טקס האזכרה הממלכתי "נר יצחק" לציון 25 שנים להירצחו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל, התקיים היום (חמישי) בבית הנשיא, בהשתתפות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נציגי משפחת רבין ושר הביטחון בני גנץ. נשיא המדינה נשא דברים בטקס והזהיר: "לא יכול להיות שנכשיר את צל צילה של האפשרות לרצח הפוליטי הבא".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר הטקס עלו בני משפחתו של רבין לקברו במתכונת מצומצמת של בני משפחה בלבד. בשל האירוע, ישיבת הקבינט שהתחילה הבוקר הופסקה, ותחודש בשעות אחר הצוהריים. בשעה 13:00 תיערך ישיבת מליאה מיוחדת במשכן הכנסת, ובה ינאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הכלכלה עמיר פרץ, שר הביטחון בני גנץ ויו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. לאחר ישיבת המליאה, הקבינט ישוב להתכנס.

נשיא המדינה: "השנאה מבעבעת מתחת לרגלינו"

נשיא המדינה ריבלין אמר בטקס כי "ימי הזיכרון נותנים משמעות לסיפור שאנחנו מספרים על עצמנו ולעבר שאנחנו רוצים לשאוב ממנו כוח, ותבונה לעתיד שאנחנו רוצים לבנות לילדינו". הוא הוסיף: "'נר יצחק' הוא אירוע זיכרון שבמהותו מכוון לעתיד. לדור שלא ידע את יצחק. לדור שלא ידע את יצחק איש הצבא והביטחון - המפקד בפלמ"ח, מפקד חטיבת הראל במלחמת העצמאות, הרמטכ"ל של מלחמת ששת הימים, משחרר ירושלים. שר הביטחון. לדור שלא ידע את יצחק איש השלום, המפוכח והיודע שזה ייעודו וזו משימתו. עד הסוף הנורא".

נשיא המדינה בטקס האזכרה הממלכתי (צילום: החדשות)
נשיא המדינה בטקס האזכרה | צילום: החדשות

ריבלין התייחס גם לסכסוכים הפנימיים והוסיף שהוא חושש מהעתיד לבוא. "אני מוצא את עצמי ביום הזה מבקש על נפשה של הארץ הזו, שיצחק אהב כל כך", אמר. "על נפשם של אנשיה, על נפשה של הדמוקרטיה הישראלית. בכל שנה אני מדליק את נר יצחק ומרגיש כמה האדמה שבחוץ בוערת, והשנה עוד יותר מתמיד. אנחנו מתכנסים כאן ואני חושש יקיריי, חושש שהלהבות הגבוהות שבתוכנו מסכנות את הבית שלנו, של כולנו".

הוא הוסיף: "25 שנים אחרי הרצח, המדינה נקרעת כמו ים סוף בין שני מחנות, והשנאה מבעבעת לנו מתחת לרגליים. לא יכול להיות שיונפו שלטים שקוראים למותם של אזרחים. לא יכול להיות שעיתונאים יחיו תחת איומים. לא יכול להיות שאזרחים יכו אזרחים. לא יכול להיות שתופנה אלימות מילולית קשה כלפי שוטרים".

יצחק רבין, ביל קלינטון והמלך חוסיין (צילום: רויטרס)
יצחק רבין ז"ל עם המלך חוסיין וביל קלינטון | צילום: רויטרס

נשיא המדינה הוסיף עוד ש"לא יכול להיות שיהיה מי שיעז להעלות בדעתו שרצח פוליטי, של ראש ממשלה, שר, נשיא, חבר כנסת, אפשרי בכלל. לא יכול להיות שנכשיר כך את צל צילה של האפשרות לרצח הפוליטי הבא. מי במילים ומי בשתיקה, מי במבט ומי בהסבת מבט, מי במעשים ומי באוזלת יד. יש לנו אחריות לתקן את הקריעה בישראליות שנמשכת גם היום. ללמד את עצמנו את השיעור הזה שוב ושוב. עד שנפנים כולנו, חרדים, חילונים ודתיים, יהודים וערבים, שאין לנו ארץ אחרת שכולנו אוהביה". 

הוא סיים בתרומתה של ממשלת רבין למדיניות הרווחה שקיימת כיום, שבה נעזרים אזרחים רבים שכורעים תחת נטל הקורונה. "אנו המתמודדים עם המגפה והשלכותיה, צריכים היום להיות אסירי תודה ליצחק. ממשלתו אכן עשתה מהפך בהשקעה בשירותים האזרחיים – בחינוך, בתשתיות, ברווחה", אמר. "בין היתר ממשלתו יזמה מהפכה בבריאות, בראש ובראשונה בזכות חוק ביטוח בריאות ממלכתי".

גנץ: דרכו של רבין חסרה לנו היום

אחרי נאומו של ריבלין נאם שר הביטחון בני גנץ ואמר כי ראוי שהיום הזה ישמש לנו, כחברה, מראה. "אני הצעיר שלא יכול להגיד שהכרתי את רבין מקרוב, כן ראיתי על מה הוא עמד, מה הוא סימל, איך התנהג - ואיך כל זה כל כך חסר לנו היום".

בני גנץ בטקס האזכרה הממלכתי (צילום: החדשות)
בני גנץ בטקס האזכרה הממלכתי | צילום: החדשות

"בעיניי היו כמה דגשים בחייו של רבין שאפיינו אותו ואת דורו. היכולת שלו לנהוג בדוגמה אישית היא יכולת שאנחנו חייבים לשמר אותה", הוסיף גנץ. "הייתה לו דוגמה אישית הן כאדם והן כראש ממשלה. הייתה שם ממלכתיות, הייתה שם אכפתיות, והייתה שם קריאה אדירה לשלום מבית ולא רק כלפי חוץ".

הוא סיכם: "אנחנו רוצים לזכור את מורשתו. נשאל את עצמנו איפה היינו, איפה אנחנו צריכים להיות, ואיפה אנחנו נמצאים באמת. אם אנחנו לא מצליחים לנהל דיון בכנסת ובממשלה איך ננהל דיון ברחוב? אם רבין היה פה עכשיו ,הוא היה שמח מהסכמי השלום אבל מוטרד ממה שקורה בתוך הבית".