תשובה קצרה שנתן הרב חיים קניבסקי בראשית התפרצות הקורונה בישראל קבעה את הקו המרכזי של החברה החרדית מול הנגיף. בהתנגשות בין המגפה לבין לימוד התורה הכריע הרב: לימוד התורה גובר. אלא שהתשובה הזו ניתנה בסרטון קצר שבו נכדו של הרב מציג בפניו את השאלה – ולא ברור אם המידע המלא הובא בפניו. השבוע, כשנפתחו שוב מאות תלמודי תורה, אפילו תיעוד כזה לא היה. אנשי הבית מסרו שזו עמדת הרב – ועשרות אלפים שבו ללמוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרב דב הלברטל, ממקורבי הרב אלישיב ז"ל, אמר כי הוא "מוטרד ביותר": "אני לא משוכנע שהוראה כזו ניתנה, בלשון המעטה. אתה לא יכול לדעת מאיפה זה בא, זה יכול לבוא מאחד הנכדים שם בכלל. אף אחד לא ידע מה קורה שם במחשכים האלה".

מנגד, ירח טוקר - יועץ תקשורת המקורב לבית הרב - טען: "בסוף מי שיחפש שאלות תמיד ימצא אותן, אבל מי שמחפש תשובות מה הרב אוחז (חושב) - יודע את התשובות, וההוכחה לזה - בתי הספר שנפתחים היום".

טוקר הוסיף: "הרי מנהלי תלמודי התורה הם אנשים אינטליגנטיים, הם מנהלים תחתם מאות ילדים, הם אחראים למאות חיי אדם אצלם במוסד. אתה חושב, מעלה על דעתך, שהם היו פותחים את תלמוד התורה אם הם היו חושבים שזו לא הדעה של הרב קניבסקי? אם זה נכד החליט או איזו סבתא החליטה? איזה שטויות".

השר אריה דרעי בפגישה עם הרב קנייבסקי (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

הרב חיים קניבסקי בן ה-92 הוא מנהיג הציבור הליטאי והרב החרדי הבולט והמשפיע ביותר כיום. עוד הרבה לפני הקורונה, התנקזו אליו אלפי שאלות מדי יום - בהלכה, בפוליטיקה ובעסקים.

הסגנון שלו שונה משל קודמיו; פוסק ליטאי עם גינונים של אדמו"ר חסידי וברכות של באבא ספרדי. מרן מסוג חדש, עם הילה מיסטית חסרת תקדים. הכינוי שלו במגזר הוא "שר התורה" ותשובותיו הן קצרות במיוחד.

הלברטל סיפר על דמותו: "הוא יושב ולומד, מתמיד עצום, מתמיד אדיר שההנהגה נפלה עליו. הפילו עליו את הנהגת הדור, כי ככה זה קורה, מי שמבין איך שהדברים קורים. והוא איש פשוט, מיסטי, איש שלא מבין אפילו שהוא מנהיג אולי".

הסגנון הייחודי והחידתי של הרב עורר לא מעט שאלות על מידת המעורבות שלו עצמו, וההשפעה של נכדו הדומיננטי - יענקי - הלוחש על אוזנו. הוא שיכול לסנן את המידע שמגיע אליו ולהשפיע על ההחלטות שמתקבלות בעקבותיו. כך למשל לפני הבחירות האחרונות התפרסם סרטון בו שואל הנכד את הרב: "מי שיצביע ג' בבחירות זה יהיה בשבילו שמירה שלא יחלה במחלה הזאת?", והרב משיב בקצרה שכן.

טוקר אמר: "בסוף איזה נכד רוצה להפיל את סבא שלו? יענקי קניבסקי רוצה להפיל את סבא שלו? אני שואל אותך. הרי המטרה שלו זה בסך הכול להביא את הדברים כלפי הסבא, שהוא בעצם מנהיג הציבור, להביא לו את הדברים כדי שיקבל החלטה".

גם בתל אביב‎: הרב המשפיע בישראל בניסיון להשיג קולו (צילום: Yaakov Naumi/Flash90‎, חדשות)
צילום: Yaakov Naumi/Flash90‎, חדשות

מנגד, הלברטל טען: "ברגע שאנחנו רואים סרטונים מהסוג הזה, שנכנס הנכד וממלמל כמה מילים והרב יושב ואפילו לא מרים את הראש להסתכל עליו, ונמצא עם הראש בגמרא ואומר לו גם הוא כמה מילים, אני חושב שזה מערער את תוקפה של ההחלטה".

על הטענה כי נכדי הרב קניבסקי מוציאים בשמו הוראות שנוגדות את עמדת המדינה במכוון אמר הלברטל: "זו לא טענה מוזרה. באים הנכדים ואומרים: מה, גם אנחנו על המפה. הם אומרים לעצמם: לא רק האדמו"ר מבעלז יחזיק את נתניהו בגרון - גם אנחנו נחזיק את נתניהו בגרון".

יש מי שמספרים על מתח פנימי בתוך החצר, שאולי זהות השואל והאופן שבו מוצגת השאלה עשויים להשפיע על התשובה. כך אחרי שנכד אחר שאל בענייני בדיקות קורונה - התשובה של הרב הייתה דווקא שמדובר בפיקוח נפש.

אפילו מחלתו של הרב בקורונה לא שינתה את הקו ביחס לנגיף. להפך, בצילומים שהופצו מביתו אחרי שחלה הוא נראה באותה תנוחה שבה בילה את מרבית חייו - רכון על הספר, לומד תורה, מעביר מסר.