אלפי חתונות במגזר - בשיאה של מגפה: מאז שהסתיים הגל הראשון של נגיף הקורונה בסוף חודש אפריל האחרון ועד היום, נערכו ביישובים ערביים בצפון לא פחות מ-12 אלף חתונות - זאת למרות שלל מגבלות שהוטלו על הציבור במטרה להילחם בהמשך התפשטות הנגיף בישראל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בחלק ניכר של המקרים, מדובר בחתונות ביתיות שנערכו בחצרות קטנות בבתים, אלא שבחלק לא מבוטל אחר של המקרים, מדובר בחתונות המוניות שמתקיימות ביערות, בחורשות ובחצרות ענק עם אלפי משתתפים. עשרות חתונות כאלה פוזרו בחודשים האחרונים על ידי שוטרים באמצעים לפיזור הפגנות.

במחוז הצפוני של המשטרה מנסים לאורך כל התקופה האחרונה להתמודד עם התופעה החמורה ומביעים תסכול מכך שרק המשטרה אמורה לאכוף את המגבלות ולהתמודד עם מפרי התקנות. במשטרה תוהים לאן נעלמה ההסברה - מה שלטענתם לא קיים באף מגזר בישראל, ואומרים כי משימת אכיפה בסדר גודל כזה היא ממילא אינה אפשרית.  

עונת החתונות במגזר מסתיימת, אז מי עדיין מתחתן ביישובים הערביים? 

נקודת אור ניתן אולי היה למצוא בלוח השנה: סוף חודש אוקטובר נחשב לסוף עונת החתונות במגזר הערבי, אלא שיש מי ש"מחליף" את הערבים בהפרת ההנחיות ומקיים טקסי חתונה בכל זאת. ביישובי המשולש שבמרכז הארץ מתקיימות בימים אלה חתונות של חרדים, שלמעשה "ממלאים את הוואקום" שנוצר במגזר הערבי. 

חתונות חרדיות ביישובים ערביים (צילום: N12)
חתונה חרדית שהתקיימה ביישוב ערבי | צילום: N12

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו הזהיר בביקור שערך באום אל-פחם בסוף השבוע האחרון מפני האפקט המסוכן של התקהלויות בכלל המגזרים בחברה הישראלית: "זה לא רק חתונות - יש לי גם ביישובים היהודיים מסיבות טבע, כל הצעירים - זה בילט אין. המשטרה אומרת לי 'תראה, כך וכך חתונות היו שם' ואני אומר 'חכו 10 ימים, שבועיים - המאומתים עולים' - והם עולים ככה!".

בצל דרישתו של השר אריה דרעי למתווה לחתונות בקפסולות, גמזו הבהיר את התנגדותו. "מישהו אומר 'אעשה חתונה אבל אהיה זהיר, תן לי 40, 60, אני אסתדר' - אני ראיתי חתונות במגזר, איך אפשר להיות זהיר? איך אפשר? אלה שם עם האוכל וזה חינגה ואחלה, אבל אי אפשר להיות זהיר. אי אפשר עכשיו".

עוד התריע: "אפשר להחליט שעוד שבועיים יהיה סגר באום אל פחם. הנה מג'דל שמס עוד מעט תהיה בסגר - במג'דל שמס בדקנו אחורה והיו חתונות, נו מה? זה לא בא מהשמיים, קורונה, מישהו לא גוזר מהשמיים. גם פה יהיה לכם סגר עוד שבועיים-שלושה. אתה מדבר איתי על הילדים בבתי ספר? כל בתי הספר לא לימדו. אני לא רוצה את זה - תבדקו את העיר, תעשו מבצע של קופות החולים, תעבירו אוטו ברחובות יחד עם מד"א'.