אברהם ישראל חגג בשבוע שעבר את יום הולדתו ה-74. במשך שנים הוא היה חסר בית, ולאחרונה נכנס לדירה זמנית בסיוע הרווחה. במשך כמעט שנתיים, הוא נהג לישון על ספסל ברחוב סמטה פלונית בתל אביב - וקיבץ נדבות למחייתו. לפני 3 שנים, הוא נתפס כשהוא מנסה לגנוב 4 שקלים מדוכן ברחוב - ומאז מתנהל נגדו משפט ממושך. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המקרה אירע באוגוסט 2017, אז אברהם חיפש מקום שבו יוכל להתקרר במזגן - והיה זקוק ל-10 שקלים בשביל לרכוש כרטיס מוזל לקולנוע. הוא ניסה לקבץ נדבות בדיזנגוף סנטר, וכשלא הצליח - ניסה לגנוב 4 שקלים מדוכן במקום. 

חסר הבית שהועמד למשפט (צילום: החדשות12)
רק רצה להיכנס לקולנוע כדי להתקרר - ולהיות בחברת אנשים | צילום: החדשות12

"הייתי עושה את זה כל יום שלישי, היה מבצע של כרטיסים בקולנוע", הוא מספר. "אז עשיתי את זה קודם כל בשביל המזגן, אבל גם בשביל להיות עם אנשים," הוא מסביר, "פעם אחת קיבצתי נדבות ולא הצלחתי להשיג 10 שקלים. היה פה דוכן של ירקות, והייתה עליו כספת", מתאר אברהם, "אז ניסיתי לקחת 4 שקלים, ובדיוק בעל הדוכן תפס אותי - וקרא לאבטחה". 

חסר הבית שהועמד למשפט (צילום: החדשות12)
"אני סובל מספיק, כבר נמאס לי מהחיים" | צילום: החדשות12

על אף מצבו הקשה של אברהם, שעבר אירוע מוחי והיה מאושפז לסירוגין בבית החולים, במשטרה החליטו להגיש נגדו כתב אישום על ניסיון גנבת 4 השקלים - ואפילו דרשו להטיל עליו עונש מאסר בפועל. "שיכניסו אותי למאסר, כבר לא אכפת לי. לפחות יהיה לי איפה לשים את הראש בלילה ומה לאכול", הוא אומר בקול חנוק מדמעות.

כבר 3 שנים מתנהל נגדו המשפט, ואברהם, שבקושי מסוגל ללכת ונעזר במקל הליכה, נאלץ בכל פעם להגיע לבית המשפט. היום (שלישי) אמור היה להיגזר דינו - אבל שוב, ההחלטה נדחתה. במהלך כל הדיון אברהם נאבק להחזיק את הדמעות, ובסיומו - לא הצליח עוד לעצור, ופרץ בבכי. "כבר נמאס לי מהחיים. מה אני צריך כל היום לחפש אוכל ואיפה להתרחץ, ובסוף עוד להגיע לבית המשפט. גם ככה אני סובל מספיק". 

אבישג כהן, עורכת דינו של אברהם
פרקליטתו של אברהם, עו"ד אבישג כהן"זו פשוט בושה. זה תיק עוני מובהק", מסרה אבישג כהן, עורכת דינו מטעם הסנגוריה הציבורית, "במקום לבזבז פה כספי הציבור על שעות של דיונים וסנגוריה ציבורית, למה לא לקחת את הכסף בשביל לדאוג לאנשים במצבו? לא יעלה על הדעת שאדם בגילו, חולה, ייגרר כבר כמעט 4 שנים לדיונים בבית משפט בגלל דבר כזה." 

ממשטרת ישראל נמסר: "הניסיון להציג את הנאשם כקורבן המבצע עבירות עוני חסר כל אחיזה במציאות. במקרה זה, הנאשם ניסה לפרוץ באמצעות מוט ברזל כספת שהכילה סכום כסף משמעותי, ובנוסף יוחסה לו גם עבירה של החזקת רכוש חשוד כגנוב. נוכח עברו של הנאשם והתנהלותו הפסולה יותר מפעם אחת ובניגוד לחוק, בתום חקירתו הוחלט על ידי התביעה המשטרתית להגיש נגדו כתב אישום. גם בית המשפט מצא את הנאשם אשם, החליט להרשיע אותו ורק לו שמורה הזכות להחליט לגבי גזר הדין והעונש ההולם. כל ניסיון להשפיע על גזר הדין באמצעי התקשורת פסול ומעוות".