ממשלת ישראל תכריע היום (שלישי) האם הסגר הלילי שיכנס לתוקפו מחר וצפוי להימשך לאורך חודש דצמבר, יתחיל מדי ערב בשעה 18:00 או 19:00. כמו כן, יוחלט מהי מגבלת המרחק שתותר ליציאה מהבית. במסגרת הסגר תיאסר פעילות מסחר ויוטלו הגבלות על תנועה בין איזורים. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, השיב הבוקר לכל השאלות הבוערות על הסגר שבפתח.

האם מהשעה 18:00 תיאסר היציאה מהבית?

"כך צריך להיות הדבר אם אנשים יעתרו לסגר הלילי והוא ייאכף. יהיו חריגים כמובן, כמו אלה שהולכים לעבודות הכרחיות וכיוצא בזה".

איך תתנהל האכיפה והאם יידרשו אישורים?

"אנשים שיוצאים לעבודות בסגר לילה, כמו כאלה שהולכים למשמרת בבית חולים, יוכלו לנוע וללכת לעבודה. השאר לא יוכלו לנוע. היום ייקבע לאיזה מרחקים כן יהיה אפשר".

מתי החנויות ייסגרו?

"החנויות ייסגרו בשעה שאנשים יספיקו להגיע הביתה בשש בערב. אני מניח שזה יהיה כשעה-שעה ומשהו לפני כן".

בים המלח ואילת יאסר לצאת מהחדר במלון?

"נדון היום בממשלה כדי שבאיים הירוקים לא יהיה סגר לילי".

איך תמנעו ממשפחות להדליק נרות בשעה 16:00?

"בלי קשר לסגר הלילי, אנחנו לא ממליצים על מעבר לעשרה בני משפחה גרעינית בבית אחד כדי שלא תהיה הדבקה באירועים המוניים בהדלקת נרות בחנוכה".

מותר להיפגש עם עשרה אנשים באותה שכונה?

"עד הסגר הלילי הם יכולים. היום יוכרע עד איזה מרחק יהיה ניתן לנוע בסגר הלילי. כעיקרון, עם החלת הסגר הלילי לא תתאפשר תנועה למרחקים ובוודאי לא לעבור בין ערים או שכונות בעיר".

הורים לילדים גרושים יוכלו להעביר את הילדים?

"כן. אינני מבין למה זה צריך להיות בלילה דווקא, אבל כמו שהיה בסגר הגדול הכללי - הם יכולים".

האם תתאפשרנה נסיעות לנתב"ג בשעות הסגר?

"בדיוק כמו בסגר הכללי, נסיעה לכיוון נתב"ג לצורך טיסה תתאפשר תמורת הצגת כרטיס טיסה".

למה לא אוכפים את הבידוד לחוזרים מחו"ל?

"מדי שבועיים אנחנו מעדכנים מהן המדינות האדומות וכל מי שבא מהן חייב בבידוד. לצערי אנשים לא אוכפים את זה על עצמם. נחייב בבדיקה עם חזרה ארצה ומי שלא רוצה להיבדק, ילך למלונית. גם מי שיעשה בדיקה, יצטרך לעשות אחת נוספת כדי לצאת מהבידוד אחרי 12 יום".

גם לחוזרים ממדינות ירוקות או רק לאדומות?

"רק לאדומות, לחוזרים ממדינות ירוקות אין כרגע חובת בידוד. אנחנו בתהליכים לקצר את הבידוד מ-12 ל-10 ימים לאזרחים החשופים, לא החולים. נכון לכעת, מדובר ב-12 יום עם שתי בדיקות כשהבדיקה השנייה היא ביום ה-10".

מה עם פתיחת עולם התרבות?

"אנחנו כואבים את עניין התרבות, היא הייתה צריכה להיפתח אם היינו הולכים לפי התוכנית שהצגנו לגבי היציאה מהסגר בשלבים. פתחנו קודם כל את בתי הספר בגלל הערך בחינוך וחלק מהמסחר. התרבות הייתה צריכה להיפתח בשלבים הבאים וזה לא קרה כי אנחנו על 1,800 חולים היום. בקצב הזה, תוך 10-12 ימים נכפיל את זה ל-3,600 חולים על כל המשתמע מכך. לכן, האטנו או עצרנו את ההתקדמות בשלבי היציאה מהסגר. אנחנו עושים את הדברים כעת כדי למנוע סגר נוסף שעדיין נמצא ככלי על השולחן".