ניצחו את הקורונה בעצמן: יש מה ללמוד מהמודל של דליית אל כרמל, שבמהלך נחוש ונחרץ ירדה תוך ימים בודדים ממאות חולי קורונה חדשים בכל יום ל-33 בלבד. אך לצער התושבים, על פי התקנות שקבעה הממשלה, ההגבלות נותרו על כנן. "כמו אבטיח, בפנים אדום בחוץ ירוק", אמר ראש העיר רפיק חלבי. ראש העיר גבעתיים שהפכה גם היא לירוקה בזמן הסגר, הציע שהממשלה תתמרץ ערים ירוקות: "תן לה מענק 5 מיליון שקל ותראה איך ראש העיר רץ כמו עכבר מורעל בעיר ופונה לאחד אחד לשים מסכה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לא מתעסק בפוליטיקה" - כך ניצחה דלית אל כרמל את הקורונה

את הגל הראשון הם עברו עם אפס נדבקים ואנשים התחילו לחשוב שאולי לדרוזים יש חסינות לקורונה. מאוחר יותר, התחיל חג הקורבן, מיד לאחריו נפתחה עונת החתונות של הדרוזים שלה יש קצב של 15 חתונות בשבוע, והנס של הגל הראשון התהפך ליישוב אדום עם מאות חולים ביום.

כל מה שרציתם לדעת על רפיק חלבי (תמונת AVI: mako)
ראש עיריית דלית אל כרמל רפיק חלבי | תמונת AVI: mako

משרד הבריאות לא התעניין במיוחד בדלית אל כרמל, היו לו יישובים בעייתיים הרבה יותר. חלבי ארגן דרייב אין לטובת בדיקות ופתח בבליץ של הסברה כדי שהתושבים יילכו להיבדק, גם בלי הפניה. הוא יצא במלחמה נגד שני מוקדי ההדבקה המרכזיים בעיר: חתונות ובתי תפילה. למזלו, החרדים שלו הבינו מיד - "אמרנו להם: אתם רוצים תפילות או רוצים חיים?", סיפר חלבי. "אנשי הדת קבעו - לא מתפללים בחג".

לגבי החתונות, חלבי ניסה לעזור לתושבים במתווה משל עצמו: קבע שהחתונות יתפרסו למשך כמה שעות ואפילו ימים, האורחים יתחלקו לקפסולות ויגיעו בהתאם לשעה שבה הוזמנו. בנוסף, ביטל חלבי את הטקסים המסורתיים הנלווים לחתונות כמו חינה. "עזבו אתכם מזה – תחיו", פנה חלבי לתושבי העיר. ככה דלית אל כרמל ניצחה את הקורונה.

ביום שלישי הגיעה לדלית אל כרמל כדי להתרשם מצמצום התחלואה משלחת של פיקוד העורף יחד עם שר התרבות והספורט חילי טרופר, שרק יום קודם לכן הודה שיש ערים תחת סגר רק כדי לא להרגיז את החרדים. השר שאל את ראש העיר למה דווקא לו התושבים מקשיבים ולא לממשלה. "בגלל שאני לא מתעסק בפוליטיקה", השיב בביטחון ראש העיר חלבי. "כשאני אומר להם - זה אסור, הם מאמינים לי שזה באמת אסור".

חילי טרופר (צילום: n12)
הגיע לדלית אל כרמל כדי להתרשם. השר טרופר | צילום: n12

במערך קטיעת שרשראות ההדבקה בדלית אל כרמל נתנו הסבר הגיוני עבודה היעילה שנעשה בעיר: האנשים מאמינים הרבה יותר ומשתפים פעולה כי "כולם מכירים את כולם". "אני לא צריך אתכם, אל תפריעו לי", אמר חלבי כלפי הממשלה והסביר: "אנחנו עושים את הכל, אנחנו בעצם שלטון מרכזי, כל מה שחסר כאן זה להכריז על אוטונומיה".

פחות מכשולים בדרך לצבע הירוק - הדרך של גבעתיים

גם גבעתיים עברה השבוע מאדום לירוק. אבל גבעתיים זה סיפור אחר לגמרי - אין שכונות חרדיות ואין חתונות של אלפים. 3 שבועות של סגר עשו את רוב העבודה ושלשום היו שם רק 4 מאומתים חדשים. גבעתיים לא חיכתה לממשלה ועברה להתנהלות אוטונומית איפה שאפשר. הקימו שם חמ"ל, מינו לתפקיד הפרויקטור את פרופ' שמואל קיויתי והתחילו לערוך חקירות אפידמיולוגיות עצמאיות.

הפקחים העירוניים קיבלו לפני שבועיים סמכות לתת קנסות על מסכות, ויש אפילו סיירת הורים מתנדבים שפושטים על הגינות הציבוריות: מסבירים, מבקשים בנימוס ממי שצריך ונותנים מסכה למי שאין.

ראש העיר רן קוניק הציע לממשלה לנקוט ביוזמה של תמריצים ועונשים לרשויות המקומיות: "עיר ירוקה - תן לה מענק 5 מיליון שקל ותראה איך ראש העיר רץ כמו עכבר מורעל בעיר ופונה לאחד אחד לשים מסכה". בנוסף, הציע גם תמריצים לתושבים: "חודש שלם פטור מארנונה". ולהיפך: "עיר אדומה - אתה גורם נזק למדינה, יש משהו לא טוב שאתה עושה? מגיע לך עונש", הסביר קוניק.

הקרב על השבת: סמוטריץ' נגד ראשי הערים (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12)
ראש העיר גבעתיים רן קוניק | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12

בכל העולם מבינים שצריך להעביר סמכויות לרשויות המקומיות. זאת, בעיקר בגלל שהציבור נחשף יותר מדי פעמים לפוליטיקה העסקנית, ולהחלטות חורצות חיים, מוות ופרנסה שלא קשורות לאפידמיולוגיה אלא למשחקי עלבון וכבוד מגזריים ושימור קואליציוני. הציבור כבר הפסיק ברובו מזמן להאמין למילה אחת של הממשלה. לראשי הערים עדיין מאמינים.