‏יצחק אילן, לשעבר סגן ראש השב"כ, נפטר הלילה (בין חמישי לשישי) לאחר שחלה בקורונה והוא בן 64, זאת לאחר שהיה מורדם ומונשם בתקופה האחרונה. יצחק מילא שורת תפקידים בשב"כ במבצעים, בחיסולים, בחקירות ובסיכול, ובתפקידו האחרון כיהן כסגן ראש הארגון. לפני כשנה עבר ניתוח מוצלח של השתלת ריאה. הלוויתו תיערך היום תחת מגבלות והנחיות הקורונה בבית העלמין באשדוד. המשפחה מבקשת להמנע מהגעה למקום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אילן שנולד בגיאורגיה ב-28 ליולי 1956, עלה בשנות ה-70 לארץ, בשל מוצאו כונה בין שורות הארגון "הגרוזיני". משנת 1982 ועד לפרישתו ב-2011, מילא יצחק אילן שורה ארוכה של תפקידים בחזית העשייה הסיכולית של שירות הביטחון הכללי, בהם מנהל תת מרחב שומרון, ראש אגף החקירות, ראש האגף הערבי, ראש האגף לענייני ישראל וזרים ובתפקידו האחרון סגן ראש השירות. בהתמודדות על תפקיד ראש השב"כ ב-2011 הפסיד ליורם כהן, למרות המלצתו של יובל דיסקין.

מודעת האבל של יצחק אילן (צילום: N12)
מודעת האבל של יצחק אילן | צילום: N12

ראש הממשלה נתניהו מסר: "אני שולח תנחומים למשפחתו של יצחק אילן ז"ל, סגן ראש השב"כ לשעבר שנפטר הלילה ממחלת הקורונה. אילן ז"ל שירת 31 שנים בשב"כ והקדיש חייו לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל. רבים מאזרחי ישראל חבים לו הערכה על פועלו למען ביטחון ישראל. יהי זכרו ברוך".

ראש השב"כ נדב ארגמן הביע תנחומים למשפחתו של אילן וכתב: "יצחק אילן היה אחד מעמודי התווך של השירות. חוקר מצטיין ואיש מודיעין מן המעלה הראשונה. לאורך השנים ניהל יצחק מאות רבות של מבצעי מודיעין, חקירות וסיכול, אשר הביאו להצלת חיי אדם רבים - ישראלים רבים חבים לו את חייהם מבלי שיודעים זאת".

"יצחק היה פטריוט ישראלי שאהב בכל ליבו את המדינה ועשה כל שלאל ידו להגן עליה ולבצר את ביטחונה. גם בימיו האחרונים, התמודד בגבורה ובנחישות שכל כך מאפיינת אותו, עם מחלתו עד אשר תש כוחו", ספד ארגמן, "אנו כואבים את לכתו בטרם עת, משתתפים בצער המשפחה ומבטיחים להנציח את זכרו בדברי הימים של שירות הביטחון הכללי. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון גנץ מסר: "סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן ז"ל היה מטובי האנשים שהכרתי. איש צללים שהביא הרבה אור והציל חיי אדם רבים. פגשתי אותו כששירת כראש מרחב שומרון עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, בה הוביל את המערכה לסיכול הפיגועים בגזרה. יצחק היה מהאנשים הקשוחים שהכרתי, אך בה בעת איש אמת, אוהב ישראל, ואיש מחקר, מחשב ומעשה מהטובים שהיו למדינת ישראל. חוקר מהטובים שהיו לנו, שאף מבוקש לא רצה לפגוש בחדר החקירות ואיש משפחה למופת. יהי זיכרו ברוך".

ח"כ יעלון, שעמד בראש הרשימה בה רץ אילן לכנסת ספד לו: "מרכין ראשי ומשתתף בצער משפחתו של חברי יצחק אילן , שהלך לעולמו. יצחק, היה איש מודיעין ומבצעים מעולה, לוחם סתר חכם, אמיץ ורב פעלים, שתרומתו החשאית העצומה לביטחון ישראל הצילה חיי רבים, יצחק היה שותף לדרך אוהב העם והארץ".

שר התקשורת יועז הנדל ספד לאיתן בטוויטר וכתב: "משתתף בצער המשפחה על לכתו בטרם עת של יצחק אילן. מנהיג שהקדיש את חייו להגנת העם והמולדת. היה שותף להשקפת העולם ותחילת הדרך הפוליטית. כולנו חייבים לו הרבה מאוד".

לקראת הבחירות לכנסת ה-21 הצטרף אילן לרשימתו של משה בוגי יעלון , תל"ם, והתמודד מטעמם ברשימת כחול לבן. הוא הוצב במקום ה-39 ועל כן לא נכנס לכנסת. בבחירות לכנסת ה-22 הוצב באותו מיקום ברשימה ועל כן לא נבחר לכנסת. בסבב הבחירות השלישי כבר הדרדר למקום ה-45 ברשימה ופרש ממנה בזעם.

אילן הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים, ולפני כשנה עבר ניתוח מוצלח של השתלת ריאה. הלוויתו של יצחק אילן ז"ל תיערך היום תחת מגבלות והנחיות הקורונה בבית העלמין באשדוד. המשפחה מבקשת להמנע מהגעה למקום.