אלפי בני אדם הפגינו אתמול (שבת) נגד הממשלה והעומד בראשה במספר רב של מוקדים ברחבי הארץ, ובהם גם בכיכר רבין בתל אביב ובכיכר פריז שסמוכה לרחוב בלפור בירושלים. ההפגנה בירושלים יצאה משליטה כאשר מאות מפגינים יצאו בכמה תהלוכות ברחבי העיר, חסמו כבישים וחלקם אף התעמתו עם שוטרים. תשעה מפגינים נעצרו בחשד שתקפו שוטרים, בהם גם סדי בן שטרית מארגון קריים מיניסטר - שהותקף לפני שלושה ימים בהפגנה בחולון על ידי פעילי ימין מארגון לה פמיליה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

‏המפגינים בירושלים יצאו לתהלוכה מכיכר פריז שהתפצלה מהר מאוד לשלוש תהלוכות. אחת המשיכה לאזור רחוב יפו, והגיעה עד שוק מחנה יהודה כאשר בדרך המוחים חסמו כבישים והשוטרים רצו אחריהם. קבוצה אחרת החלה לצעוד לכיוון רחוב קינג ג'ורג' ומשם חזרה לכיכר פריז.

קבוצה שלישית המשיכה לרחוב בן צבי, לכיוון גן סאקר. אחת המפגינות אמרה: "מרגיש כמו משחק ענק של שוטרים וגנבים". לבסוף שבו כל המפגינים לכיכר פריז. לבסוף, בסביבות השעה 00:30 בלילה כל המפגינים התפזרו מהכיכר. המשטרה הודיעה כי עצרה תשעה מהם לאחר ש"הפרו את הסדר הציבורי ותקפו שוטרים במהלך התהלוכה שהתקיימה בניגוד לחוק". אחד החשודים נעצר לאחר שתרסיס גז מדמיע אותר עליו - כך על פי הודעת המשטרה.

במהלך התהלוכות בעיר, נזרקו בקבוקי זכוכית על מפגינים באזור שוק מחנה יהודה ואדם אחר שניסה לרסס גז מדמיע על מפגינים - נעצר על ידי המשטרה. סגן ניצב אלון כלפון, ראש ענף מבצעים במשטרת ירושלים אמר כי היו תהלוכות לא חוקיות שהתקיימו ובמהלכם נעצרו מסיתים וכאלו שהתסיסו. "שוב נתקלנו בסוף ההפגנה בקומץ שמפר את הסדר הציבורי ברגל גסה", אמר. "לא נאפשר להפוך את השוטרים לשק חבטות".

ההפגנה בתל אביב: שליח וולט נעצר בחשד שריסס גז מדמיע למפגינים

בהפגנה בתל אביב, שהחלה בכיכר רבין והמשיכה גם היא בתהלוכה ברחבי העיר, נעצרו ארבעה בני אדם בחשד שתקפו מפגינים.  ברחוב נורדאו בת״א עצרה המשטרה חשוד, שליח וולט בן 19, שריסס גז מדמיע לעבר מפגינים וכתוצאה נפגעה אחת המשתתפות ונזקקה לטיפול רפואי. מוקדם יותר, במהלך הפגנה שהתקיימה ברחוב קויפמן בת״א, עצרה המשטרה חשוד בן 54, שקילל מפגינים ותקף את אחד מהם באגרוף. נוסף על כך, המשטרה עצרה שני חשודים בני 17 ו-20 בחשד שריססו גז מדמיע לעבר קבוצת מפגינים ברחוב יפת ביפו.

ברמת גן, בני זוג שהפגינו רוססו בגז מדמיע מרכב חולף. אחר כך השניים גם ספגו קללות מאופנוען. "הנהג הוציא יד מהחלון, ריסס אותנו, וברח משם. הוא לא אמר כלום. שנינו התקפלנו כי העיניים והפנים שרפו", אחד מהם אמר. לאחר שהמשטרה הגיעה למקום בעקבות הדיווח, היא עצרה בן 60 בחשד שהפר את הסדר הציבורי. במקביל, שלושה תושבי קרית ים בשנות ה-20 לחייהם נעצרו בחשד שריססו גז מדמיע לעבר מפגינים בעיר. במשטרה אומרים כי ברכב של אחד מהם נתפסו ראיות הקושרות אותם לביצוע המעשים. 

הפגנות בבלפור
המפגינים ברחוב בלפור בירושלים הערב

לקראת ההפגנה הערב בבלפור פרסמה המשטרה הודעה על היערכותה סמוך למתחם בית רה"מ. המשטרה חסמה לתנועה את הרחובות בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד. עוד נמסר כי החל מהשעה 21:30 נאסר השימוש באמצעים המייצרים רעש דוגמת צופרי אוויר, תופים, כלי הקשה ועוד. לאחר השעה 23:00 ייאסר השימוש באמצעי הגברה. 

מלבד ההפגנות המרכזיות בתל אביב ובירושלים, נערכו גם שתי הפגנות מרכזיות בחולון, בכיכר הלוחמים ובכיכר המדיאטק. זאת, לאחר שלפני יומיים פעילי ימין המזוהים עם ארגון לה פמיליה תקפו בהפגנה בעיר את עיתונאי הארץ וריססו גז מדמיע על מספר מפגינים.

גם ההפגנות המקומיות ברחבי הארץ נערכו הערב. ארגוני הצעירים "קומי ישראל", "הבעלבתים", "החזית הוורדה" ו"התעוררנו" מסרו לקראת ההפגנות: "מקרי האלימות הקשים נגד מפגינים הם תוצר ישיר של שיח השנאה המפלג שמגיע מלמעלה. בזמן שהם גוררים אותנו לתהום הייאוש, אנחנו נניף דגלים ורודים של תקווה, לעתיד טוב יותר לחברה הישראלית".

לפני יומיים דווח ב-N12 כי פעילי ימין תקפו באלימות ובגז מדמיע מפגינים בכיכר מדיאטק בחולון. בנוסף, הם היכו את צלם עיתון הארץ, תומר אפלבאום, שהגיע למקום לתעד המחאה. המשטרה עיכבה שני קטינים בחשד שריססו את הגז לעבר המפגינים.