פוליטיקה בצה"ל? הם היו שלושה לוחמים בחטיבת הנח"ל, רגע לפני השחרור. אחרי שנת שירות לאומי ושלוש שנות שירות משמעותי בצה"ל, הגיע המעצר. החשד - סיוע לפלסטינים להיכנס בלא היתר לישראל. סעיף החשד - חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה, מרמה והפרת אמונים. לא פחות. החיילים טוענים להתנכלות מצד מפקדם, הסמ"פ. בית הדין הצבאי קבע כי "הטענה שהחיילים סייעו לפלסטינים אינה נתמכת בעובדות קבילות וממשיות", ושרובה מבוססת על עמדה פוליטית משוערת של החיילים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החיילים החשודים הופקדו על מקטע גדר הנמצא שלושה קילומטרים בין הכפר עאנין לאום אל-פחם. הגדר פרוצה לאורך עשרות מטרים רבים, כולל פרצות קטנות בגדר, ובחלק ממנה היא כלל אינה קיימת. "הרי הגדר פרוצה לחלוטין, זה דבר ידוע ששב"חים עוברים באין מפריע. זאת אומרת, צה"ל עצמו יודע שעוברים שב"חים", הסביר אחד מהחיילים החשודים.

הוא טען שהכול התפתח בגלל סגן מפקד הפלוגה: "לא הגיוני שבגלל הסיפור הזה, על חור אחד בגדר, פשוט ישלחו שלושה חיילים לכלא, יאיימו להרוס להם את החיים, והכול בגלל גחמות פוליטיות של סמ"פ אחד". מדובר בקצין בדרגת סגן, בעל עמדות ימניות, שלטענת החיילים החשודים לעג להם על יחסם העדין לפלסטינים, ועל עמדותיהם השמאלניות - לדבריו.

חיילים נגד מ"פ (צילום: החדשות 12)
החיילים החשודים בסיוע לפלסטינים | צילום: החדשות 12

"זה היה ידוע שהוא נוטה יותר לימין, הוא לא הסתיר את זה בשום צורה", תיאר אחד החיילים החשודים בסיוע לפלסטינים. "מאוד חרה לו שאנחנו פחות מסכימים איתו. באחת הפעמים הוא אפילו אמר שהוא לא סומך עלינו כי אנחנו עדינים מדי עם הפלסטינים. לא סומך עלינו שנעשה את המשימה שלנו, כי אנחנו מתייחסים לאנשים כמו לבני אדם".

תשעה ימים הם היו עצורים, עד שבדיון נוסף שבו ביקשה מצ"ח להאריך את מעצרם, קבע סגן אלוף רונן שור, סגן נשיאת בית הדין הצבאי במחוז הדרום, את הקביעות האלה: "הטענה בביצוע עבירה על ידי החשודים בדמות סיוע מודע לפלסטינים לעבור את הגדר, בהבדל מעמידה מנגד או ביצוע רשלני של המשימה, אינה נתמכת בעובדות קבילות וממשיות, ועיקרה הסקת מסקנות המבוססת למרבה הצער גם על עמדתם הפוליטית המשוערת של החשודים".

בדיוני המעצר הציגה עורכת הדין אפרת נחמני-בר, שמייצגת שניים מהלוחמים, קריקטורות שאותן הפיץ הקצין ברשתות החברתיות ובאמצעותן לעג ללוחמים, עד כדי תחזית לכאורה ששחרורם ייתקל בקשיים. עו"ד נחמני: "אנחנו פנינו היום בתלונה חריפה לפרקליט הרלוונטי, לפרקליטות הצבאית, בבקשה לפתוח בחקירה כנגד הסמ"פ. גם על ראיות לאלימות שהוא הפעיל כלפי פלסטינים בניגוד לחוק, אבל גם על דמותו כמפקד. שררה כלפי פקודים, התנהגות שאינה הולמת, כל אלה עבירות חמורות ביותר על פי המשפט הצבאי".

חיילים לא מזוהים (צילום: החדשות 12)
צילום: החדשות 12

פרקליטו של אחד מלוחמי הנח"ל החשודים עו"ד רן כהן: "במהלך החקירה הזו אני הרגשתי לא פעם כאילו אנחנו נמצאים באיזו סצנה מהסרט 'גבעת חלפון אינה עונה'. קבוצה של חיילים מוצבת על איזו גבעה, נותנים לה משימה בלתי אפשרית - לשמור על גדר מחוררת כמו גבינה שוויצרית. ופתאום אומרים להם "את זה לא עשיתם מספיק טוב, "את זה לא עשיתם מספיק טוב". מה שמצופה עכשיו, שהמערכת תביע מצדה את הצער על העוול הכבד שנגרם לחיילים, ותיתן להם להתחיל התחלה חדשה ומתוקנת".

דובר צה"ל בתגובה: "החקירה נפתחה בעקבות דיווח של תצפיתניות למפקדים כי מספר חיילים פנו אליהן, כדי לברר היכן נמצאים "שטחים מתים" שאינם נצפים, ובעקבות סרטון המתעד חיילים מכווינים קבוצת פלסטינים לשטח. בימים האחרונים הועברו ממצאי החקירה לבחינת הפרקליטות הצבאית, ולאחר בחינתם תתקבל החלטה".