במשטרה חוששים שאזרחים רבים מתכננים להפר את הסגר ולנסוע לארוחות החג לפני תחילתו, וכעת הם מזהירים - מי שיעשה כך לא יורשה לשוב לביתו, יאולץ לשוב על עקבותיו, וקנסות יוטלו על כל אחד מנוסעי הרכב. בתוך כך, ועדת החריגים החליטה הערב (שני) שגני משחקים ופארקים שכונתיים יישארו פתוחים בטווח של 500 מטרים מהבית, יתאפשר משלוחים אך לא טייק אוואי, יותר ספורט יחידני וליגות הכדורגל ימשיכו בפעילותן כרגיל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורם במשטרה אמר שמכיוון שלצערו ישראלים רבים לא פוחדים מהדבקה אלא מקנסות, חיפשו כיצד להרתיע את אותם אזרחים שמתכוונים לנסות לחזור לביתם בשעות הלילה או מוצאי החג.

מסתמן שבמאות מחסומים שיוקמו יינתנו קנסות בסך 500 שקלים לכל אחד מיושבי הרכב (מעל גיל 12), והנהג יונחה לחזור למקום ממנו בא. אם הנהג ינסה להגיע בדרכים חלופיות וייתפס במחסום אחר, ייתכן שיוטלו עליו קנסות נוספים.

פרויקטור הקורונה אמר למקורביו שלמרות החלטת הממשלה שהתקבלה אמש (ראשון), הוא לא מתכוון להמליץ על הארכת הסגר - בגרסתו המחמירה - מעבר לשבועיים. פרופ' גמזו סבור שמגבלת 500 המטרים לא חשובה במיוחד מבחינה בריאותית, ולכן לא מתכוון לפעול להארכתה.

הסיבה שהוא פעל לאישור המגבלה הזו היא שלצד היתרון במניעת התקהלות ותנועה בין יישובים, הוא מאמין שהיה צורך בצעד מהדהד שיוציא את הציבור מאדישותו.

כוחות משטרה אוכפים את הסגר על לוד (צילום: איתן אלחדז/TPS)
קנס של 500 ש"ח לכל נוסע שיפר את הסגר | צילום: איתן אלחדז/TPS

הפארקים יישארו פתוחים, הצימרים ייסגרו

ועדת חריגים החליטה לצמצם את ההגבלות על הגנים והפארקים השכונתיים - והם יישארו פתוחים בטווח של 500 מטרים מהבית. כמו כן, הוחלט כי צימרים לא יוחרגו וייסגרו גם כמו בתי המלון. 

עוד החליטה הוועדה כי בני משפחה הגרים יחדיו יורשו לצאת לספורט יחדיו ללא הגבלת מרחק, יתאפשרו משלוחים אבל לא טייק אווי וליגות הכדורגל ימשיכו בזמן הסגר.

היערכות נוספת לסגר היא צמצום התחבורה הציבורית: תפוסת הנוסעים באוטובוסים תצומצם ב-50%, אוטובוסים בין-עירוניים שלא יפעלו בימי שישי, מוצאי שבת ובערבי ומוצאי החגים. בצה"ל הוחלט כי לא יוטל עוצר על חיילים, וסגן שר הבריאות התחייב כי הורים גרושים יוכלו להעביר את ילדיהם ביניהם בזמן הסגר.

אוטובוס בקורונה (צילום: פלאש 90)
התחבורה הציבורית תצומצם | צילום: פלאש 90

גורלם של המספרות ומכוני היופי עדיין לא ידוע, אך ככל הנראה ייסגרו כמו העסקים בתחום הבידור, הפנאי, התרבות, המסחר והבילוי. בנוסף, הממשלה עדיין לא פרסמה הבהרות בנוגע למכר מזון בטייק אווי (לצד שירותי משלוחים שיפעלו) וההגדרות לגבי פעילות ספורטיבית ליחידים, אך ההערכה היא ששניהם יאושרו.