ישראל נערכת ליציאה מן הסגר - אבל לשאלות הקשות עדיין אין מענה: היום (שבת) הוא היום האחרון לסגר המחמיר שנכנס לתוקף לפני חודש בדיוק, ערב ראש השנה, ונמשך במתכונת הדוקה אף יותר, עד הלילה בחצות. לצד זאת נראה שכבר היום, רגע לפני כניסת ההקלות לתוקף, אזרחים רבים פתחו במגמת שחרור ויצאו לבלות בחופי הים. פקחי המשטרה אמנם לא אפשרו להם לנצל את היממה השמשית והגיעו לפטרל בחופי תל אביב, דבר שהוביל לנהירה המונית של המשתזפים אל מחוץ לקו החוף. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הממשלה אמנם אישרה כבר ביום חמישי את ההקלות שייכנסו לתוקף החל ממחר, ובעצם אפשרה היערכות קצרת מועד של מקומות העבודה שייפתחו ושל הגנים והפעוטונים. אך ביום שישי התירה גם את פתיחת הפעוטונים בערים האדומות, ועבור גננות ומטפלות רבות - עדיין אין תשובות לכל השאלות, כמו גם לאזרחים רבים אחרים בתחומים שונים. 

אלה השאלות שעדיין נותרו על הפרק 

מה יהיה עם תלמודי התורה? אחד החששות הגדולים בקרב הגורמים המטפלים במשבר הקורונה הם פתיחת תלמודי התורה בניגוד להנחיות. מוסדות אלה היו אמורים להיפתח כבר בשבוע שעבר, אבל בכירי הרבנים בציבור החרדי נעתרו לבקשה לדחות את פתיחתם כדי לטייב את המשא ומתן עם הרשויות. עם זאת, חלק מתלמודי התורה של החסידויות נפתחו בניגוד להנחיות בשבוע שעבר ללא פיקוח. החשש הוא שפתיחתם תוביל להדבקה נרחבת, וההישגים הבריאותיים של הסגר יירדו לטמיון. 

מה יהיה בגנים ובפעוטונים? מחר יתחדשו הלימודים בגנים ובפעוטונים ברחבי הארץ, כולל בערים האדומות, על מנת לאפשר את השלב הראשון של פתיחת המשק והחזרה לעבודה. עם זאת, למרות שפורסם מתווה לפתיחת המוסדות הללו, לגננות ולסייעות רבות לא ברור כיצד אפשר יהיה לשמור על בריאותן באופן המיטבי ולהימנע מהדבקה. מאות גננות וסייעות נבדקו היום במתחמי בדיקות הקורונה, ורק מחר נוכל לדעת אם פתיחת הגנים תוביל לבלאגן ולכאוס או תצלח. לצד זאת, פתיחת הגנים בערים האדומות עלולה להוביל לעלייה בתחלואה ולא ברור אם הפתיחה תיעצר בשל כך.

איך יתנהל המשך הסגר על הערים האדומות? מיליוני אזרחים יוכלו מחר לנוע יותר מ-1,000 מטרים מביתם ולפתוח עסקים קטנים ללא קבלת קהל, אך בערים אדומות רבות הסגר עדיין יימשך. לצד זאת, לאורך הימים האחרונים נשמעה ביקורת חריפה מצד ראשי רשויות בערים הללו שדורשים סיוע על מנת שהם יקיימו את תקנות הסגר. האם תהיה אכיפה אגרסיבית בערים הללו או שמא הסגר שיימשך בערים האדומות הוא רק מן השפה ולחוץ?

הרחובות יתמלאו, איך אפשר יהיה לפקח על ההגבלות שנותרו: מאחר שמגבלת 1,000 המטרים תבוטל, ועסקים רבים ייפתחו - כך גם הכבישים צפויים להתמלא והרחובות יהיו סואנים הרבה יותר ממה שהתרגלנו בחודש האחרון. איך ניתן יהיה לאכוף ולפקח שהאיסורים האחרים והרבים שעודם קיימים יישמרו? 

 

 

 

שוטר במחסום שהוצב באיילון בזמן הסגר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

קורונה בחברה הערבית בישראל: דיר אל אסד (צילום: באסל עווידאת, פלאש 90)
קורונה בחברה הערבית בישראל: דיר אל אסד | צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

נציין כי חישוב הערים האדומות מתבצע בהתאם לציוני תוכנית הרמזור: מציון 8 ומעלה, במשך חמישה ימים ברצף לפחות ומספר חולים מאומתים של חצי אחוז מכלל המאומתים החדשים. במהלך השבוע הרשימה הזאת הצטמצמה ויצאו ממנה נתיבות, אור יהודה, רמלה ואופקים.