עידן פרנק, חייל גבעתי ששוהה באימונים בבסיס קציעות, נפל במהלך אימון לילי בשבוע שעבר. עידן נפל על עמודים וקיבל מכה קשה בצד השמאלי של גופו. הגוף שלו לא יכול היה לשאת בכאבים – והוא התעלף. חבריו פינו אותו באלונקה לחדר, שם ראה אותו חובש שאמר לו שניתן לחכות עם רופא לבוקר. במהלך כל הלילה הוא זעק מכאבים, אך התבייש להעיר את חבריו לחדר. עידן החליט לשתף את אחותו במתרחש, ובמהלך השיחה התעלף שוב. חבר מהחדר סיפר לה שהוא לא יכול לנשום או לדבר. המפקדים, כך כתבה אחותו בפוסט בפייסבוק, הלכו לישון מבלי לבדוק את מצבו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהסיטואציה הזאת מצבו של עידן רק החמיר. ב-09:00 בבוקר הוא ניגש לרופא כמובטח. לטענת אחותו, הרופא אמר שלו שהכאב יעבור ומדובר בכאב פסיכולוגי. "חשבו שהוא עושה הצגה. לא הגיוני שלא מפנים אותו לבית חולים, ממש אטימות. אין קול ואין עונה".

כשהתערבו הוריו במתרחש, הם דרשו שהרופא ישלח אותו לעשות צילום, מאחר והכאבים לא הפסיקו. הצילום, למרבה הפלא, יצא שלילי.

הרופא נתן לעידן אקמול ושוב ניסה להרגיע אותו ואת הוריו. כל הזמן הזה, עידן המשיך להתפתל מכאבים. בזמן שחבריו יצאו לפעילות, הוא נשאר בחדר יום שלם ללא אוכל ולא התייחסות. בערב, כשחבריו חזרו לחדר, עידן התחנן בפניהם שייקחו אותו לראות את הרופא שוב. גם זה לא עזר, והסבל נמשך.

חייל. אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
לא זכה למענה, אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

ביום חמישי בערב, יומיים אחרי האירוע, חבריו של עידן עזרו לו לעלות על אוטובוס לבאר שבע, שם חיכה לו אביו. "איך שהוא ירד מהאוטובוס, הוא התעלף לי בידיים", נזכר אביו. "לא הייתה שאלה בכלל שהוא סובל. לקחנו אותו לבית החולים".

בבית החולים סורוקה גילו שלעידן יש צלעות שבורות וסדוקות, קרע בטחול ופגיעה בריאות. "שלחתי בן בריא, ספורטאי, קיבלתי בחזרה בן נכה", הוסיף האב. "ייקח לו כמה חודשים להשתקם".

"אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם עידן, אחי הקטן שכבר לא קטן, היה מקבל טיפול רפואי רק בעוד כמה ימים", הוסיפה לכתוב אחותו. "עידן שכב פצוע מבלי יכולת לנשום, בלי יכולת לזוז, מאבד את ההכרה כמה פעמים. ומה אתם אומרים לו? לנו? זה כאב פסיכולוגי". לאחר מכן כתבה: "פעם הבאה כשאתם חושבים שחייל 'עוקץ', גם אם הוא 'עוקץ', תתנו לו את הטיפול הרפואי המגיע לו. גם אם אתם חושבים שזה נעשה בכוונה/פסיכולוגי/סתם מנסה את מזלו – זה המינימום. זו האחריות שלכם לתת מענה רפואי בדיוק כמו שמצפים מכם בשדה הקרב. אל תפקירו חייל בשטח! אני בטוחה שלא הייתם רוצים שזה יקרה לאח, דוד או חבר שלכם".

מצה"ל נמסר: "אנו מצרים על הכאב שסבל החייל. חיל הרפואה כבר החל לתחקר את האירוע באופן מקצועי ומעמיק וימשיך והממצאים ילמדו. כמו כן, האירוע תוחקר על ידי מפקד בסיס ההכשרה של חטיבת גבעתי. בשל סודיות רפואית לא נוכל להתייחס לכל, אך ניתן לציין לאחר בדיקה ראשונית כי החייל קיבל לאורך הדרך טיפול רפואי שתאם את התסמינים שהציג לרופא בעת הבדיקה הגופנית ובדיקות ההדמיה וכן לווה ע"י מפקדיו. אנו שמחים כי החייל שוחרר מבית החולים ומאחלים לו בריאות והחלמה שלמה"

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il