מהומות ומעצרים בבירה בעקבות מות הנער: בעקבות העימותים שפרצו אתמול בהתנחלות בת עין והאירוע במהלכו נהרג אהוביה סנדק, בן 17 מההתנחלות שבגוש עציון, הגיעו אמש (שני) מפגינים אל צומת המטה הארצי בירושלים והחלו להפר את הסדר תוך יידוי אבנים ועימותים עם כוחות המשטרה במקום. 40 מפגינים נעצרו או עוכבו לאחר שניסו לחסום את הצומת.

כ-100 מפגינים ניסו לפרוץ למטה הארצי בירושלים במחאה על מות הנער. הם קראו לעבר השוטרים "משטרה של רוצחים" ו"רצחתם נער, תתביישו". 
חלקם אף החלו לחסום חלק מתוואי הרכבת הקלה בבירה. לוחם מג"ב נפצע בראשו מאבנים שהשליכו מפגינים. הוא קיבל טיפול רפואי ראשוני במקום ופונה לביה"ח לבדיקה רפואית.

מפגינים במחאה על מותו של  נער הגבעות בבנימין. (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90 )
המוחים בירושלים, הערב | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90

לוחם מג"ב נפצע בראשו ‎ (צילום: דוברות המשטרה)
לוחם מג"ב נפצע בראשו ‎ | צילום: דוברות המשטרה
המחאה פרצה בעקבות מותו של סנדק מוקדם יותר אתמול, באזור היישוב כוכב השחר שבבנימין. מפרטי האירוע עולה שיושבי הרכב בו נסע נמלטו מהמשטרה, לאחר שלפי החשד יידו אבנים לעבר רכבים. במהלך המרדף, מסיבה שאיננה ברורה בשלב זה, התהפך הרכב ואחד מהצעירים נהרג במקום. הנערים שנפצעו טוענים: ניידת המשטרה נגחה במכוניתנו וגרמה למכונית להתהפך. 
מפגינים במחאה על מותו של  נער הגבעות בבנימין.
המשטרה עצרה 10 מפגינים
מפגינים במחאה על מותו של  נער הגבעות בבנימין
המפגינים חוסמים את הרכבת הקלה בבירה, הערב
ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן ספד אתמול לנער: "אנחנו משתתפים באבלם הכבד של המשפחה ונעמוד לצידם ככל שיידרש. הנערים הללו הם ילדינו - נקודה! השאירו לנו את החינוך וההתמודדות עם הילדים שלנו לטוב ולמוטב. לא מדובר באוייב שקם להשמיד את המדינה או במחבלים מבקשי נפשנו. אנחנו מזועזעים ודורשים לחקור עד תום את ההתרחשויות בשטח. מעבר לצורך בגילוי האמת, תביעתנו החד משמעית היא להפסיק מיד את האלימות המשטרתית".
 
אהוביה סנדק בן 17 מבת עין, ההרוג בתאונה בבנימין
אהוביה סנדק ז"ל מבת עין‎

מארגון "חוננו" נמסר כי בעקבות המרדף איבד הרכב שליטה וסטה מהדרך. בארגון טענו כי חלק מהפצועים פונו מהזירה כשהם אזוקים בידיהם וזאת למרות הפציעות הקשות. עו"ד נתי רום מהארגון הגיע לבית החולים כדי לסייע לפצועים ולקבל מהם תמונת מצב על התנהלות השוטרים באירוע. לטענתם, הפצועים אמרו שהתאונה התרחשה לאחר שניידת המשטרה ניגחה את רכבם מאוחר בעוצמה, וכתוצאה מעוצמת הפגיעה רכבם עף מהכביש.

נערים מדליקים נרות לזכרו של אהוביה סנדק (צילום: גרשון אלינסון, פלאש/90 )
נערים מדליקים נרות לזכרו של אהוביה סנדק | צילום: גרשון אלינסון, פלאש/90

"מדובר באירוע קשה ביותר עם מספר פצועים שנמנע מהם טיפול רפואי, ושנאזקו במקום לקבל טיפול ויש לנו בשורות מאוד קשות אחרות", אמר עו"ד רום עם הגעתם לבית החולים. "הדבר הזה מרטיט כל לב, כואב הלב לראות את הדבר הזה. אנחנו רואים שנעשה אחריהם מרדף, ניגחו את הרכב שלהם וכתוצאה מכך קרה האסון. חייבים להפסיק את הדבר הזה".

שמואל (זנגי) מידד, מנכ"ל הארגון, תקף את המשטרה ואמר כי "הדם על ידיהם של מפקדי ימ"ר ש"י שמתירים את דמם של טובי ילדינו. הזוועה הזו צריכה להרעיד את אמות הסיפים של משטרת ישראל והמשרד לבטחון פנים. וכך גם כל הדרגים שמנחים התנהגות רצחנית כזו ומתקצבים אותה בתקציבי עתק. ארץ אל תכסי דמם!".

צעיר נהרג בתאונה עצמית בסמוך לכוכב השחר (צילום: TPS)
צעיר נהרג בתאונה עצמית בסמוך לכוכב השחר | צילום: TPS


זירת התאונה בבנימין שבה נהרג נער גבעות שנמלט מהמשטרה

במשטרה מנגד דחו את גרסת הפצועים ומסרו כי "בעקבות דיווח שהתקבל במוקד המשטרה על יידוי אבנים מרכב ישראלי לעבר רכב פלסטיני בצומת מכמש, צוות בלשים שהיה בדרכו ובסמוך למקום זיהה את הרכב שיידה אבנים והורה לו לעצור".

"נהג הרכב, פתח בנסיעה פרועה למרות הוראת השוטרים לעצור, המשיך במנוסה שרכב הבילוש בעקבותיו", הוסיפו במשטרה. "בסמוך לצומת רימונים, התהפך הרכב וכתוצאה מההתהפכות 4 מנוסעי הרכב נפצעו באורח קל ופונו לבית החולים ובמקום נקבע מותו של נוסע". חוקרי מח"ש סגרו את הזירה ולא אפשרו לעיתונאים ולח"כים להיכנס ולבחון את הזירה עד להגעת ניידת מז"פ.

שוטרים התעמתו עם ח"כ סמוטריץ' שהגיע לזירה: "מנעו ממני להיכנס לאזור האירוע, זה חמור" 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) הגיע אתמול לזירת האירוע, זאת על מנת לוודא שהטיפול מתבצע כראוי, לאחר שחשש מ"טיוח הממצאים בזירה". כוחות משטרה בשטח ניסו למנוע מחבר הכנסת לתעד את הזירה, ובתיעוד נראה שוטר מתעמת איתו פיזית.
 
"עצוב שצריך לומר את זה: משטרת ישראל כפופה לחוק ובכלל זה לחוק חסינות חברי הכנסת וחייבת לציית לו", כתב סמוטריץ' בטוויטר. "הניסיון החצוף למנוע ממני להיכנס לאזור האירוע הוא חמור ובכוונתי לפנות ליו"ר הכנסת בדרישה לטפל בנושא מערכתית".

זירת התאונה בבנימין שבה נהרג נער גבעות שנמלט מהמשטרה
צעיר נהרג, 4 נוספים נפצעו קל-בינוני

זירת התאונה בבנימין שבה נהרג נער גבעות שנמלט מהמשטרה
אחד הפצועים מטופל בזירה

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "כוחות המשטרה נפרסו בזירה לצורך איסוף הראיות והממצאים ע"י גורמי החקירה. מבירור ראשוני עולה כי במפגש עם חבר הכנסת, טעה השוטר בשיקול דעתו כשלא איפשר לו הגעה עד לזירת האירוע. המקרה ייבדק ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם".