אחרי כמעט חודשיים ללא פעילות היום (ראשון) סוף סוף זה קורה - חנויות הרחוב והעסקים הקטנים רשאיות לפתוח את שעריהן. עם זאת, גם השלב הזה לא יעבור חלק: בכירים במשרד הבריאות חוששים מהקלות נוספות בזמן שמקדם ההדבקה כבר נושק ל-1, ובעלי חנויות במתחמי הקניות מבטיחים לפתוח את חנויותיהם למרות שהונחו להישאר סגורים. במשרד הבריאות גם הציגו את "שערי החליפין" של הקורונה: פתיחה נוספת של מערכת החינוך - תמורת פתיחת הקניונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

העסקים נסגרו רגע לפני ראש השנה, בזמן משמעותי ביותר מבחינתם. מהיום הם יחלו בתהליך התאוששות ארוך שכולל החזרת הלוואות שנלקחו וניסיון להגדיל הכנסות ולפתות לקוחות, עם תקווה אמיתית שאנחנו לא בדרך לסגר שלישי.

אך כאמור, זה לא נכון לגבי כולם. "חנויות רחוב בעיני ממשלת החלם הזו, הן אך ורק חנויות שנמצאות ברחובות צדדיים, אם זה ברחוב ראשי או במרכז קניות פתוח זו לא חנות רחוב", הסביר בזעם שחר תורג'מן, יו"ר קבוצת בריל ויו"ר התאחדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה.

מתחם ביג קסטינה (צילום: N12)
במתחמי הקניות זועמים ומאיימים לפתוח | צילום: N12

אכן, בממשלה אישרו לחנויות הרחוב להיפתח אבל הקניונים ומרכזי הקניות ייאלצו להמשיך לחכות. ברשת ביג שלחו כבר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ובו הודיעו שיפתחו את העסקים היום כך או אחרת. יש לציין שהאיום הזה כבר עלה ביום ראשון שעבר, אך ברגע שהחלו שוטרים ופקחים להגיע למתחמים - החנויות נסגרו.

הזעם של בעלי המתחמים מוביל את השרים לחפש פתרון לנושא, וישנם מספר פתרונות יצירתיים. שר הכלכלה עמיר פרץ, לדוגמה, הציע לפתוח את המתחמים בקפסולות – 20 חנויות בחצי מהשבוע ו-20 אחרות בחצי השני. הקבינט ידון בהצעה הזו בהמשך אם כי במשרד הבריאות מתנגדים גם לה.

הצהרת ראש הממשלה נתניהו (צילום: לע"מ)
ראש הממשלה רוצה מגבלות חדשות | צילום: לע"מ

ובזמן שיש את אלו שדורשים לפתוח עוד ועוד, בכירים במשרד הבריאות חוששים מההקלות שכבר אושרו. מקדם ההדבקה במגזר הכללי הוא 0.96, ובמגזר הערבי כבר הגיע ל-1.5, מספרים מדאיגים ביותר.

"עדיין יש תחלואה גבוהה בישראל", טען פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור. "עדיין כולנו צריכים מאוד להיזהר וגם אם הולכים לחנויות צריך להקפיד, אם אפשר בחוץ, אם בפנים אז לא להתקהל, לשמור מרחק, להקפיד על מסכות – זה מבחן לכולנו".

עמיר פרץ (צילום: N12, תומר נויברג / פלאש 90)
הציע לפתוח את המתחמים בקפסולות. פרץ | צילום: N12, תומר נויברג / פלאש 90

העלייה בתחלואה הביאה את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנסות להחליט על הגבלות חדשות. אך למרות שדובר בעבר על עוצר לילי, האפשרות הזו הולכת ומתרחקת שכן במשרד הבריאות טוענים שאין בה תועלת להורדת התחלואה. שלב ההקלות הבא שנועד ליום ראשון בעוד שבוע (15.11) ככל הנראה יוקפא, ובמשרד הציבו תנאי: כל פתיחה נוספת של מערכת החינוך, כלומר של כיתות ה'-ו' וכיתות יא'-יב', תבוא על חשבון פתיחת הקניונים.