השרפות הגדולות של סוף השבוע האחרון היו משמעותיות ונרחבות, והצריכו פעילות מאומצת של כוחות הכיבוי בשורה של מוקדים. דלקה רחבה במיוחד אירעה ביום שבת בהר דב שבצפון, והובילה לפגיעה באלפי דונמים ובבעלי החיים בשמורות טבע. הסיבה לאירוע היא תקלה טכנית ברימון הלם שנעשה בו שימוש במהלך אימון של חטיבת הנח"ל. בצה"ל אומרים כי לא ברור מי אישר את השימוש ברימון בתנאי מזג האוויר הקשים שהיו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השרפה בהר דב כילתה 6,000 דונמים – פי שניים יותר מאשר השרפה הגדולה שהייתה בנוף הגליל. אמנם לא הייתה סכנה לבתי התושבים, אך הנזק לטבע היה עצום: חיות בר ובעלי חיים אחרים נפגעו, כמו גם שטחים רגישים בשמורות באזור.

מה שהוביל לדלקה הוא רימון הלם שנעשה בו שימוש במהלך אימון של צה"ל בגזרה. במהלך התרגיל של חיילי חטיבת הנח"ל, השליך הסמג"ד 3 רימוני הלם – שאחד מהם גרם לאש להידלק. בשל תנאי מזג האוויר הקשים באותו יום, שכלל יובש ורוחות מזרחיות, הלהבות התפשטו במהירות ונדרש סיוע גדול במאמצי הכיבוי.

השרפה בהר דב (צילום: בסאם חרב, רשות הטבע והגנים)
צילום: בסאם חרב, רשות הטבע והגנים

בצה"ל אומרים כי האימון אושר על ידי הדרגים המקצועיים, אך לא ברור מי אישר שימוש ברימון ההלם. זאת, מאחר שתנאי מזג האוויר הקשים הביאו רק יום קודם לכן לפינוי מוצב צה"לי באזור בשל דלקה אחרת.

תגובת דובר צה"ל: מוקדם יותר השבוע, כחלק מתרגיל לקראת פעילות מבצעית, פרצה שרפה במרחב הר דב בצפון הארץ. השרפה נגרמה עקב תקלה טכנית ברימון הלם שהושלך במהלך התרגיל. כוחות צה״ל בשיתוף עם כוחות הכיבוי פעלו במרחב לכיבוי השריפה מרגע פריצתה ועד השגת שליטה באש. האירוע תוחקר והופקו לקחים בהיבטי ההתנהלות הבטיחותית של הכוח במהלך התרגיל".