בצל התפשטות הנגיף וסגר חגי תשרי המהודק, ברחבי הארץ נערכים לצום יום הכיפורים שייכנס הערב (ראשון) סמוך לשעה 18:00 ויימשך כ-25 שעות. תפילות מצומצמות בבתי הכנסת יתקיימו בהתאם למתווה מיוחד שגיבש משרד הבריאות. זמני הצום, הלכות היום ותחזית מזג האוויר: המדריך המלא למתפלל הביתי שחיבר הרב אהרון כהן, ראש האגף הנישואין בארגון רבני "צהר".

להורדת חוברת התפילות המבוארת של "צהר" ליום כיפור - לחצו כאן

התחזית: שרב

מזג האוויר לא מקל עלינו השנה בצום. אחרי סוף שבוע קריר מהרגיל עם אפילו כמה טיפות גשם שהצלחנו לסחוט לרגע, הצום הנוכחי יעבור עלינו במזג חם מהרגיל עד שרבי. 

עם כניסת הצום לקראת השעה 18:00 עומס החום הצפוי יהיה מתון עד בינוני ברוב האזורים - אלה הטמפרטורות: חיפה 28, טבריה 33, נתניה 28, תל אביב 28, רחובות 27, ראשון לציון 28, אשדוד 28, ירושלים 27, באר שבע 29, מצפה רמון 29, אילת 33.

הלילה יהיה חם מהרגיל עם טמפ' מינימום גבוהות יותר מהימים האחרונים: חיפה 24, תל אביב 23, ירושלים 22, באר שבע 20.

במהלך יום שני תחול התחממות והכבדה בעומס החום שיהיה כבד בדרך כלל בשעות הצהריים. מדובר במזג אוויר שרבי ולכן לא מומלצת שהייה ארוכה בחוץ.

 

בצאת הצום, בשעות הערב של יום שני, תחול הקלה במידות החום שיהיו בינוניות ברוב האזורים. הטמפ' בשעות אלה: חיפה 27, תל אביב 27, ירושלים 25, באר שבע 26.

בהמשך השבוע תחול ירידה הדרגתית בטמפ׳ ומזג האוויר יהיה נוח יותר.

מתווה לתפילות יום כיפור

תוקף מתווה המיוחד: מיום ראשון 27.09.2020 (ט' בתשרי התשפ"א) בשעה 17:00 עד יום שני 28.10.2020 (י' בתשרי התשפ"א) בשעה 20:00.

ניתן להגיע למקום שנערכת בו תפילה בציבור בטווח של קילומטר בלבד ממקום המגורים.

בשטח פתוח:
בקפסולות קבועות של עד 20 אנשים.
שמירה על מרחק בין הקפסולות וסימון פיזי.
שמירה על מרחק כיסא ריק בין אנשים שלא גרים יחד.
ללא הגשת מזון.

במבנה סגור:
הושבה במתחמים בקפסולות קבועות (גודל הקפסולה לפי האזור בתוכנית הרמזור).
הצבת מחיצות ניילון בין המתחמים ושמירת מרחק בין המתחמים.
שמירה על מרחק שני כיסאות ריקים בין אנשים שלא גרים יחד.
הצבת שלט עם מספר המתפללים המותר, גודל המקום וכללי הפעלה.
ללא הגשת מזון.

תפוסה מותרת ביישובים אדומים:
גודל כל קפסולה: עד 10 אנשים.
מספר אנשים מותר: לשתי הכניסות הראשונות עד 30 אנשים. לכל כניסה נוספת עוד 20 אנשים.

תפוסה מותרת באזורים שאינם אדומים:
גודל כל קפסולה: עד 25 אנשים.
מספר אנשים מותר: 50 מתפללים לכל כניסה למבנה.

בכל מקרה, מספר המתפללים במבנה לא יעלה על יחס של אדם אחד לכל 4 מ״ר משטח המקום המיועד לתפילה.

מהו בעצם יום כיפור?

יום הכיפורים הוא היום הקדוש ביותר לעם ישראל, ומהותו היא לסלוח, לכפר ולהתחיל מחדש. על פי המסורת, ביום זה סלח יום אשר בו סלח הקב"ה לעם ישראל על חטא העגל ולכן ביום זה הוא סולח לנו ומאפשר לנו לפתוח בדרך חדשה, בשנה חדשה.

איך מתכוננים לצום?

עבירות שבין אדם לחברו - חכמים לימדו אותנו כי יום הכיפורים אינו מכפר על עבירות שבין אדם לחברו עד שירצה את חברו, כלומר שאם פגענו במישהו, היזקנו למישהו, יום הכיפורים לא יכפר על כך עד שאנו נתקן זאת בראשונה. נבקש סליחה, נשלם נזקים ונבוא ליום כיפור נקיי כפיים.

בקשת סליחה מקרובים - שגרת חיינו מובילה הרבה פעמים לפגיעה דווקא בקרובים לנו - בהורים, בבן/בת הזוג ובילדינו. לכן נהוג לפני החג לבקש סליחה מכל אותם הקרובים גם אם לא ידוע לנו כי פגענו בהם.

מתי יתרוקנו הכבישים מתחבורה ציבורית? (צילום: Miriam Alster/Flash 90, חדשות)
יום הכיפורים בכבישים. ארכיון | צילום: Miriam Alster/Flash 90, חדשות

כפרות - מנהג קדום לקיים כפרות לפני כניסת החג. לוקחים מעטפה המכילה כסף שיינתן לצדקה, מעבירים מעטפה זו מעל הראש ג' פעמים מתוך כוונה כי מצוות צדקה זו תכפר על מעשינו ואומרים: "זאת חליפתי זאת כפרתי זאת תמורתי, זה הכסף ילך לצדקה ואני אכנס לחיים טובים וארוכים", וכך נכון לעשות לכל בני הבית.

סעודה מפסקת - הסעודה המפסקת הינה הסעודה האחרונה הנאכלת לפני כניסת הצום, מטרתה להכין את גופנו לקראת הצום ונכון להכין את הגוף במהלך כל היום, לשתות במהלך היום הרבה ולאכול דברים המחזקים את הגוף. על פי המסורת, סעודה זו נאכלת בחגיגיות ובשמחה כביטוי לאמונה ולביטחון ברחמי הקב"ה ערב יום הדין.

מהם איסורי היום?

עם כניסת החג אסורים באכילה ובשתייה, ברחיצה, בנעילת נעלי עור, בסיכה ובתשמיש המיטה, כמו כן יום הכיפורים הינו כמו יום שבת וחלים בו כל איסורי השבת.

יום כיפור (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
אילוסטרציה | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

מהן תפילות היום?

כל נדרי -  יום הכיפורים נפתח בתפילת כל נדרי, בבקשה מבית דין של מטה ומבית דין של מעלה להתיר לנו את הנדרים שלקחנו על עצמנו. אנו פותחים את יום הכיפורים בבקשה לבטל ולהתיר את כל ההבטחות המיותרות שלקחנו על עצמנו, את כל המילים שאמרנו לריק ואת כל ההנהגות הכובלות אותנו.

סדר העבודה - אחד מרגעי השיא של יום הכיפורים הינו תפילת סדר העבודה הנאמרת במהלך תפילת מוסף. תפילה זו מתארת את כניסתו של הכהן הגדול לקודש הקודשים. רק יום אחד בשנה היה יכול הכהן הגדול להיכנס לקודש הקודשים וזה ביום הכיפורים. כניסה זו של הכהן הגדול הייתה רגע של כפרה, רגע של דבקות בין עם ישראל לריבונו של עולם.

גם יהודים יורשו להתפלל ברובע המוסלמי (צילום: פלאש 90 יהונתן סינדל)
יום הכיפורים בכותל המערבי. ארכיון | צילום: פלאש 90 יהונתן סינדל

תפילת נעילה - יום הכיפורים מסתיים בתפילת נעילה. תפילה זו נקראת כך כי ברגעים אלו היו ננעלים שערי ההיכל של בית המקדש וכן כי אלו הרגעים האחרונים הנועלים את יום הכיפורים, וכביכול שערי השמיים אשר היו פתוחים לרווחה במהלך היום חוזרים וננעלים. במהלך כל תפילות יום הכיפורים אנו מתפללים להיכתב לחיים טובים ולברכה. ברגעי הנעילה אנו כבר מתפללים לחתימה, כלומר לסיום הדין לחיים טובים ולברכה. תפילת הנעילה מסתיימת בתקיעת שופר ולאחריה מסתיים הצום.

האם ניתן להתפלל בבית?

עיקרה של תפילה היא התפילה הבאה מן הלב, עבודה פנימית ואמיתית ולא טקס חיצוני. חכמים מדגישים ומזכירים כי תפילה זו, תפילת הלב, יכולה להתקיים גם בבית וגם מחוץ לבית הכנסת.

בשנה זו, בה רבים יאלצו להתפלל בביתם ולא בבתי הכנסת, חשוב לזכור כי תפילת הלב היא העיקר וכי ניתן גם לבד בבית להגיע לעוצמת תפילות יום הכיפורים. יש לזכור כי אסור להסתכן או לסכן אחרים עבור תפילה בבית כנסת ולכן קבוצות סיכון אשר נכון להם שלא לצאת למקומות ציבוריים, יתפללו בביתם ויידעו כי תפילתם רצויה בזה האופן, ובוודאי שאין לסכן אחרים על ידי תפילה שלא על פי הנחיות משרד הבריאות.

להשתתפות במנייני התפילה המצומצמים של "צהר" ביום כיפור - לחצו כאן

בהכנת הכתבה השתתף מתן יעקב.