המוחים חזרו לבלפור - חשודים באלימות נעצרו: המפגינים נגד ראש הממשלה נתניהו, ובהם אנשי "הדגלים השחורים", נאספו אמש (חמישי) שוב מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. ההפגנה אתמול באה על רקע התלהטות הרוחות בימים האחרונים ותקיפת המפגינים בתל אביב. במקביל למחאה ליד המעון בבלפור, כמאה פעילי "לה פמיליה" הפגינו נגדם סמוך ל"מתחם התחנה" בבירה. חלקם התפרעו, יידו אבנים, תקפו עיתונאים ושברו מצלמה - והמשטרה עצרה כעשרה חשודים מביניהם. הפגנה נוספת התרחשה אמש גם מול ביתו של השר אמיר אוחנה בתל אביב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"באנו להראות מהי הדרך האמתית של 'לה פמיליה', לא כמו שאומרים בתקשורת", אמר ל-N12 אחד מחברי הארגון כשהוא רעול פנים בתחילת ההפגנה. "אף אחד לא יחרבן על הסמלים שלנו, מי שירים דגלי אש"ף בהפגנה שלא קשורה לעצמאיים או ליוקר המחיה מבחינתי הוא בוגד ואויב".

דקות לאחר מכן כמאה פעילים של הארגון הקיצוני התגודדו במתחם התחנה בבירה וקראו: "שמאלני זה בן זונה, מוות לשמאלנים". לפי דיווחים מהמקום, חלקם גם רדף אחר אוטובוס שפועל בשכונות מזרח ירושלים תוך קריאות: "שיישרף לכם הכפר".

כוחות משטרה עצרו חשודים שהפרו את הסדר הציבורי ויידו אבנים. בשעה 23:00 הודיעה המשטרה כי הפגנת הארגון הפכה ללא חוקית ופתחה בגל מעצרים. באותה השעה כרזה המשטרה כריזה דומה גם למפגינים נגד נתניהו, ומרביתם התפזרו. כ-50 מפגינים נשארו סמוך לכניסה לרחוב בלפור חרף ההנחייה המפורשת שקיבלו לעזוב - ופונו על ידי השוטרים.

לאחר שהסתיימה המחאה, מהמשטרה נמסר כי 16 נעצרו בסך הכל בשני המוקדים - מתחם התחנה וכיכר פריז הסמוך לרחוב בלפור. החשודים נעצרו בחשד להפרת הסדר הציבורי, תקיפת מפגינים ותקיפת שוטר.

מפגינים ליד בלפור הקימו מעין "קבוצות הגנה עצמית" נגד תוקפים, במקביל למאמצי המשטרה לבלום פרובוקציות אפשריות והסתננות של תוקפים שינסו להיטמע בין המפגינים - כפי שככל הנראה קרה בתל אביב. מוקד מחאה נוסף הערב היה בתל אביב, סמוך לביתו של השר אוחנה, יומיים לאחר שמפגינים הותקפו באזור באלימות. המשטרה הקצתה לצורך ההפגנה מתחם בצומת הרחובות הסוללים-רחוב תובל-דרך השלום, והרחובות הללו נחסמו לתנועה כבר בשעה 16:30. ההפגנה הסתיימה ללא אירועים מיוחדים.

עוד לפני ההפגנה, המשטרה הודיעה שלא תאפשר תהלוכה כמו זו שהייתה מוקדם יותר השבוע ברחובות תל אביב: "קיומה של תהלוכה בלתי מתואמת מסכנת את שלומו ובריאותו של הציבור, חושפת את הציבור לסכנות ומייצרת אתגרים של סוגיות אבטחה, סדר ציבורי ומשמעויות של שלום הציבור כמו גם בריאותו בכל הנוגע לנגיף הקורונה", נמסר מהמשטרה - שקראה למפגינים בכל הארץ לציית להנחיות משרד הבריאות.

לה פמיליה
לה פמיליה | צילום: N12
ההפגנה בבלפור הערב
ההפגנה בירושלים, הערב | צילום: N12

המשטרה נחושה לעצור את האלימות: "ישראל במצב של כאוס חברתי" 

במשטרה הוסיפו: "אנחנו ערים לקריאה של פעילי ארגון 'לה פמיליה', שמתכוונים להגיע להפגנה. אנחנו ערוכים לכך בכל היבטי ההיערכות ובהם כוחות גדולים, כוחות סמויים ואמצעים טכנולוגיים. לא נמנע גם מהם את חופש המחאה, אך נדע לזהות ולהוביל אותם למקום שאנחנו נרצה שבו יהיו".

"אני נחוש לאפשר לכל אזרח את זכויותיו הדמוקרטיות בגבולות החוק. אני מדגיש כי המשטרה אינה גוף פוליטי, היא נקייה משיקולים זרים ופועלת למען הציבור ולטובת הציבור כולו", אמר מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן. 

אמש דווח כי במשטרה חוששים מהמצב הנפיץ שהחברה הישראלית נמצאת בו בימים אלו. גורם בכיר במשטרה אף הצהיר כי "ישראל נמצאת במצב של כאוס חברתי" ועל כן ממלא מקום המשטרה ניצב מוטי כהן הורה לרכז מאמצים ולעצור את "רף האלימות שהולך וגובר".

כהן הנחה להעמיד את כל האמצעים הנדרשים כדי לבלום את האלימות. בין היתר, הופעלה אמש יותר פעילות סמויה בקרב המפגינים, כמו גם אמצעים טכנולוגיים המאפשרים מעקב אחר פעילים פרובוקטיביים. כמו כן המשטרה גם תגברה משמעותית את כוח האדם. "צריך להעלות דרמטית את הפעילות", הבהיר מ"מ המפכ"ל בשיחה סגורה.