שמורות הטבע והגנים הלאומיים חידשו החל מהבוקר (שלישי) את קליטת הקהל בכל האתרים. רבים כבר הגיעו לטייל בטבע, אולם הצפי הוא שסוף השבוע יהיה עמוס במיוחד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשל כללי התו הסגול, כדי להגיע לאחת משמורות הטבע חייבים להזמין כרטיס מראש דרך אתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים - הכרטיס תחום בזמן, אולם התשלום נעשה רק במקום.
ברשות אומרים שבאתרים רבים ההזמנות לשבת הקרובה כבר מלאות כמו עין חמד, מעיין חרוד, עין פרת, עינות צוקים ושמורת החולה. "אנו מזכירים לציבור להירשם מראש ולבטל רישום במידה ולא מגיעים ולנהוג באופן חברי, אנחנו עובדים עם מכסות, מבקשים מהציבור לבטל כדי לאפשר למבקרים אחרים להירשם".

בתוך כך, גם הפארקים של קק"ל כבר נפתחו לציבור, בין השאר גם אגמון החולה, במקביל לעונת הנדידה במהלכה חצי מילארד ציפורים חולפות מעל ישראל. למרות פתיחת אתרי הטיולים, מרבית האטרקציות בצפון הארץ, כמו חדרי האירוח והצימרים, נותרו סגורים.

חסידות (צילום: מחמוד נסאר, רשות הטבע והגנים)
צאו לטייל - בישראל מצפים לחצי מיליארד ציפורים נודדות בשמי הארץ | צילום: מחמוד נסאר, רשות הטבע והגנים

היום פנו 21 ראשי רשויות בצפון לראש הממשלה ולקבינט הקורונה בדרישה לאפשר את פתיחת הצימרים בצפון. בפנייה שיזם ראש מועצת מטולה דוד אזולאי, נכתב כי מרבית היישובים בגליל ובגולן נותרו ירוקים מפרוץ המגפה, וזאת למרות עשרות אלפי המטיילים שפקדו את האזור. לדבריו, "המשך סגירתם של הצימרים הינה פגיעה קשה בכלכלה הצפונית ובאפשרות שלנו להמשיך ולפרנס אזור שלם".

העכברת עדיין כאן

בשבועות האחרונים דיווחו משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה על חשד לעכברת, מחלה זיהומית בבעלי חיים שעלולה לעבור לבני אדם. ממשרדי הממשלה נמסר כי התקבלו דיווחים על "כ-50 אנשים שחשודים שחלו בעכברת, חלקם בנחלי הצפון". אולם עכברת היא מחלה שלא ניתן לאתר באמצעות בדיקות מים ולכן אין מידע וודאי כי היא אכן נמצאת בנחל מסוים. עם זאת, ישנם נחלים בהם אותר זיהום של חיידקי אי-קולי, ולכן במשרד הבריאות ממליצים שלא להיכנס לחלק מהנחלים, אך למרות זאת לא חל כל איסור על כך.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין אמר אתמול כי "פתיחת שמורות הטבע והגנים הלאומיים היא בשורה משמחת ביותר לנו, וכמובן לציבור המטיילים הצמא ומשווע לבילוי מהנה, ערכי וחווייתי בטבע הפתוח ובאתרי המורשת. ידוע כי גם בצל הקורונה אין יותר בטוח מטיול ובילוי באוויר הפתוח וטיול בחיק הטבע. מעבר להתרוממות הרוח שהוא מספק לאדם, הוא חשוב ביותר לבריאותו הנפשית והגופנית. גם ובעיקר בימים אלו, אנו ברשות הטבע והגנים נשקיע את מירב מאמצינו על מנת להבטיח למטיילים חווית ביקור מהנה ובטוחה. בואו ליהנות מהטבע וסייעו לנו לשמור על הארץ שלנו נקייה".