טיסת איתיחד מספר 8014 נחתה היום (שלישי) בנתב"ג, לביקור בזק שצפוי להימשך כ-5 שעות ובמהלכו צפויים להיחתם שורה של הסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות. למשלחת התלוו גם בכירים אמריקנים, ובהם שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין, יועצו של הנשיא טראמפ, אבי ברקוביץ, ונציגים ישראלים ששהו באבו דאבי לשיחות הכנה לקראת הגעת המשלחת לארץ. ההסכמים השונים ייחתמו בנתב"ג, ולאחר מכן תמשיך המשלחת הבכירה לפגישות עם גורמים רשמיים בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש הממשלה נתניהו הגיע לנתב"ג כדי לקבל את פניהם של חברי המשלחת הבכירה. "אני מברך את מכובדנו שרי ממשלת איחוד האמירויות וחברי המשלחת מארה"ב, ברוכים הבאים לישראל", אמר. "זהו יום חגיגי והיסטורי, יום שבו אנחנו יוצקים תוכן ממשי בהסכם השלום עליו חתמנו בוושינגטון. ההסכם הזה לא נשאר על הנייר כדי שפירותיו יבשילו מהר וחלק מהפירות כבר גלויים לעין".

"היום נחתום על כמה הסכמים בתחומי ההשקעות העסקים, והטיסות", הוסיף ופירט כי "בתעופה - אנחנו נחתום על הסכם לטיסות סדירות וישירות בין ישראל לאמירויות, עשרות טיסות. האמירתים יגיעו אלינו, והישראלים אליהם. זה יאפשר טיסות קצרות יותר ליעדים אחרים בעולם. ניצור סביבה כלכלית שתיעשה מתוך כבוד הדדי ובהתלהבות עצומה".

ראש הממשלה פנה לחברי המשלחת ואמר להם: "לכם זה הביקור הראשון בישראל ובגלל הקורונה לא נוכל להראות לכם את המדינה היפה שלנו, אבל יהיו עוד ביקורים רבים. אני מזמין אתכם לביקור נוסף אחרי שהקורונה תיעלם".

הסכם השלום עם איחוד האמירויות (צילום: לע"מ)
נחיתת המשלחת בנתב"ג | צילום: לע"מ

אחרי נתניהו עלה לשאת דברים שר האוצר האמריקני מנוצ'ין שתיאר כי ההסכם הזה מהווה פריצת דרך משמעותית למזרח התיכון - ופותח דלתות לשיתופי פעולה חדשים רבים באזורנו. "זה תמיד נהדר להגיע לביקור בישראל", אמר. "אני מייצג את טראמפ ואני מתרגש להיות במעמד הזה. הבוקר טסתי בטיסה הראשונה מהאמירויות לישראל, איזה רגע היסטורי. הסכמי אברהם יביאו לשגשוג בין היהודים בישראל לערבים במזרח התיכון. אני רוצה להודות לטראמפ, לבן זאיד ולנתניהו על המנהיגות פורצת הדרך הזו שהביאה אותנו לנקודה בה אנו נמצאים כעת".

שר האוצר של איחוד האמירויות עובייד חומייד אלטאייר אמר כי הסכם השלום יביא לשגשוג וליציבות אזורית וכלכלית. עוד אמר כי ההסכם "יביא לשגשוג של שנינו - לכלכלות ולעמים שלנו. זה עונג לבלות איתכם את היום, ואנחנו מצפים בקוצר רוח לראותכם באיחוד האמירויות כבר בעתיד הקרוב".

הסכם השלום עם איחוד האמירויות (צילום: לע"מ)
"שגשוג לשתי המדינות": חתימה על אחד מההסכמים | צילום: לע"מ

לאחר שהממשלות של שתי המדינות אישררו את הסכם השלום, ישראל והאמירויות יחתמו היום על הסכמים בתחומי התעופה ועל פטור מאשרות - שמשמעותו שישראלים יוכלו לטוס לדובאי ולאבו דאבי בלי צורך בוויזה. עוד ייחתמו הסכמים שונים על שיתוף פעולה בנושאי טכנולוגיה ומדע.

לפני 5 ימים אישרה כנסת ישראל את הסכם השלום ברוב של 80 תומכים מול 13 מתנגדים - כולם חברי הרשימה המשותפת. האישור הגיע ימים ספורים אחרי שנתניהו שוחח בטלפון עם יורש העצר של איחוד האמירויות - מוחמד בן זאיד. בנאומו בכנסת, הדף נתניהו את הביקורת שנמתחה על כך שלא מדובר בהסכם שלום, שכן אנשי המדינות המפרציות לא היו אויבי ישראל.

"זהו יום שמעטים כמוהו היו בישראל, יום שבו מובא הסכם שלום עם מדינה ערבית לאישור הכנסת", פתח נתניהו את דבריו. "אין בהסכם השלום נספחים עלומים וסודות. מלחמה ושלום - שתי מילים אלו הן תמצית קיומנו. כל אחד מאתנו זוכר היטב היכן היה ברגעי מלחמה וברגעי השלום".