בדוח מבקר המדינה שפורסם היום (שני) התגלו ממצאים מטרידים בכל הנוגע לטיפול באזרחים הוותיקים בתקופת משבר הקורונה. 36% מכלל המתים מקורונה הם אזרחים בגיל 65 ומעלה ששהו במוסדות כמו דיור מוגן, בתי אבות, בתי חולים גריאטריים ומקבצי דיור. למרות ששיעורם באוכלוסיית האזרחים הוותיקים עומד על 6% בלבד. המבקר המליץ למשרד הבריאות לתגבר את כמות הבדיקות לדיירים ולעובדים במוסדות החוץ הביתיים ולנהל בצורה יעילה יותר את מחלקות הקורונה הייעודיות עבור האזרחים הוותיקים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההידבקות בנגיף הקורונה מגבירה את הסיכון לתחלואה קשה ולשיעורי תמותה גבוהים בקרב מבוגרים ובעלי מחלות כרוניות. המוסדות לטיפול באוכלוסיית האזרחים הוותיקים ולאשפוזם הם אזור הסיכון הגדול ביותר עבורם. ההסבר לכך הוא שוהה בהם אוכלוסייה מבוגרת, לרוב עם מחלות כרוניות, שמוגבלות גופנית או עם קושי קוגניטיבי ומנטלי, וזאת במסגרת קבוצתית שמקדמי ההדבקה בה עלולים להיות גבוהים.

נוסף על כך, במוסדות עובדים אנשי הצוות המגיעים אליהם מחוץ לכותלי המוסד, ולפיכך הם עלולים להידבק מחוץ למסגרת העבודה ולהדביק את דיירי המוסד. כמו כן, לצורך הטיפול בחלק מהדיירים, בייחוד אלה שמצב תפקודם ירוד, נדרשים מגע וקרבה פיזית מצד חלק מאנשי הצוות (מטפלים, אחיות ורופאים), ואלה מגבירים את הסיכון להדבקת הדיירים.

בישראל כ-1.1 מיליון אזרחים בני 65 ומעלה. כ-70 אלף מהם, 6%, שוהים במוסדות החוץ הביתיים המיועדים לאזרחים ותיקים, שכוללים בתי חולים גריאטריים, בתי אבות, בתי דיור מוגן ומקבצי דיור. מנתונים מעודכנים של "מגן אבות ואימהות" ב-3.10.20 עולה כי מ-15.3.20 ועד המועד האמור - 619 מ-1,710 הנפטרים מכלל האוכלוסייה היו אזרחים ותיקים השוהים במוסדות חוץ ביתיים.

קשישים קורונה מסכה גן משחקים ירושלים (צילום: יונתן זינדל פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90)
רק אחוז מהאוכלוסייה אך 36% מהנפטרים מקורונה. אילוסטרציה | צילום: יונתן זינדל פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90

מדובר בכ-36% מהנפטרים מקורונה, למרות ששיעורם באוכלוסייה נמוך מ-1%. שיעור הדיירים במוסדות החוץ הביתיים מבין הנפטרים מקורונה גדול כמעט פי שישה משיעורם באוכלוסיית האזרחים הוותיקים, ופי יותר מ-40 משיעורם באוכלוסייה הכללית. בהיבט העוסק בבדיקות לאיתור נשאי קורונה במוסדות עולה כי "מגן אבות ואמהות"  אינו מוודא כי כל העובדים במוסדות שבאים במגע עם הדיירים נבדקים, ואין ברשותו תמונת מצב בעניין.

מספר הבדיקות בסופי השבוע נמוך ביחס לשאר האוכלוסייה

בבחינה של מגוון המענים לאזרחים ותיקים נשאי קורונה במוסדות נמצא כי היו פערים ניכרים ביחס ליעד שנקבע בנושא, והיקף המיטות עמד בטווח של 38% - 44% בלבד - 440 מתוך יעד של 1,000 או 1,150 מיטות. כמו כן, עדיין לא נקבע מועד להשגת היעד שנקבע לזמינות של כאלף מיטות עבור דיירי המוסדות, שנדבקו בקורונה, ועלו סוגיות שעלולות להקשות על השגתו.

עוד עלה בביקורת כי בכל אחד מהימים שבין 24-10 באוגוסט, היו מאושפזים בבתי חולים כלליים 45 אזרחים ותיקים בממוצע, אף שלהערכת הצוותים הרפואיים ניתן היה להעבירם לאשפוז בבית חולים גריאטרי. לו אותם אזרחים ותיקים היו אכן מועברים לאשפוז במחלקות הקורונה בבתי חולים גריאטריים, ניתן היה לפנות מיטות בבתי החולים הכלליים לשם אשפוז של חולי קורונה מהאוכלוסייה הכללית.

 

זוג קשישים (צילום: shutterstock | fizkes)
אין אופק לעמידה ביעדי המיטות שהוצבו. אילוסטרציה | צילום: shutterstock | fizkes

מבקר המדינה המליץ שמשרד הבריאות יבחן את האפשרות להגדיל את מספר הבדיקות המיועדות לדיירים ולעובדים במוסדות החוץ ביתיים המיועדים לאזרחים ותיקים בימי סוף השבוע, שכן לפי נתונים מאוגוסט השנה, בימים אלה מספר הבדיקות שבוצעו באוכלוסייה הכללית היה קטן ביותר מ-50% משאר הימים.

עוד מומלץ שמשרד הבריאות יבחן בראייה כוללת את הדרכים השונות לבידוד הדיירים נשאי הנגיף במוסדות, ויבחן אם ניתן לנצל טוב יותר את האפשרות לאשפז אזרחים ותיקים חולי קורונה במחלקות הקורונה בבתי החולים הגריאטריים.