לפני כשנתיים התעוררה משפחת קוירו לטרגדיה: הבן איציק, שהתמודד עם פיגור שכלי, מוגבלות התפתחותית קשה ועיוורון – טבע בזמן שהתקלח בדיור המוגן של עמותת "אבוקת אור" שבו התגורר. המים עלו עד מעל לראשו עד שנחנק; לאחר כמה ימים בבית החולים – הוא נפטר, בהיותו בן 35. כעת הוריו תובעים את המעון שבו התגורר, וטוענים לרשלנות ולהזנחה. "מזועזעים ועצובים, ההורים שלי שבורים", סיפרה אחותו שושי ל-N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע התרחש חודשים ספורים לפני שהיה אמור לעבור לגור בבית החדש של הוריו – שהתאימו אותו במיוחד עבורו ועבור צרכיו. איציק מעולם לא יכול היה לתפקד באופן עצמאי ואף לא לדבר, ולכן נדרש להשגחה צמודה וקבועה למשך כל חייו. חרף זאת, הוריו טוענים בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בירושלים ביולי 2018 כי המדריכים השאירו אותו להתקלח לבד וללא השגחה בניגוד לכללים – מה שהוביל למותו.

בני המשפחה טוענים בכתב התביעה כי המדריך שהיה מופקד לשמור על איציק, עשה זאת לסירוגין ובמרחק רב מהמקלחת – ובכך, לדבריהם, לא הבחין שהוא טבע. עוד הם טוענים כי העמותה העסיקה עובדים ללא הכשרה מתאימה לטיפול בחוסים, וכי הם לא העבירו לעובדים את הנהלים המתאימים. בנוסף, לשיטתם, במשמרת שבה טבע איציק לא היו מספיק מדריכים על כמות החוסים במקום.

עוד נטען בתביעה כי איציק נמצא במקלחת כשראשו היה בתוך המים והוא עצמו היה מחוסר הכרה, ללא דופק ונשימה. הם מסבירים כי אינם יודעים כמה זמן עבר מרגע הטביעה ועד שאיבד את הכרתו. כשנמצא איציק, ביצע בו המדריך פעולות החייאה והזמין אמבולנס.

"אנחנו עדיין מזועזעים ועצובים", סיפרה שושי אחותו של איציק ל-N12. האירוע הטראגי התרחש כשבועיים בלבד לפני שהייתה אמורה להתחתן. "ההורים שלי שבורים", הוסיפה, "הוא היה בריא ונלקח מאיתנו מהר מידי, זו ממש רשלנות".

עו"ד אפרת מנדלוביץ
עו"ד אפרת מנדלוביץ', המייצגת את המשפחה בתביעה

עו"ד אפרת מנדלוביץ', המייצגת את המשפחה, אמרה: "השארתו של איציק ז"ל לבד באמבטיה הייתה בבחינת הזנחת חסר ישע". היא הסבירה: "מדובר ברשלנות קשה, שהביאה לטביעתו ולמותו של המנוח באופן כה טראגי. הנתבעת התרשלה בצורה כה מובהקת בכך שהפרה את חובתה לדאוג לשלומו, לבטיחותו ולחייו של המנוח חסר הישע". 

עוד הוסיפה עו"ד מנדלוביץ': "איציק ז"ל סבל מעיוורון, אוטיזם ומוגבלות שכלית ונזקק להשגחה מתמדת. הזנחתו והשארתו באמבטיה מלאה במים על ידי צוות המוסד, גזרו עליו גזר דין מוות. משפחתו של המנוח נותרה המומה וכואבת ועל הנתבעת לפצותם על מותו הטראגי של בנם".

מעמותת "אבוקת אור" נמסר בתגובה: "התביעה התקבלה, אנו בוחנים אותה והתייחסות תינתן במסגרת ההליך המשפטי".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il