ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את "חוק איי התיירות" – בניגוד לעמדת משרד הבריאות. החוק מאפשר לממשלה להכריז על ערים נוספות כאיי תיירות חוץ מאילת וים המלח. משמעות הדבר שטבריה, נצרת ומוקדי תיירות נוספים יוכלו להצטרף למתווה. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר אמר: "תהיה חובה על הממשלה לפעול בשוויוניות". עם זאת, ל-N12 נודע כי משרד הבריאות מתנגד לאפשר פתיחה בערים נוספות מעבר לאילת וים המלח ולכן ההצעה לא צפויה לעלות לקריאה שנייה ושלישית היום, כך שאילת וים המלח לא ייפתחו בסוף השבוע הקרוב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חברי הכנסת שתמכו בהצעת החוק הם: יעקב אשר מיהדות התורה, מיכאל מלכיאלי מש"ס, יואב סגלוביץ' וקארין אלהרר מיש עתיד-תל"ם, אלי אבידר מישראל ביתנו וניצן הורוביץ ממרצ. מלבד אפשרות הממשלה להכריז על אזורים נוספים כאיי תיירות, עליה לבחון הקלות לאטרקציות, עסקים ופעילויות נוספות באזורי איי התיירות ולשקול הקלות למי שיישא "אישור החלמה".

טבריה (צילום: איתמר גרינברג)
טבריה גם תצטרף למתווה "איי תיירות" | צילום: איתמר גרינברג

כמו כן, יהיה על הממשלה לקבוע לתושבי האזור עם מוגבלות ולילדים, פטורים מבדיקות בכניסה לאזורים שיוגדרו כאיי תיירות. במהלך ההצבעות אישרה הוועדה את הסתייגות שהוגשה מטעם סיעת ישראל ביתנו, על פיה: ההכרזה על איי תיירות תובא לוועדת החוקה מראש. אך לאחר שחברות הוועדה מטעם סיעת כחול לבן יצאו מהאולם לזמן קצר, יו"ר הוועדה הגיש בקשה לדיון מחודש וההסתייגות נדחתה.

התנאים שפורטו בנוסח הוועדה התבססו לדברי ח"כ אשר על התנאים שציינה הממשלה כהסבר לאפשרות להכריז על אילת וים המלח: רמת תחלואה נמוכה באופן משמעותי וכן ביחס לרמת התחלואה הכללית בישראל, ומצב התחלואה הכללי בישראל מאפשר הכרזה לפי עמדת משרד הבריאות. בנוסף, נקבע כי ניתן לערוך בדיקות קורונה מידיות בזמינות ובכמות הנדרשת בתוך זמן סביר.

יעקב אשר
יו"ר ועדת החוקה, יעקב אשר

בתום הדיון היו"ר ח"כ יעקב אשר קבע כי נוסח החוק יהיה: "רשאית הממשלה להכריז על העיר אילת או על אזור עין בוקק וחמי זוהר או על אזור אחר בישראל שהוא רשות מקומית נפרדת או אזור מבודד במועצה אזורית, כאזור תיירות מיוחד, אם התקיימו לגביו התנאים המפורטים ולאחר ששקלה את הפגיעה בזכויות כתוצאה מההכרזה".

"תהיה חובה לממשלה לפעול בשוויוניות", הוסיף ח"כ אשר. "אם זה לא יבוא לפחות בצורה המרוככת שדיברנו עליה, כאשר יתברר לכם שיש אפשרות לערים נוספות. זו חקיקה פרסונלית. אנחנו דנים חודשים בחוק הקורונה הגדול ויש קהות חושים בחשיבה שלא יוצאת מהקופסה".

"לא יכול להיות שתוך כדי תנועה מתברר שיש עוד כלים שלא נמצאים בתוך החוק הגדול שנתנו לממשלה כדי לטפל בדברים ולא תכללו אותם", המשיך לתקוף את משרד הבריאות. "אתם מתנגדים לשלושת הדברים העיקריים שהוועדה על כל קצוותיה חושבת שאתם טועים בהם".

כביש 31 ים המלח (צילום: אריאלה אפללו)
ים המלח (ארכיון) | צילום: אריאלה אפללו

בנוגע לאפשרות של ערים נוספות אמר: "אנחנו הולכים בהיגיון ומרככים את הדברים, הסכמתי להצעה שהגיעה גם ממשרד הבריאות שיהיה כתוב אילת וים המלח ותינתן אפשרות לחשוב. אנחנו כוועדת החוקה לא יכולים להיות לא שוויוניים. אני לא בא ומכתיב או משנה משהו, אלא אומר שנקבל, אם הממשלה לא תקבע ערים נוספות לאחר שזה נבדק. אתם יכולים להסתייג ואנחנו רוצים להעביר את החוק הזה".