הסגר הלילי ירד מהפרק: הממשלה ביטלה את הישיבה שהייתה אמורה להתכנס הערב (שלישי) כדי לאשר את הסגר הלילי, בעקבות קשיים משפטיים שהיו כרוכים במהלך. כעת נבחנות הטלת הגבלות תנועה בחנוכה ביישובים יהודיים, והגבלות בכריסמס ביישובים לא יהודים. בעקבות ביטול ישיבת הממשלה: מחר לא יחולו הגבלות תנועה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עם זאת, בכירים במשרד הבריאות העריכו כי מדינת ישראל תגיע לריסון מהודק בשבוע הבא או לכל המאוחר בעוד שבועיים. הסיבה המרכזית בעקבותיה בוטל המהלך שהיה אמור להיות מאושר הערב על ידי הממשלה, היא שמשרד הבריאות סירב לתת חוות דעת נחרצת בעד סגר לילי, כפי שדרש היועץ המשפטי לממשלה. 

מוקדם יותר פרסמנו כי ל-N12 נודע על קשיים משפטיים שהקשו על אישור הסגר הלילי, בעקבות העמדה הברורה של משרד הבריאות נגד המהלךנציגי היועץ המשפטי לממשלה הבהירו בשעות באחרונות הן לממשלה והן לכנסת - שאישור המהלך בעייתי מבחינה משפטית, וללא עמדה מוצקה שתציג תועלת במהלך - לא יהיה ניתן לשלול חירויות בצורה כל כך דרמטית.

מחסום משטרתי בסגר החגים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
הערכה: סגר מהודק בעוד שבוע או שבועיים | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

החשש של משרד הבריאות שטרפד את המהלך

ההסתייגות של הגורמים המשפטיים מהעוצר הלילי נבעה היישר מ"חוק הקורונה הגדול", שמחייב לשקול חלופות וללכת לסגר, רק בהינתן תועלת ברורה ושיש לה השפעה ישירה על נתוני התחלואה, בטח אם מדובר בימי החגים.

הגורמים המשפטיים הצביעו על ספק בתועלת של הטלת סגר שכזה, כפי שבא לידי ביטוי בעמדת בכירי משרד הבריאות והפרויקטור נחמן אש. עוד טענו הגורמים המשפטיים שסגר לילי בעייתי מכיוון שהקניונים והשווקים ממשיכים לפעול בשעות היום. 

אותם גורמים הסבירו כי החשש הוא שאנשים עלולים להתקהל אפילו במסות גדולות יותר בשעות היום, דווקא בעקבות החובה להישאר בבתים בלילות. גורמים בוועדת החוקה של הכנסת, שהייתה אמורה לאשר את התקנות של הממשלה, סברו כי התנגדות משפטית כזאת תחייב ממשרד הבריאות לשנות עמדה מקצועית, מה שאכן קרה וטרפד את המהלך.