"הוא כעס עליי, אני עדיין חושב שצדקתי": פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, הגיב אמש (שישי) לראשונה להקלטות שחשפו כתבינו גיא פלג ועמית סגל במהדורה המרכזית, בהן נשמע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתבטא במילים קשות על ניצן שסירב לעסוק בעניינו ולהורות על סגירת התיק נגדו בעילה של חוסר אשמה. בריאיון ל"אולפן שישי", ניצן טוען שנמנע לעסוק בסוגייה עקב ניגוד עניינים, והביע ביקורת קשה על הטענות שעלו לפיהן הוא ניסה לכאורה לסחוט את מנדלבליט בנוגע להחלטותיו בתיקי נתניהו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מנדלבליט התקשר אליי למחרת הפרסום, קודם כל הוא הביע צער", אמר פרקליט המדינה לשעבר ניצן בפתח הריאיון, "הוא פנה אלי אז בבקשה אישית כי הוא רצה לשנות את עילת הסגירה של התיק שלו, שהיועץ המשפטי בזמנו וינשטיין אימץ אותה, זה היה שילוב של חוסר ראיות והיעדר עניין לציבור. מנדלבליט רצה שייקבע שהעילה היא חוסר אשמה כי זו העילה הכי טובה והוא פנה אליי".

"ברור שהיה כאן סוג של ניגוד עניינים, מצד שני לא היה לו אדם אחר לפנות אליו, גם הוא בן אדם וגם לו יש זכויות", אמר ניצן, "עשינו התייעצויות רבות והחלטתי שהנושא של ניגוד עניינים גובר ולכן אמרתי  שלא אקבל החלטה בנושא. נציב הביקורת על הפרקליטות דוד רוזן קבע דווקא שהייתי חייב לפעול בניגוד עניינים, אבל אני עדיין חושב שצדקתי. מנדלבליט פנה אליי וזה בער בעצמותיו".

לדברי ניצן, "הוא פנה אליי כמו כל אדם שיש לו עניין אישי. זה היה הדבר הכי דחוף בעולם בשבילו, אבל אתה לא היית רוצה שניתן יחס מיוחד ליועץ המשפטי לממשלה. גם בתיקים של ראש הממשלה לא קיבלנו החלטות תוך יום-יומיים או תוך חודש-חודשיים. הייתה כאן שאלה מורכבת, לא היה לו למי לפנות ומאוד התלבטתי. יש פה שאלה קשה להכרעה ובאותה תקופה עשיתי עוד כמה דברים ולא חשבתי שזה הכי דחוף".

"בטוח שיש עוד הקלטות, מאמין שמנדלבליט קיבל החלטות באופן מקצועי" 

"אין לי ספק שבאותה תקופה היה לו כעס עליי", הדגיש ניצן, " הוא אמר ביטוי לא מוצלח שאני לא יכול להסביר אותו. קיבלתי ממנו בקשה וזכותו הייתה להגישה, אבל לשבחו אני חייב להגיד שבכל תקופת עבודתנו המשותפת לא חשתי את הכעס הזה. לפני שמנדלבליט נכנס לתפקיד דיברנו והוא אמר שהחליט לשים את הדבר הזה בצד ושנעבוד בצורה הכי מקצועית".

"לא אכנס לפרטי השיחה בינינו, אבל היועץ כתב שההדורים יושרו והוא אמר את זה על דעתי", הוסיף ניצן. "אני לא אישרתי פריצה לטלפון של אפי נווה, אישרתי לפנות לבית המשפט כדי לבקש להשתמש בחומרים בדרך שבה הושגו כי היה חשד לעבירות חמורות מאוד. צריך לחשוב איך יצאה השיחה, אני בטוח שכל אחד מהצופים מבין איך. ידעתי שיש קשר חברי מסוים בין מנדלבליט לנווה, וכשהגיע התיק הראשון של נווה, כשנפתחה חקירה, מנדלבליט הודיע שהוא פוסל את עצמו".

אביחי מנדלבליט, שי ניצן, אפי נווה (עיבוד: יונתן סינדל, אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
עוד הקלטות בדרך? אפי נוה, מנדלבליט וניצן | עיבוד: יונתן סינדל, אוליבר פיטוסי, פלאש 90

ניצן אמר שהוא בטוח שיש עוד הקלטות שטרם נחשפו והדגיש: "אני מכיר את מנדלבליט, אין לו מה לפחד משום דבר, אני מאמין בתום לבו ומאמין שקיבל את החלטותיו בצורה מקצועית". 

"סחיטה של מנדלבליט בתיקי נתניהו? טענות הזויות ומפורכות"  

בריאיון התייחס פרקליט המדינה לשעבר גם לטענות שעלו לפיהן ניסה לסחוט לכאורה את מנדלבליט בנוגע להחלטותיו בתיקי נתניהו – טענות שניצן מגדיר "הזויות ומופרכות" וגם נימק מדוע: "איך אפשר בכלל לטעון שהיה קשר בין התיק האישי של מנדלבליט לנתניהו? אני במרץ 2017 אמרתי לבא כוחו של מנדלבליט שאני לא מתעסק בעניימו ושאני לא מתכוון לקבל החלטה. ההחלטות להעמיד את נתניהו לדין התקבלו שנתיים אחר כך, בפברואר 2019, והיועץ גם לא קיבל את כל ההמלצות שלי, אז איך אפשר להגיד שהייתה פה סחיטה? כשרוצים לפתח תיאוריות קונספירציה, אז האמת לא חשובה".

בנימין נתניהו
"הקשר לתיקי נתניהו - מופרך והזוי"

"תיאוריית הקונספירציה שאומרת 'אם זה ביבי חוקרים ואם לא אז לא' מופרכת. פרשת הצוללות, למשל, מוכיחה את זה", אמר ניצן, "זה רק מוכיח שעובדים לפי הראיות. מה שעובר על מנדלבליט עכשיו, עבר עליי במשך תקופה ארוכה כשהתיק של נתניהו היה במשטרה. זו סיטואציה הזויה. אנחנו משרתי ציבור שעושים את עבודתנו, איש לא יכול להוכיח שיש כאן שיקולים זרים". 

"כשנבחרתי לתפקידי", סיפר, "נתניהו שהכיר אותי מעבודה של 25 שנה, אמר דברי שבח והלל ואיזה אדם מתאים לתפקיד אני, קל וחומר על מנדלבליט שכולנו יודעים מה הרקע שלו. פתאום בבת אחת הפכנו לאנשי שמאל קיצוני ושכולנו התגייסנו כדי להפיל את נתניהו. זה כל כך מופרך שאני לא מאמין שמישהו מאמין בשטות הזו".