סכנות של ממש באתרי בנייה - לעיני המצלמה: ערב ראש השנה, גל חריג של דיווחים על ליקויי בטיחות חמורים כש-66 דיווחים הגיעו לחמ"ל של המוסד לבטיחות ולגהות - וכל הדיווחים הללו הגיעו רק השבוע. בתיעודים שאנו מפרסמים כאן לראשונה, רואים כיצד פועל מונף באוויר על עגורן שמתנדנד מצד לצד ללא אמצעי בטיחות וכיצד קורות עץ כבדות פשוט מושלכות מגג בניין. עם כ-300 דיווחים בשנה אחת, תל אביב מובילה כעיר עם הכי הרבה מפגעי בנייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

התיעוד החריג של הפועל המונף באוויר ללא אמצעי מיגון צולם באתר הבנייה של קרית החינוך החדשה ברמת גן, סמוך לרמת אפעל. בעקבות דיווח שהגיע לחמ"ל מאזרח, אתמול (רביעי) הוציא מפקח של משרד העבודה צו בטיחות המורה על הפסקת העבודה באתר כולו בשל הליקויים הבטיחותיים וכן הגיעו לאתר מדריכי המוסד על מנת לחדד את כללי הבטיחות.

באתר בנייה בבני ברק גם כן לא נזהרו השבוע ואף סיכנו את העוברים והשבים ברחוב. קורות עץ גדולות ממדים וכבדות משקל הושלכו לרחוב מגג אתר הבנייה - ללא כל אמצעי זהירות ובטיחות. רק היום דיווח מד"א שנקבע מותו של עובד שהתחשמל מקו מתח גבוה במהלך עבודתו על מנוף ומוקדם יותר השבוע דווח על פועל שנפצע בינוני עם חבלת ראש כתוצאה מנפילת חפץ כבד באתר בנייה.

עלייה בדיווחים על מפגעי בנייה - למרות שבונים הרבה פחות 

על פי נתוני המוסד לבטיחות ולגהות, ההפרה הנפוצה ביותר של כללי הבטיחות היא עבודה לא תקינה בגובה, לצד פיגומים לא תקינים ואי שימוש בציוד מגן. בשיתוף פעולה בין המוסד ומשרד העבודה והרווחה, נסגרו השנה לא פחות מ-300 אתרי בנייה באמצעות צווי בטיחות. במוסד מוטרדים מכך שחלה עלייה בדיווחים על מפגעי בטיחות על אף מספרם הקטן משמעותית של התחלות הבנייה בעקבות משבר הקורונה.

 

לקראת ראש השנה, במוסד לבטיחות ולגהות גם סיכמו את נתוני השנה החולפת וזיהו כי תל אביב היא העיר עם המספר הגבוה ביותר של דיווחים על מפגעי בנייה, כ-300 במספר. ירושלים הגיעה השנה למקום השני. אזרחים שמבחינים בליקויים הם אלה שמדווחים עליהם ולא פעם מצילים חיים. לולא הדיווחים הללו, מספר הקורבנות השבוע באתרי בניה היה "דמיוני", כך כלשונם.

"בשבוע האחרון אנחנו עדים שוב לסכנה שבאי שמירה על הבטיחות באתרי הבנייה", אומר אלון פל, המנכ"ל בפועל של המוסד לבטיחות ולגהות, "עד כה התקבלו במוקד 'קו החיים' של המוסד אלפי דיווחים שהגיעו מהאזרחים בשטח, אליהם מצטרפים הדיווחים מהשבוע האחרון, אשר הצילו חיים של עובדים באתרי בנייה ושל עוברי אורח במרחבים הציבוריים סביב אתרי הבנייה בכל רחבי הארץ".