איך יתקיים החג החשוב ביותר ליוצאי אתיופיה? זעם וכעס בקרב קייסים, המנהיגים הרוחניים של העדה, על ההגבלות של משרד הבריאות לחג הסיגד הקרוב. משרד הבריאות אמר לקייסים שחג הסיגד הקרוב, בעוד שבועיים, יתקיים במתכונת של עשרות אנשים בודדים – כך נודע ל-N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול התקיימה שיחת זום בין נציגים של משרד הבריאות לקייסים לגבי אופיו של החג השנה, בשל התפרצות הקורונה. מדובר בחג המשמעותי ביותר לעדה, והאירוע המרכזי מתקיים בארמון הנציב בירושלים: לרוב בחג הזה מגיעים נשיא המדינה, ראש הממשלה ובכירים נוספים ומברכים את העדה האתיופית. מדי שנה מגיעים עשרות אלפי אנשים לאירוע, אך משרד הבריאות אמר שצריך לקיים את החג רק בהתאם למתווה הקיים.

הקייסים נעלבו מהחלטת משרד הבריאות ומתחו ביקורת: את ההגבלות הם כינו "שערורייה, החלטה מפלה לרעה". לדבריהם, מדובר בשטח פתוח באוויר הפתוח – ולכן הסיכון להדבקה קטן יותר. הקייסים הציעו לקיים את האירוע במתכונת של כינוסים בכיכר רבין - ולהביא בכך לפחות אלף איש.

חג הסיגד  (צילום:  RnDmS | shutterstock)
חגיגות הסיגד, ארכיון | צילום: RnDmS | shutterstock

הקייס אביהו עזריה אמר ל-N12: "זו החלטה שערורייתית. ניסינו להסביר להם שהמקום שבו אנחנו מציינים את החג הוא מקום פתוח. אנחנו האחרונים שיעברו על ההנחיות. גם אנחנו מקיימים תפילה שאלוהים יסלק מאיתנו את המגפה הארורה הזו".

עוד הצהיר: "אנחנו יודעים שמדובר בבריאות אבל אנחנו גם לא דרשנו לקיים את החג בנוכחות אלפי אנשים אלא אמרנו שהיות שמדובר בשטח פתוח אנחנו רוצים מתכונת כמו בכיכר רבין". כשנשאל כיצד ינהג אם משרד הבריאות ימשיך בסירובו, אמר: "אנחנו מתכוונים להגיע על פי המתווה שאנחנו הצענו, החג הזה הוא הדבר הכי חשוב לעדה. התפילה הזו הכרחית ונקיים את התפילה".

קייס אביהו עזריה עם הנשיא ריבלין וניר ברקת (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אביהו עזריה)
הקייס אביהו עזריה עם הנשיא ריבלין וניר ברקת | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אביהו עזריה

שרת הקליטה והעלייה פנינה תמנו שטה (כחול לבן) מסרה ל-N12: "אני ערה לצורך ולחשיבות בהרחבת המשתתפים בחג הסיגד בתיאום עם משרד הבריאות, על כן אני פועלת להרחבת מספר המשתתפים באירוע שיתקיים בקפסולות לשמירת בריאות הציבור. אין שום היגיון להגביל את החג למספר משתתפים בודדים כאשר אפשר לייצר מתווה זהיר בדומה לאירועים אחרים, שבהם התאפשרה נוכחות הציבור בהתאם למגבלות מוסכמות".

פנינה תמנו שטה (צילום: חיים צח, לע"מ)
שרת הקליטה והעלייה, פנינה תמנו שטה | צילום: חיים צח, לע"מ

 

ממשרד הבריאות ומשרד התרבות טרם התקבלה תגובה לידיעה.