קצת יותר מיממה לפני שסגר החגים ייכנס לתוקפו, ישראלים רבים הגיעו הבוקר לסופרים על מנת להיערך לארוחת החג ולסגר עצמו. בחלק מהמקומות, הצטברו תורים ארוכים מחוץ לסופר, זאת בשל השמירה על הנחיות הקורונה. בכניסה לאחד הסופרים פגשנו את הישראלים שזעמו: "לא ייתכן שגם הסופרים יהיו פוליטיים, הילד שלי חם לו!".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

למרות הנסיונות להרגיע, מצאנו חוסרים מסוימים במוצרים חשובים בסופרים בהם ביקרנו הבוקר. ביוחננוף היו אמנם ירקות בשפע, אבל היה בפרק זמן מסויים למשל מחסור בפסטה "אסם", רק לאחר כמה שעות מולא המדף מחדש. בשופרסל דיל בביל"ו היו מדפים עם חוסרים גדולים של עוף ודגים כמו גם מחסור גדול בחלב וחמאה. 

בכניסה לסופר "יוחננוף" שבקריית עקרון השתרך תור של כ-30 איש, חלקם באו לעשות השלמות לקראת החג וחלקם באו להצטייד גם לסגר. בשיחה עם הלקוחות שחיכו בתור, הם לא הבינו מדוע לא מכניסים אותם בעוד שרק אתמול טענו כי הסופר "היה מפוצץ באנשים, כנראה שינו את המדיניות", אמרה אחת הלקוחות.

ליאת, לקוחה שחיכתה ביחד עם בנה מחוץ לסופר במשך זמן ממושך, החלה להקים מהומה וניסתה להבין מהסגל של הסופר מדוע לא מכניסים אנשים: "אדוני, אתה יכול להסביר לי מה זו ההמצאה החדשה הזו שמחכים בתור? זה חדש, הרי אתמול זה לא היה? מה קרה היום?". כשדיברנו איתה היא אמרה: "ראיתי תור ארוך מאוד של למעלה מ-30 אנשים, אתמול היה כמות אנשים מטורפת בתוך הסופר, מה השתנה בין אתמול להיום?".

מחסור בירקות בשופרסל גבעתיים
מחסור בירקות בשופרסל גבעתיים

 

שמוליק, גם הוא לקוח שהגיע לקניות, דווקא לא התרגש מההתקהלות בכניסה לסופר: "כנראה שמקפידים לא להכניס מעבר לכמות המותרת. אנחנו לקראת החג שזה יותר מאסיבי, גם כנראה בגלל הסגר אולי קונים יותר, אבל הריכוז הזה לקראת החגים הוא דבר רגיל, רק שהקורונה לא דבר רגיל ולכן אנשים צריכים להמתין".

אבישלום, לקוח שפגשנו בתוך הסופר, סיפר שחסר חלק מהדברים שהוא בא לקנות: "חסר אמנון, פילה אמנון, חלק מהמצרכים שבאתי לקנות פשוט אמרו שנגמר, גם סוגים אחרים של דגים שבאתי לקנות. גם יותר מדי צפוף פה בסופר". גם כשאנחנו עברנו בתוך הסופר ראינו למשל שמדף הפסטות ריק לחלוטין, כך שלמרות ההבטחות נראה שכן יש מחסור בחלק מהמוצרים. מנגד, יוסי מספר לנו שעד לאותו הרגע של הראיון הוא מצא "כמעט הכל, הפאניקה מיותרת. אנשים קונים הרבה דברים, אני לא יודע אם הם צריכים הכל".

מדפים ריקים בסופר (צילום: N12)
מדפים ריקים בסופר | צילום: N12
מדפים ריקים מחלב בשופרסל דיל ביל"ו
מדפים ריקים מחלב בשופרסל דיל ביל"ו

גם בשופרסל דיל ביל"ו נראה שיש מחסור במוצרים, שוב בניגוד להבטחות של הממשלה וההיערכות המוגברת של המותגים הגדולים. בסיבוב קצר בסופר ניתן לראות מחסור בחלב ליטר 3% של תנובה וחמאה כמו גם מחסור בזנים מסויימים של דגים ובעופות.

קובי מלול, עובד בדלפק הבשר של שופרסל דיל רחובות אומר לנו כי למרות מה שלקוחות מספרים, אין באמת מחסור אמיתי של מוצרים, לפחות לא בבשר: "יש לי את כל החלקים, פרגיות, שניצלים. אנשים סתם בלחץ בגלל הסגר, יש הכל, תסתכל".

גילי, לקוחה שדיברה אתנו הביעה את הזעם שלה על ההתנהלות של הממשלה לקראת הסגר הנוכחי: "התחושה היא שאף אחד לא דואג לי, לא למשפחה שלי, לא לבעלי, גם חברים מרגישים ככה. אין באמת מישהו שדואג לאינטרסים שלנו, האנשים הפשוטים".