הביקורת אחרי בחירת פרקליט המדינה בוועדת האיתור: יו"ר נעמת, חגית פאר, פנתה היום (שלישי) לשר המשפטים ניסנקורן בדרישה שהממשלה תקפיא את אישור מינויו של עו"ד עמית איסמן לתפקיד נוכח ביקורת בעבר על התנהגותו כלפי נשים. לדבריה, "ישנן טענות שהתלונות נגדו לא נבדקו באופן יחסי", והיא קוראת "לבצע בדיקה מקיפה באשר לכך".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתבה של פאר צוין כי בשמו של איסמן נקשרו אמירות שמגלות, לכאורה, "התייחסות סקסיסטית, מקטינה ומשפילה כלפי נשים". על פי פרסומים בעבר, נציבות שירות המדינה אף מצאה כי הוא התבטא בפני פרקליטות במחוז חיפה בהתבטאויות העולות לכאורה כדי התנהגות שאינה הולמת עובד מדינה.

"למותר לציין כי מהפרסומים בעניין עלו טענות לכאורה כי התלונות לא נבדקו באופן יסודי דיו, דבר שהוא חמור בכלל וחמור שבעתיים כשמדובר במי שנושא תפקיד ברשויות אכיפת החוק", כתבה פאר. "זאת ועוד, בימים אלה של משבר הקורונה והקשיים המיוחדים אותם חוות נשים, ובכלל זה עלייה בשיעור עבירות אלימות ועבירות מין נגד נשים, יש חשיבות יתרה למנות לתפקיד כה חשוב וכה רגיש זה, אדם המביא עמו תרבות ארגונית מכבדת נשים ולא מקטינה ומשפילה אותן".

יו"ר נעמת, חגית פאר (צילום: צילום: ג'ון פרץ‎)
יו"ר נעמת חגית פאר | צילום: צילום: ג'ון פרץ‎"במדינת ישראל ישנם מספיק פרקליטים ופרקליטות מצוינים אשר לצד כישוריהם המשפטיים מביאים גם תרבות ארגונית מכבדת נשים ומותאמת למאה ה-21. לאור האמור, אני פונה אליך בבקשה שלא למנות את עו"ד איסמן לתפקיד פרקליט המדינה, בטרם תיערך בדיקה מקיפה באשר להתנהגותו והתבטאויותיו ביחס לנשים".

עם פרסום אישור המינוי שלו בוועדה, שדולת הנשים מתחה על כך ביקורת, וטענה שוועדת האיתור "גימדה את האמירות המיניות" של איסמן "כדי להכשיר את הבחירה". 

שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: אלעד מלכה)
ניסנקורן. יקפיא את הליך המינוי? | צילום: אלעד מלכה

"אמירות בוטות כאלה מעידות על תפיסת עולם מעוותת כלפי נשים, וגם על הארגון שבו הוא עובד", נכתב."אדם כזה צמח והתקדם במערכת והוא לא עומד רק בפני עצמו. משרד המשפטים צריך לעשות בדק בית מקיף במשרד ממשלתי, שאמור להוות דוגמה ומופת לציבור ולבחון היטב הטענות בדבר פחד של פרקליטות להתלונן על שיח לא הולם, ולבדוק בצורה מקיפה את נושא ההטרדות המיניות. איזה מסר מקבלות פרקליטות ממינויו של מר איסמן? מצפצפים עליכן - תמשיכו לשתוק".

לדברים הצטרפו גם באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית שקראו לשקם את אמון הנפגעים והציבור במערכת: "הרבב שדבק באיסמן אינו שולי או מקרי, בפרקליט המדינה לא יכול להיות רבב כזה".