"טעיתי, מבקשת להתנצל בפני הציבור": 20 מתוך 26 חולי הקורונה שהתגלו בטבריה ביממה האחרונה נכחו בבית הכנסת שאליו הגיעה השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, ביום הכיפורים - כך עולה מהחקירה האפידמיולוגית שקיים היום (שני) משרד הבריאות. לצד זאת, טרם התברר אם הנוכחים במקום צייתו להנחיות, חבשו מסכות ושמרו על מרחק זה מזה. במקביל, בחלוף שעות ארוכות מחשיפת פעולותיה המנוגדות להנחיות של גמליאל, התנצלה השרה והודתה כי נפל פגם בשיקול הדעת שהפעילה. ראש הממשלה נתניהו התייחס למקרה ואמר כי כולם מחויבים לשמור על הכללים - אך הוסיף כי יש להמתין לסיום הבדיקות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"פעלתי במגבלות הסגר כדי להמשיך בפעילותי הציבורית השוטפת, ולאור היותי במקביל אם לבנות קטנות, והרצון שלי לשלב בין השניים", מסרה השרה גמליאל בתגובה לפרסום. "אני מבינה שבתקופה זו, שבה קיימת חשיבות רבה לשמירה על אמון הציבור בהנחיות הממשלה, היה מקום לנהוג אחרת. אני מבקשת להתנצל על כך בפני הציבור, ומודיעה שאשלם את הקנס הנדרש".

עוד נמסר מטעם השרה גמליאל: "טרם הסגר, קיבלו השרה ובעלה החלטה משפחתית לשהות בטבריה בדירה עם המשפחה הגרעינית, כפי שנוהגים במהלך השנה ובחגים, וביצעו זאת בהתאם להנחיות המאפשרות 'יציאה ממקום שהייה קבוע אחד למשנהו'. השרה התפללה בבית הכנסת ביום הכיפורים לפי המתווה שפירסמה הממשלה, ותוך הקפדה על עטיית מסיכה. בניגוד לנטען, השרה שיתפה פעולה באופן מלא בחקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות".

חשבון הנפש הגיע בזמן הכי מתאים השנה. על רקע השנאה הגוברת והשיח המתלהם - בכנסת, בתקשורת ובעם שלנו. יום הכיפורים מלמד...

פורסם על ידי ‏גילה גמליאל - Gila Gamliel‏ ב- יום ראשון, 27 בספטמבר 2020

נתניהו אמר בפתח קבינט הקורונה: "כולנו מחויבים לקיום הכללים, זה כולל שרים ושרות, חברות וחברי כנסת, כל נציגי הציבור. בעניינה של השרה גמליאל אני מציע לחכות עם המסקנות עד שתסתיים הבדיקה שמתקיימת עכשיו במשרד הבריאות. אני חושב שזה הדבר הנכון לעשות, כדאי לפעול לפי נתונים ובדיקות ולא לפי דיווחים ראשוניים ואני מציע כאן להמתין, בקרוב מאוד נקבל את התמונה המלאה", כך נתניהו.

אתמול חשף חיים לוינסון ב"הארץ" כי השרה גמליאל, שאובחנה בסוף השבוע האחרון כחולת קורונה, ניסתה במשך שעות ארוכות לחמוק מהחקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות, וכשהצליחו החוקרים ליצור עימה קשר ניסתה לטעון בפניהם שנדבקה מהנהג שלה - מה שהופרך בהמשך על ידי ממצאי החקירה. בהמשך לכך, הבוקר חשף לוינסון כי גמליאל נסעה לטבריה כדי להעביר את יום הכיפורים בחיק משפחתה, הרחק מביתה שבתל אביב, ובניגוד להנחיות שקבעה הממשלה שהיא עצמה חברה בה.

משרד הבריאות הגיב הערב ומסר: "המטרה של כל חקירה אפידמיולוגית היא לאתר מגעים פוטנציאלים העלולים להידבק ולסכן אנשים נוספים, ולבודד אותם. כל מידע שאינו קשור לאיתור מגעים אינו רלוונטי לחקירה, ואינו מתועד במסגרת החקירה. החקירה של השרה גמליאל הסתיימה. השרה שיתפה פעולה עם החקירה וכל המגעים ההדוקים הונחו להיכנס לבידוד".

ואולם, התנהלותה של גמליאל לא מנעה ממנה לעודד את הציבור לשמור על ההנחיות. רק לפני כמה ימים קראה בטוויטר לחגוג את חג הסוכות בהתאם לתקנות החירום: "השנה חוגגים בסוכה עם המשפחה המצומצמת, כדי שבשנה הבאה נוכל לשוב ולארח אושפיזין". כשבוע קודם לכן, בערב יום הכיפורים, כתבה גמליאל בפייסבוק: "יום הכיפורים יכול לנקות את כל החטאים שלנו מהשנה החולפת, אבל רק אנחנו יכולים לעבור לשיח מכבד יותר וטוב יותר. כדי לתת דוגמה אישית לילדנו, כדי שנוכל להתגבר על האתגרים והמשברים - אבל בעיקר כדי לשמור על העם שלנו, על עצמנו".

ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו התייחס להפרות של השרה גמליאל בריאיון שהעניק לגלי צה"ל: "התנהגות השרה גמליאל דורשת בדיקה של גורמי החוק‎. התנהגות חריגה ובמיוחד של איש ציבור שאמור להוות דוגמא אישית , פוגעת באמון הציבור ומחייבת בדיקה של גורמי החוק ונקיטת צעדים בהתאם".

ח"כ רם שפע מכחול לבן התייחס לפרסום וקרא לראש הממשלה ולליכוד "לתת דין וחשבון". "אם הסיפור על גילה גמליאל נכון, זו בושה וחרפה והליכוד חייב לתת דין וחשבון מיידי", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "אסור לעבור לסדר היום על צפצוף וזלזול כל כך בוטים בהנחיות. נתניהו, שוב הנציגים שלך, בדיוק כמוך, מצפצפים על כולם, אחר כך אתם מצפים מהציבור להקשיב להנחיות? פעם אחת תיקח אחריות ותהווה דוגמא אישית". 

על פי מקורביה של גמליאל, בנותיה של השרה נמצאות אצל הוריה מאז שהחל הסגר. עוד טענו המקורבים כי גמליאל מתגוררת במקום בבית דו-משפחתי, צמוד להורי בעלה, מאז שהתחיל הסגר, והגיעה לבית הכנסת ביום הכיפורים בהתאם להנחיות. מקורבי נתניהו הגיבו מוקדם יותר לפרסום ואמרו כי "גמליאל טוענת שלא שיקרה, לגרסתה הפרסום לא מדויק ואיננה צריכה להתפטר".