אלי משה שעלן בן 72 מראשון לציון עבר בהצלחה לפני ארבעה חודשים ניתוח נדיר להשתלת ריאה. למרות שכבר חיכה לחזור לחיים שהיו לו אחרי התמודדות ממושכת עם מחלת ריאות קשה, הוא נדבק בקורונה בזמן השיקום שעבר בבית החולים תל השומר. תוך כמה ימים מצבו הידרדר, ולפני חודש הוא נפטר כשבני המשפחה שלו לא לצדו. "אנחנו עדיין לא מעכלים", מספרת בתו לימור. "כל כך פחדנו שמחלת הריאות תכריע אותו אבל בסוף הקורונה לקחה אותו מאתנו". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היום (שלישי) מציינים בני משפחת שעלן 30 יום לפטירתו של אבי המשפחה אלי משה. אל הקבר הם לא יכולים לעלות אלא רק לאחר חול המועד והסיטואציה הזו נראית להם עדיין כל כך לא הגיונית. "אבא עדיין ממש נוכח", מספרת לימור על אביה. "הוא עדיין חלק בכל דבר שאנחנו עושים, איבדנו אותו כל כך מהר". אחרי שעבר בהצלחה ניתוח להשתלת ריאה שהגיעה במיוחד מתורם בקפריסין, אלי האמין שכבר הכול אפשרי. היה לו סוג דם מיוחד שבגללו חששו בני משפחתו שלא ימצא לו תורם, אך הנס קרה ואלי זכה לחיים חדשים. 

שרה ואלי משה שעלן
שרה ואלי משה שעלן

חודשיים וחצי אחרי הניתוח והתאוששות בביתו, אלי הגיע לשיקום בבית החולים תל השומר. "הוא ממש פרח שם היה לו כל כך טוב", נזכרת לימור. "הוא התחזק והרגיש שהוא ממש חוזר לעצמו. היינו נפגשים איתו דרך החלון בשיקום ומדברים איתו". אך אחרי שבוע וחצי הודיעו להם שהוא נדבק בקורונה. אלי עבר לטיפול בבית החולים השרון בפתח תקווה ובמשך 9 ימים, למרות התוצאה החיובית לקורונה, לא היו לו תסמינים כלל. ביום ראשון לפני חודש בדיוק בשעות הערב הוא עוד הספיק לדבר עם אחותה של לימור ולהגיד לה שהוא לא מרגיש טוב, ובבוקר כבר הרדימו והנשימו אותו. "הכול קרה בבום, זה ממש שוק. לא היו לו תסמינים, היינו בטוחים שהוא יצא מזה", מספרת לימור. כמה שעות לאחר שהרדימו אותו, אלי נפטר. "אם הוא היה נפטר ממחלת הריאות שלו, היינו לפחות מוכנים לזה נפשית, אבל הקורונה בסוף לקחה אותו אחרי שהוא קיבל חיים חדשים וזה עצוב". 

שרה ואלי שעלן היו נשואים במשך 48 שנים עם שלושה ילדים ונכדים, משפחת מאוחדת שנהגה לבלות כול זמן פנוי ביחד. "אבא שלי כל כך אהב את החיים, לצחוק לבלות, גם בחיים המקצועיים וגם בחברתיים כולם אהבו אותו", נזכרת לימור. "לאמא שלי ממש קשה שלא התקשרו אלינו יום לפני שהוא הורדם כדי לבוא להיפרד ממנו. זה ילך איתה לכל החיים". 

מחלקת הקורונה בבית החולים איכילוב (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

הבוקר כתבה לימור פוסט בקבוצה של משפחות שכולות מהקורונה ושיתפה כמה מילים על אביה שנפטר: "יש לנו חיים שלמים לפנינו, ואבא שלי כל כך אהב לשמוח ואהב את החיים והבילויים המשפחתיים - זו הצוואה שלו, שנמשיך את הדרך שלו". 

"אף אחת מהמשפחות השכולות לא צריכות לשבת בבית בלי ליווי רגשי מקצועי אחרי שמתרחשת טרגדיה כזו", מציין אופיר אלגרבלי מנכ"ל עמותת "בנתיבי אודי". עם פרוץ המגפה הוא הקים את פרויקט "ממעמקים" שנותנת מענה רגשי ותמיכה נפשית למשפחות שכולות.  אלגרבלי מזכיר את חשיבות התמיכה הנפשית: "מדינת ישראל מתמודדת עם כמות נפטרים רבה בזמן קצר, ועם נסיבות של בידוד קיצוני של המשפחות השכולות בתהליך האבל. אל מול סיפורים קורעי הלב של משפחות רבות, החלטנו להקים ארגון שייתן מענה למשפחות שכולות מהקורונה בכדי שיוכלו לקבל תמיכה ברגעים הקשים שהם עוברים.

תוכנית "ממעמקים" - תוכנית ללא תשלום. מעניקה ליווי רגשי ותפקודי (עו"סים קליניים ופסיכולוגים עם התמחות בשכול ואובדן) למשפחות שכולות בזמן הקורונה - outotd.org. ובקו החם- 09-7468986.

לפנייה לכתבת: avivitm@ch2news.co.il

לקבוצת הפייסבוק משפחות שכולות קורונה - לחצו כאן