שר הבריאות יולי אדלשטיין ושרת התחבורה מירי רגב סיכמו על חזרה למתווה השמיים הפתוחים החל ממחר בחצות (בין חמישי לשישי). היועץ המשפטי לממשלה הבהיר בדיונים הפנימיים כי יש בעיה בהמשך הסגירה של נתב"ג, מפני שחברות התעופה מאיימות בתביעות משפטיות בעקבות הנזקים שנגרמים להן. בעקבות לחץ של ועדת הכלכלה גם מתחמי המזון בנתב"ג יפתחו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתחילת הסגר הייתה הגבלה על טיסות מנתב"ג ורק נוסעים שרכשו כרטיס לפני כניסת הסגר לתוקפו הורשו לטוס. שרת התחבורה מירי רגב קראה אתמול לשרים לפתוח את נתב"ג כבר ביום חמישי, גם אם יתר ההקלות ייכנסו לתוקף רק בראשון. 

בדיון על הגבלות התעופה ביקש יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי תשובות באשר לדרישת הוועדה בעניין פתיחת מתחמי המזון בנתב"ג. ד"ר אשר שלמון ממשרד הבריאות אמר שלאחר סיור במקום קבע מתווה להפעלת אזור ההסעדה: "מבחינתנו יש מתווה מוסכם לפתיחת מתחמי המזון. מפעילי השדה יגישו לנו אישור בכתב להפעלת מתחמי הסעדה ואנחנו נאשר". 

נתב"ג היום (צילום: נועה אייזנברג)
נמל התעופה בן גוריון | צילום: נועה אייזנברג

לפי הנחיות משרד הבריאות, ישנן כעת 31 מדינות שמוגדרות "ירוקות" והנוסעים שמגיעים מהן לא מחויבים ב-14 ימי בידוד בחזרה לישראל. לא כל המדינות, גם לא אלו שמוגדרות בישראל כירוקות, מאפשרות לישראלים להכנס אליהן, ועל הנוסעים להתעדכן בהנחיות המפורסמות על ידי מדינת היעד.

נתניהו וגנץ סיכמו אתמול על הארכת הסגר ב-5 ימים, ומחר יכונס דיון נוסף שבו יוחלט על הקלות נוספות בסגר בהתאם לנתוני התחלואה. בין ההקלות שייבחנו: פתיחה של עסקים קטנים ללא קבלת קהל, גני ילדים ואיסוף עצמי (טייק אוואי) החל משבוע הבא. מצב החירום בוטל בחצות ותוקפן של ההגבלות על ההפגנות פג.

במקביל לתוכנית משרד הבריאות, גם משרד האוצר והמל"ל יגישו את הצעותיהם ליציאה מהסגר. משרד האוצר מציג תוכנית מרוככת יותר - הכוללת פתיחת מקומות עבודה באופן מיידי (שלב 0).