החיילים הבודדים שנפגעו בעקבות משבר הקורונה: תוכנית "כנפיים" נותנת מענה כולל לאלפי צעירים עולים בודדים, מהרגע בו הם מגיעים לארץ ומתמודדים עם תהליך הגיוס לצה"ל וממשיכה בסיוע פרטני במהלך שירותם הצבאי ועד כחמש שנים לאחר מכן. בעקבות משבר הקורונה, נקלעה התוכנית לקשיים כלכליים – וכעת היא פונה לסיוע מהציבור. אלה סיפורים של החיילים הבודדים

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גבריאל אונגר עלה לארץ בגיל 10 עם המשפחה מארצות הברית, ב-2013, כשהיה בן 16 המשפחה שלו חזרה לגור בארצות הברית, אך גבריאל בחר להישאר לבד בישראל מתוך רצון להתגייס ולתרום למדינה. הוא התגייס ליחידה מיוחדת ולאחר שסיים מסלול שירת כלוחם ובסיומו חתם קבע והיה אחראי על הקמת תחום הצליפה ביחידה. גבריאל השתחרר לפני שנה  בנובבמבר 2019 וכיום  לומד מהבית ומשלים בגרויות בכדי להתחיל ללמוד בשנה הבאה באוניברסיטת תל-אביב תואר בסטטיסטיקה וחקר ביצועים.

חניכי תנועת כנפיים
גבריאל אונגר

"בשבילי כנפיים זה היום של אחרי השחרור, הכרתי את כנפיים לפני השחרור שלי מהצבא, והתחלתי לקבל עזרה מהתכנית בסוף השירות, לאחר השחרור לפני הטיול וגם כשחזרתי. הבנתי כמה חשוב שיהיה שם אנשים בשבילך ובמיוחד אחרי השחרור, תוך כדי השירות יש המון עזרה ובאמת יש מעטפות שתומכת מכל הכיוונים אבל כשיוצאים החוצה לעולם האמיתי אתה נשאר עם השאלות הקשות ושם באמת רואים את העבודה של כנפיים תמיד יש עם מי להתייעץ ואנשים שיתנו הכל כדי שתממש את עצמך".

חוה כץ עלתה לישראל ב 2015 מניו יורק. עם עלייתה ובמהלך שירותה הצבאי התגוררה חוה בקיבוץ בית רימון, יחד עם בני הגרעין שהתגייסו יחד עמה. במהלך שהותה בקיבוץ למדה חוה באולפן, שם מורתה סיפרה לה שתפקידה בצבא היה מדריכת קליעה, וכך החליטה חוה שזהו התפקיד אותו תרצה לבצע גם היא.

החיילת חוה (חוהלי) כץ
חוה כץ

על תכנית כנפיים שמעה חוה בסדנת השחרור, "זו הייתה תקופה שבה הייתי מאוד מבולבלת, לא ידעתי מה אני רוצה לעשות כשאשתחרר. לאחר השחרור הצמידו לי בכנפיים יועצים  לפגישה של פעם בשבוע, שלימדו אותי את כל הדברים הכי בסיסיים, כמו איך בונים קורות חיים בעברית, איך מחפשים עבודה, איך מחפשים דירה, איפה ללמוד ומה כדאי לי ללמוד".

"היו לילות שהייתי מתעוררת עם זיעה קרה כי פשוט לא היה כסף לפעילויות", מספרת מייסדת התוכנית מירה קידר. "גם בתקופות הקשות ביותר, לא ויתרנו, המשכנו להאמין בחיילים הבודדים וזה מה שנתן לנו את הכוח להמשיך. היום, על רקע המשבר הכלכלי והנפשי, התכנית נקלעה לקשיים שבהם טרם נתקלנו. אני מפחדת. אם התוכנית תיסגר החיילים האלו ישארו ללא תמיכה ומענה! החבר'ה האלו מגיעים מכל העולם. הם באו ושרתו שירות משמעותי, ואנחנו רוצים שיישארו ושלא יעזבו, שיבנו חיים משמעותיים, שימצו את היכולות שלהם".

המייסדת מירה קידר
מירה קידר

לתמיכה בקמפיין ההמונים של התוכנית לחצו כאן