מאחורי הקלעים של הפוליטיקה המקומית: שלום אטיאס, בעל מקומון בכרמיאל, סיפר כיצד במהלך שנים פעל לטובתו ולקידומו של ראש העיר משה קונינסקי. הסיפור של אטיאס מעלה תמונה, לפיה פעילים עושים הכול כדי להחליף את השלטון המקומי כי הם בטוחים שזה ישתלם להם. לדבריו של אטיאס, המועמד חילק הבטחות לכל עבר וצריך לקיים, למנות ולעקם מכרזים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את הצעד הראשון שלו במסע ללשכת ראש העיר, עשה משה קונינסקי במקומון. הדברים אומנם התרחשו בכרמיאל, אך הם יכולים להראות את השיטה שעומדת מאחורי פעילות חלק מן הרשויות המקומיות. "כנראה שהוא לא יכל להיבחר בלי ההבטחות והג'ובים האלה, יש לנו היום ראש עיר שהוא בובה על חוטים", אמר אטיאס.

"הייתי במשרד הזה 13 שנה - זה מקום שבניתי מאפס והוא הפך להיות מותג פה בעיר", סיפר אטיאס. "בכל תקופת הבחירות, קונינסקי ואשתו סוזי, היו מביאים לנו לפה אוכל. הם חיפשו שופר תקשורתי שיריץ אותם ויקדם אותם".

קונינסקי מיהר ליצור קשר הדוק וחברי עם אטיאס מכיוון שזכר היטב ככל הנראה כי 5 שנים קודם לכן, בבחירות הקודמות, העיתון בראשותו של אטיאס תמך בראש העיר לעבר, עדי אלדר, שניצח באותן הבחירות. "כמעט כל שבוע לראש העיר הייתה כותרת בעיתון, רכילות בעיתון, כתבות", הסביר אטיאס. "על שאר המועמדים היו תחקירים הפוכים".

שלום אטיאס, בעבר בעל המקומון הגדול בכרמיאל (צילום: החדשות 12)
שלום אטיאס, בעבר בעל מקומון בכרמיאל | צילום: החדשות 12

במייל ששלח אטיאס לראש העיר, מוצגות שאלות לריאיון עם אחד מיריביו הפוליטיים של קונינסקי. בין היתר, זכה ראש העיר גם לכתבות יח"צ בחינם ובמודעות בעיתון בעדן שילם חצי מחיר לעומת מתחריו. "הוא אמר לי 'אתה תהיה מנכ"ל היכל התרבות' שנה לפני קיום הבחירות", הסביר אטיאס. 

עם הזכייה של קונינסקי בבחירות, אטיאס מכר את המקומון וציפה לתפקיד שהובטח לו. אך למרות שיחת הטלפון בה נאמר לו "אתה גדול, אין לי מה להגיד", ההבטחות שניתנו לו, לא קוימו. מלבד אטיאס מסתמן שהיו עוד פעילים שהובטחו להם דברים דומים. לטענתו, ראש העיר הבטיח לפחות 15 תפקידים לאנשים שונים.

כחמישה חודשים לאחר הבחירות, אטיאס וקונינסקי התכתבו וסגרו ביניהם את פרטי המרכז שהיה אמור להוביל למינויו של אטיאס למנכ"ל היכל התרבות. בשיחה בין השניים, לחץ  אטיאס לדעת מה קורה בעניינו. ראש העיר השיב לו כי הוא מטפל בזה וכי מכרז ייצא בימים הקרובים. "הם קיבלו את כל הנתונים עליי כדי שאנצח את המכרז", אמר.

לבסוף, ראש העיר שלח בעצמו את המרכז לאטיאס וזה התאכזב לגלות שהוא לא מנכ"ל ואף לא סמנכ"ל. איטאס זעם והשיב "תגישו מישהו אחר... זה לא סמנכ"ל שיווק כמו שדיברנו". לבסוף אטיאס נכנס למרכז, ואף נבחר לתפקיד. לטענתו הוא חשף אי-סדרים בהיכל התרבות, מה שהוביל לסכסוכים, להוצאתו לחל"ת ולבסוף לפיטוריו.

משה וסוזי קונינסקי (צילום: חדשות)
ראש עיריית כרמיאל קונינסקי ואשתו סוזי, ארכיון | צילום: חדשות

מצד שני, אטיאס לא היה היחיד ממשפחתו שקיבל תפקיד בעירייה. "אל תשכח שגם גיסתי שלי קיבלה תקפיד שם, זה גם היה דיל", סיפר. כשהעניינים בין השניים החלו להסתבך, שלי ניסתה להרגיע וגילתה שגם היא קיבלה את התפקיד כעוזרת אישית מקמפיין הבחירות.

"גם אותי מעצבן שככה עושים לך תאמין לי, אבל אתה צריך לא להיות איפולסיבי ולעשות פעמיים כי ברגע שאתה מפיל אותו אני בחוץ, הבנת?", אמרה שלי בשיחה עם אטיאס. "ואתה יודע כמה זמן חיכיתי לתפקיד הזה ואתה יודע ששנה וחודשיים אני עובדת בחינם", הדגישה בפניו.

בשנת 2019 נערכו שורת מכרזים בכרמיאל, בחלקם זכו פעיליו של קונינסקי. אחרים עברו לעבוד בעמותות שנתמכות על ידי העירייה, וגם מבקר המדינה קבע כי היו זוכים שכלל ללא הצהירו על זיקתם לראש העיר המכהן.

גם סוזי, אשתו של קונינסקי, הייתה מעורבת במינוי עובדים. לפי אטיאס, עוד לפני הבחירות פנתה אליו סוזי בטענה שהראשונה לצאת מהעירייה היא מעיין הדר, גרושה ואם לשניים, שעבדה במחלקת הדוברות ואחראית על הניו-מדיה בעירייה. "לא ידעתי מה אני יכולה לעשות כדי להפוך את הגזרה הזאת", סיפרה מעיין.

שלי אטיאס, עוזרת ראש עיריית כרמיאל (צילום: החדשות 12)
שלי אטיאס, העוזרת האישית של ראש עיריית כרמיאל | צילום: החדשות 12

ראש עיריית כרמיאל מסר בתגובה: "בכל תפקידי הציבוריים אני מפקיד על כל תג ותו של כללי מנהל תקין, וכראש עיר הנני מפקיד ביתר שאת. מדובר בניסיון זדוני להכפיש ולהטיל דופי בהתנהלותי כראש עיר. המרכזים שנערכו בעירייה ואלו שהוזכרו בדו"ח מבקר המדינה, נוהלו כדין ולא נפל בהם כל דופי. אינני חבר בוועדת המכרזים, לא התערבתי ולא הייתה לי יד או רגל בבחירת הזוכים".

הוא הוסיף כי "בתקופתי צומצמה מצבת עובדי העירייה בכ-11%. שלום אטיאס אינו בוחל בהפצת שקים. הוא נבחר לתפקיד במרכז לאחר שעובד קודם פרש. עקב בעיות משמעת חמורות הוא פוטר, ומאז מנסה להלך אימים עליי ועל אחרים בעירייה. לא הבטחתי לו דבר ולא הייתה לי יד ורגל בהליך בחירתו ובתנאי העסקתו. אטיאס, נתן בעבר שירותי פרסום לקמפיין הבחירות שלי שכללו אף מודעות בעלון פרסומי. בגין שירותי הפרסום שולמה לו תמורה כספית מלאה".

לגבי העסקת גיסתו של איטיאס, אמר קונינסקי: "שלי אטיאס, מונתה במשרת אמון כעוזרת ראש העיר, על פי פררוגטיבה המוקנית לראש עיר, ולא קיבלה הבטחה כלשהי לתפקיד. אשת ראש העיר לא התערבה בשבוצי עובדים בדרך כל שהיא וכל טענה אחרת היא בבחינת רכילות זולה".

תגובתה של שלי אטיאס: "התאמצתי עבור הצלחתו של ראש העיר, אך הוא מעולם לא הבטיח לי דבר. מוניתי למשרת אמון כפי שראש העיר ראשי לעשות".

מצידו של גינסברג נמסר: "ניגשתי למרכז כחוק אחרי התלבטות קשה, עברתי ועדה ומבחנים על פי חוק".