ההפגנה נגד הממשלה החלה היום (שלישי) סביב השעה 17:30 אך רק כשעתיים וחצי לאחר מכן הגיעה המסה העיקרית של המפגינים. תחילה השוטרים נפרסו בפאתי מוקדי המחאות בתל אביב ובאזורים אחרים ברחבי המדינה ולא התעמתו עם המפגינים. אלא שמאוחר יותר החלו המפגינים בתל אביב לצעוד – זאת בניגוד גמור לעמדת המשטרה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כאמור, מאות המפגינים בתל אביב החלו לקיים תהלוכה, בניגוד לחוק ובניגוד לעמדת המשטרה. המוחים ניסו לפרוץ את חומת לוחמי היס"מ ובמקום החלו עימותים. מטעם המשטרה נמסר: "הצועדים אינם מקפידים על רווחים כנדרש ובכך מסכנים  את בריאות הציבור תוך הפרת תקנות לשעת חירום. אנו קוראים לציבור לגלות אחריות אישית וציבורית ולהירתם למאמץ הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה". 

עוד הוסיפו במשטרה כי תחילה המפגינים שמרו על ההנחיות סמוך לשעה 21:00 הם החלו בתהלוכה בלתי חוקית ברחבי העיר תוך הפרת הסדר הציבורי. "המפגינים צועדים על צירי תנועה וכבישים ומתעלמים מהוראות השוטרים", נמסר מהמשטרה. "עד כה נרשמו עשרות דוחות, חלקם על הפרת מגבלת ה-1,000 מטר".

בעקבות האירועים האחרונים שהתרחשו במוצאי שבת, המפגינים הפנו אצבע מאשימה כלפי המשטרה ואמרו כי השוטרים נהגו באלימות קשה כלפיהם: "אין לנו אמון במשטרה, זו משטרה שהגיעה לדכא הפגנה ולא לקיים הפגנה". מנגד, גורם בכיר ששוחח עם N12 דחה מכל וכל את ההאשמות הללו ואמר כי משטרת מחוז תל אביב נערכת בכוחות מתוגברים ובאופן חסר תקדים - הכל על מנת שההפגנות שעברו מבלפור ליתר המדינה - יעברו בצורה חלקה.

צעדת מחאה (צילום: N12)
צעדת מחאה | צילום: N12

אותו גורם הוסיף: "המטרה שלנו היא לאבטח את המוחים כדי שיחזרו הביתה בשלום. יחד עם זאת בל נשכח שאנחנו עובדים בהתאם לחוק החדש שמגדיר בדיוק מה הן התקנות. יש שם שלושה דברים שאנחנו מקפידים עליהם: שמירה על מרחק של עד 1,000 מטר מהבית, עטיית מסכה ואיסור ההתקהלות (מלבד מרחב פתוח בקפסולה של עד 20 אנשים). בזה אנחנו מתמקדים".

צעדת מחאה ליד בית העלמין טרומפלדור (צילום: N12)
צעדת מחאה ליד בית העלמין טרומפלדור | צילום: N12
צעדת מחאה (צילום: N12)
צעדת מחאה | צילום: N12

"באירועים האלימים שהתרחשו במוצאי שבת המשטרה דווקא נהגה בסבלנות", המשיך אותו גורם. "הזהרנו את המפגינים לפני שהתחלנו לפזר אותם בכוח. כרזנו להם, חילקנו מאות דוחות ועצרנו עשרות. התמונות הללו לא יחזרו על עצמן לכן אנחנו נערכים להפגנות הבאות בכוחות מתוגברים, יש לנו כוחות גלויים ותהיה נוכחות מוגברת של מפקדים ושוטרים בשטח. בנוסף, סמויים רבים יהיו פזורים בכל העיר, ונסתייע ברחפנים, במסוק ובכוחות מיוחדים. אם הם חושבים שהם יפתיעו אותנו אז הם טועים לא ניתן שיפתיעו אותנו".

"יש לנו מעקב ובדיקה כלפי אותם צעירים שהוזהרו על ידינו ושקיבלנו מאיתנו דוחות", המשיך ."הפעם לא נאפשר בשום פנים ואופן תהלוכה - זה אסור על פי חוק. קראנו למארגני המחאה להידבר איתנו ולשתף איתנו פעולה אבל לא כולם מוכנים לזה".

הפגנה בגשר אודים (צילום: N12)
הפגנות ברחבי הארץ | צילום: N12

באשר למפגינים שהותקפו על ידי אזרחים שמתנגדים למחאות, אמר אותו גורם: "אין לנו מודיעין מדויק על האנשים האלה שהולכים לפגוע במפגינים. אנחנו לא רואים הסלמה או עלייה במוטיבציה לפגוע במפגינים אבל בדיוק זו הנקודה שאנחנו שמים עליה דגש כי בסך הכל המטרה שלנו זה לאבטח את המפגינים".

"אנחנו לא באותה סיטואציה כמו שיש במצעד הגאווה", הסביר. "שם אנחנו באמת יודעים על אלה שיוצאים מביתה בכוונה לפגוע בצועדים. פה זה סיפור אחר אירועים נקודתיים שמתפתחים באלימות של ממש ואנחנו נוהגים בחומרה עם אותם אנשים שמנסים לפגוע במוחים. הראייה לכך היא שאנחנו עצרנו תוך זמן קצר את הבחור שדרס מפגינים בתל אביב. למזלנו זה הסתיים בפצועה אבל אנחנו נמצה איתו את הדין בחומרה".

הפגנה בצומת להבים (צילום: N12)
ההפגנות שהחלו הערב | צילום: N12
הפגנה בתל אביב (צילום: מרים אלסטר/פלאש 90)
צילום: מרים אלסטר/פלאש 90

הגורם המשטרתי הסביר כי השוטרים שהולכים לאכוף את ההפגנות עברו הכנה מנטלית ופסיכולוגית: "הם יודעים לנהוג ולהתנהל כראוי אבל יחד עם זאת לא ניתן בשום פנים ואופן לפגוע בשוטרים. מה שהיה במוצאי שבת זו אלימות שהופנתה כלי השוטרים. אני מצפה ממנהלי ומארגני ההפגנה לדבר איתנו גם בשטח".

ההפגנה בתל אביב (צילום: N12)
ההפגנה בתל אביב | צילום: N12

מארגני ההפגנה שלחו מוקדם יותר מכתב לממלא מפכ"ל המשטרה. במכתב הם מתריעים על עלייה במספר האזרחים שהותקפו על ידי אזרחים. כמו כן, בתל אביב עיקר ההפגנות יתמקדו בשלושה מוקדים מרכזיים: כיכר הבימה, כיכר דיזינגוף וכיכר רבין. חלק מהמפגינים אמרו שהם כן יצעדו על אף שהחוק אוסר על כך. מארגני 'קריים מיניסטר', 'הדגלים השחורים' ועוד ארגונים - קראו למפגינים לעמוד בהגבלות ולשמור על ההנחיות. החשש העיקרי במשטרה הוא דווקא מהקבוצות של הצעירים כמו החזית הוורודה וכדומה.