תן תקף פעוט בן שנה בשכונת מעוז אביב בתל אביב בשעות הערב ביום רביעי שעבר.

כמה בני משפחה וחברים ישבו במדשאה בשכונה, ביניהם גם בני זוג עם תינוק. בעיצומו של המפגש התקרב למקום תן.

"הוא נראה ממש כמו כלב", שחזר אחד השכנים. "רק כשהוא התקרב למקום הבנו שמדובר בתן. הוא ממש לא פחד מאתנו. יש לא מעט תנים שמסתובבים חופשי בשכונות מגורים ברחבי תל אביב מאז חל משבר הקורונה. רגע לפני שעמדנו לקום הוא הסתער על התינוק וגרר אותו. הכול קרה תוך שניות"..

לאחר הקפיצה המבהילה זינקו כל יושבי המקום על התן והוציאו את התינוק מפיו. "צרחנו, הוא נבהל וברח", סיפר השכן.

הפעוט שננשך נלקח לטיפול רפואי ועבר שורה של חיסונים ומצבו מוגדר טוב יחסית.

פעוט שהותקף על ידי תן בתל אביב
הפצעים שהותיר התן בבן השנה

"זה לגמרי יכול היה להסתיים אחרת. התן יכול היה להרוג את התינוק אם היה אוחז בראשו. התינוק עצמו בכה, היה קצת בהיסטריה אבל הוא בסדר. הוא לא הבין מה קרה באמת. אנחנו השכנים מאוד מבוהלים מהמקרה", העיד השכן.

לוכדי כלבים של העירייה שהוזעקו למקום לא הצליחו לאתר את התן. למחרת התן שוב חזר לשכונה.

" הבנו מהעירייה שהם מתכוונים לשלוח איש מקצוע מיומן שירה בו חץ הרדמה במידה ויאתר אותו. בשכונה הזו יש המון זוגות צעירים וילדים", סיפר תושב השכונה, "אנחנו אוהבים בעלי חיים ולא רוצים שיפגעו בהם אבל התן הזה הוא פצצה מתקתקת. הוא יכול לפגוע בעוד ילדים ואולי לטרוף אותם. חייבים ללכוד אותו שלא יפגע בעוד ילדים".

לדבריו, התושבים והילדים בשכונה מאז המקרה בפאניקה של ממש מחשש שהתן יפגע יתקוף ילדים נוספים.

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: אנו מצרים על האירוע. המקרה מוכר ואנשי המחלקה הווטרינרית העירונית עושים בימים האחרונים מאמצים רבים ללכוד את התן שמסתובב בשכונה. לצערנו בשל מעשה וונדליזם של אחד התושבים, נהרסה המלכודת שהוצבה ללכידת התן. מלכודת נוספת הוצבה לפני מספר ימים ונשכרו שירותי לוכדים מיומנים, אך טרם עלה בידיהם לאתר את התן בניסיון להרדימו לצורך העברה לשטח פתוח אחר (פעולה שקיבלה אישור מיוחד מרשות הטבע והגנים).

העירייה פועלת לטיפול בנושא התנים בעיר, בין היתר באמצעות פיזור פיתיונות עם חיסוני כלבת אחת לשנה לקראת החורף ובמקביל פועלת למניעת מקורות מזון זמינים המספקים את צרכי התנים, כמו אשפה ומזון לחתולים שעשויים לפגוע ביכולות הטבעיות של התנים להשיג מזון, להפחית את החשש שלהם ממגע עם בני אדם ולהפוך אותם לתוקפנים מהאכזבה כשפוגשים בן אדם שלא נותן להם מזון. לאחרונה אף הסתיימה עבודת מחקר גדולה שנערכה ביוזמת העירייה על ידי מומחים לאיתור כל התנים ואופן התנהגותם וזאת לצורך קבלת המלצות על דרכי הטיפול בדומה לנעשה בכל העולם במקרים דומים. יודגש כי רק במקרים נדירים מתגלה תן שכתוצאה מהאכלה יזומה (אסורה ושגויה) על ידי תושבים מאבד את תכונות של חשש ופחד. ככל הנראה בשל מיעוט מזון זמין בגני יהושע לאחרונה, החלו התנים לחפש מזון בשולי שכונות מגורים, כדוגמת שכונת מעוז אביב. העירייה קוראת לציבור לדווח למוקד 106 על התנהגות חריגה ובכללה: נוכחות תן בשעות היום בשטח בנוי, תן פצוע/חולה או פגר של תן.