הקרב על החינוך: דיונים נוספים נערכו הערב (חמישי) בין פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו לדרגים המקצועיים במשרדים השונים - וגם בהם לא הושגה הסכמה על מתווה שיוגש לקבינט לגבי החזרה ללימודים. הדיונים יימשכו בסוף השבוע ולמרות שכרגע לא מצליחים להגיע להסכמה, ההערכה היא שבתחילת נובמבר ייפתחו כיתות א-ד לפחות באופן חלקי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בקרב מקבלי החלטות מתגבשת ההבנה שלא יהיה ניתן למשוך את החזרת מערכת החינוך על פני תקופה ארוכה, ולכן צריך לנתק בין פתיחת בתי הספר לשאר ההקלות. מצב כזה ידרוש העברת כל הסמכויות בנושא מערכת החינוך לרשויות המקומיות. לבקשת ראש הממשלה נתניהו, מגובש בימים אלה מתווה מסוג זה. במקביל, לא מעט שרים מזהירים: "אם לא נשנה גישה, תלמידי החטיבות והתיכון עלולים לאבד את השנה הזאת לחלוטין".

בריאיון שהעניק שר הבריאות אדלשטיין לדני קושמרו במהדורה המרכזית, טען כי לא יקבל פתיחה של ישיבות. "אין איש בעולם שיכול להסביר את העניין הזה. לכן, הפצתי אתמול הצעת חוק ממשלתית להגדלת הקנסות. אני מקווה שבימים הקרובים המציאות הבלתי אפשרית הזו תיפסק, המוסדות שפתחו ללא אישור ייענשו - ויישלל מהם גם תקציב".

"לא הייתי רוצה לראות שוטרים עם אלות פורצים למוסדות חינוך עם ילדים קטנים", הבהיר השר. "לכן הדרך היחידה היא לשלול רישיון ולעכב תקציבים". אדלשטיין אמר כי הוא "מקווה מאוד שביום ראשון תתקבל ההחלטה הסופית על בתי הספר", אך יחד עם זאת שידר אופטימיות זהירה. "מיטב המומחים גיבשו מסקנות והציגו מחקר לישיבת הקבינט – הטענה שהמחלה הזאת לא פוגעת בילדים - זו אגדה. כרגע ברור: איפה שנפתחו בתי ספר - הייתה גם עלייה בתחלואה".

פתיחת המסחר תוקדם?

באשר לפתיחת החנויות והמסחר, נשקל הרעיון להקדים את השלב הזה - ולאפשר פתיחת חנויות רחוב על ידי טייק-אווי או לאפשר כניסה של לקוח אחד בכל פעם. לדבריו של שר הבריאות, "יש גל פופוליסטי שרואה מספרים נמוכים ואומר 'בואו נפתח הכל'. הקבינט בינתיים מקבל את ההחלטות הנכונות".