יותר ממאה משפחות באזור קרית השרון בנתניה סבלו ביום שישי האחרון מתקלה ברשת החשמל. כשחלק מהמכשירים בבית כבו לפתע, הם רצו לארון החשמל וניסו להרים את המתגים - אז הסתבר כי מכשירי החשמל בבתים התקצרו וניזוקו. כעת, שלושה ימים אחרי, רבים מהם עדיין ללא מוצרי חשמל חיוניים ודואגים כיצד יעמדו בתקופה זו בעלויות התיקון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אח שלי נכנס לחדר שלי וצעק 'הטלוויזיה נשרפת'", סיפרה שלי טרכטנברג, תושבת נתניה. "רצתי לסלון, ראיתי עשן לבן עולה מהטלוויזיה וריח של חשמל. היא נשרפה מול העיניים שלנו. הכל קרה בשניות, בהתחלה המזגן הפסיק לעבוד וחשבנו שזו פשוט הפסקת חשמל, אבל אז הטלוויזיה, הממיר והקופסה של הווי פיי גם נשרפו".

טרכטנברג נכנסה לקבוצת הוואטסאפ של דיירי הבניין וגילתה כי היא לא לבד. "יש אנשים שנשרפו להם מקררים, מחשבים, חדרים שלמים", תיארה, "התחלנו מיד לדבר עם מי שצריך, אי אפשר לחיות בלי מוצרי החשמל לאורך זמן, בטח לא רגע לפני הסגר וללא מוצרים חיוניים שנשרפו בבתים אחרים כמו מקרר. הבנו שהתהליך של קבלת החזר מחברת החשמל הוא תהליך ארוך ושאולי ישלחו טכנאי - אבל בינתיים הוא לא הגיע ואין לנו ברירה אלא לתקן בעצמו את הנזקים. דווקא בתקופה כזו ההוצאה קשה יותר".

חדר הפיקוד של חברת החשמל (צילום: חברת החשמל)
חדר הפיקוד של חברת החשמל | צילום: חברת החשמל

אלונה עובד ומשפחתה, המונה ארבעה ילדים, בדיוק נכנסו הביתה כשהתרחשה התקלה. "שמענו פיצוץ מהאזור של המכונת כביסה ורצתי לראות מה קרה", היא סיפרה. "ראיתי שעולה מהמכונה עשן. הורדנו את המתגים וניסינו להעלות אותם שוב ואז אנחנו שומעים עוד פיצוץ. הטלוויזיה באחד החדרים התפוצצה. בסופו של דבר נשרפו עוד שני מסכים ומטענים בכל הבית".

"עם ארבעה ילדים אני לא יכולה להסתדר בלי מכונת כביסה", תיארה אלונה, "בעלי עדיין בחל"ת ואנחנו משלמים הכל בתשלומים, עוד רגע הסגר ולא הספקנו לסדר את הטלוויזיות. אנחנו מדברים עם חברת החשמל אבל מבינים שזה יקח זמן לקבל החזר ולא יודעים איך נסתדר בינתיים".

"המעבדה של חברת החשמל הגיעה לבניינים אחרים אבל עדיין לא אלינו", תיארה קרן ברוורמן, תושבת השכונה. "למזלי לא הייתי בבית בזמן התקלה. בקבוצה של הדיירים כולם התחילו לדווח שהכל קפץ אצלם בבית וברגע שניסו להרים את המתג מוצרי החשמל הפסיקו לעבוד. התקשרתי לחברת החשמל לשאול איך לפעול, אבל הם לא היו סגורים על מהות התקלה, פעם אמרו שקפץ שנאי, פעם אמרו שאולי זה תקלה בבניין".

חברת חשמל, עבודה חיונית (צילום: באדיבות יוסי וייס)
ארכיון | צילום: באדיבות יוסי וייס

"למזלי הלכה לי בינתיים רק מכונת קפה", סיפרה ברוורמן, "אבל דיירים אחרים איבדו מקררים וזרקו אוכל לפח. על מנת לסייע לדיירים האחרים אספתי רשימה של כל המכשירים שניזוקו רק עבור דיירי הבניין שלנו ובניינים סמוכים, יש שם יותר מ-100 מוצרי חשמל. זו תקופה קשה מאוד כלכלית ואנשים מתקנים על חשבונם".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "עקב מזג האוויר החריג ביום שישי האחרון, ארעה תקלה ברשת החשמל ברחוב דגניה בנתניה. לאחר תיקון התקלה, וחידוש אספקת החשמל, הסתבר שנגרמו נזקים למכשירי חשמל בדירות בשכונה. הנושא נמצא בבדיקה מקצועית. במקביל, בשעה זו נמצאת בשכונה מעבדת תיקונים מטעם חברת החשמל כדי לסייע ללקוחות על ידי מתן שירותי תיקון למכשירים שניזוקו".