בעקבות הפרסומים כאן בחדשות 12 על שחרור של גברים אלימים ממאסר ללא תנאים מגבילים וללא טיפול שיקומי, החליט שר הרווחה איציק שמולי להגיש תכנית חדשה לממשלה ביום ראשון הקרוב. לפי התכנית, גברים אלימים שנאסרו בגין אלימות במשפחה יעברו תהליך טיפולי שיהווה תנאי לשחרורם ולחזרתם הביתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הצעד שנשמע מובן מאליו – לא נדרש כיום, כך שהגברים האלימים חוזרים לביתם מבלי שהשתנה דבר. הנתונים על שחרורם של גברים אלימים מציירים תמונת מצב עגומה שרחוקה מלמנוע את מקרה האלימות הבא. מנתונים שפורסמו מוקדם יותר השבוע בחדשות 12, עולה כי 95 אחוזים מהאסירים שהורשעו בעקבות אלימות במשפחה שוחררו מבתי הכלא ללא מעקב או תנאים מגבילים. כמו כן, 66 אחוזים מתוכם שוחררו מבלי שנדרשו להליך טיפולי כלשהו.

"הגיע הזמן להרתיע את הגברים ולא את הנשים", מסר השר שמולי. "זוהי נקודה שחייבים להילחם עליה - לא יכול להיות שנשים יברחו למקלטים וגברים ימשיכו בחייהם בלי מפריע".

צעדת הנשים נגד אלימות כלפי נשים‎‎ (צילום: הראל בן נון)
איציק שמולי: "הגיע הזמן להרתיע את הגברים ולא את הנשים" | צילום: הראל בן נון

משבר הקורונה העצים את המצוקה והמתח בין זוגות רבים, מה שהוביל לעלייה חדה באלימות כלפי נשים. בנוסף, מצבם של שירותי הרווחה והארגונים החברתיים נפגע, בין היתר בשל היעדר תקציבים ובשל עלייה בכמות הפניות בעקבות הסגר. בכתבה ששודרה במהדורה המרכזית ביום רביעי בערב שוחחנו עם נשים ששוהות במקלט חדש שהוקם באפריל עבור נשים מוכות ומלא עד אפס מקום מזה שבועות ארוכים.

אל המקלט המיוחד הגיעו מאז פרוץ המשבר פי 3 מכמות הנשים שמגיעות למרכזים דומים בשגרה. בחודשים האחרונים הגיעו אליו 122 נשים יחד עם 178 ילדים. משרד הרווחה ניסה להגיב למצב, ולהפנות גברים אלימים למלוניות מיוחדות בהן יעברו טיפול מקצועי, אך מתחילת המשבר עברו למלוניות מיוחדות רק תשעה גברים מכים