוב אמר הגורם: "הוא תלה את עצמו בדירה. מה הסיפור שלו? קשה לדעת, אולי זה קשור לאח שלו, היו סמים אבל לא בטוח שזה שדווקא זה מה שגרם לו לרצות ללכת לעולם אחר".

קצרין היא מועצה מקומית קטנה במרכזה של רמת הגולן, שהחיים בה מתנהלים בדרך כלל על מי מנוחות. ואולם, 14 שנים אחרי רציחתה של תאיר ראדה בבית ספר ביישוב, תעלומה שעדיין מעוררת עניין ציבורי רב, נראה שהתושבים מתקשים להירגע. רבים מהם חשים עד היום שלא ניתנו תשובות מספקות בקשר למקרה הקודם, וכעת הם חוששים שפרשת רצח נוספת תישאר בלתי פתורה. סיפור מותם של האחים מעורר לא מעט תהיות במועצה המקומית, ותושבי קצרין מחכים להסברים.

מהמועצה המקומית קצרין נמסר בתגובה: המועצה המקומית קצרין משתתפת בצער המשפחה על מותם הטראגי של האחים. לא ניתן להרחיב בפרטים מטעמי חיסיון וכי הנושא נמצא תחת חקירה משטרתית. המועצה וגורמי הטיפול מלווים ומטפלים במשפחה.