שעות לאחר הניסוי הלילי במערכת ההגנה האווירית חץ 2, בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית התייחס לתוצאות הניסוי: "הניסוי היה מושלם – הכול עבד בדיוק כמו שתכננו". לוי התייחס גם לאיומים האפשריים בעתיד: "נערכים לאפשרות שיום אחד ירכיבו על הטילים גם ראש נפץ גרעיני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המטרה שדימתה טיל בליסטי אירני ממשפחת השיהאב 3 שוגרה מלב ים", פירט לוי. "המערכת גילתה אותה, עקבה ואז חץ 2 יירט אותה בהצלחה גדולה". לוי הסביר שהייחודיות במערכת החץ 2 היא שהטיל מיירט את המטרה בעת הכניסה שלו לאטמוספירה – בניגוד למערכת החץ 3 שמיירטת את המטרה עוד כשהיא מחוץ לאטמוספירה.

"בדקנו במהלך הניסוי את כל השכבות של מערך ההגנה האווירית הישראלי – את המערכות חץ 3, 2, כיפת ברזל", הסביר לוי. "הסימולציות גם כן עבדו בדיוק כמו שתכננו". בניסוי לקחו חלק בנוסף לתעשייה האווירית, יצרנית החץ, גם היחידה הרלוונטית בחיל האוויר, אנשי משרד הביטחון ואנשי מנהלת ההגנה מפני טילים בארצות הברית.

ניסוי יירוט של מערכת הנשק חץ (צילום: משרד הביטחון)
ניסוי יירוט של מערכת הנשק חץ | צילום: משרד הביטחון

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הצלחת הניסוי:"אני מברך את מערכת הביטחון והתעשיות הביטחוניות על עוד ניסוי מוצלח במערכת הנשק 'חץ 2'. הוכחנו שוב שמדינת ישראל מחזיקה בידיה יכולות הגנה והתקפה מהחזקות והמתקדמות בעולם. אני מבקש להביע הערכה עמוקה לבת בריתנו ארה״ב, על קידום משותף של ביטחוננו. ידעו אויבינו ומבקשי רעתנו כי מדינת ישראל ערוכה נגד כל איום".

גם ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון, משה פתאל, התייחס לתוצאות הניסוי. "אנחנו מציינים היום 20 שנים למערכת חץ 2 כמערכת מבצעית", סיפר. "במהלך השנים עשינו למערכת הזאת חמישה שדרוגים משמעותיים כדי שהיא תוכל להיות מותאמת להתפתחות האיומים בזירה. הפעם עשינו שדרוג ושיפורים של התוכנה שבתוך הטיל שמאפשרים לנו להתמודד עם האיומים המתפתחים. המטרה בניסוי הייתה לראות שהכול עובד".

ראש המנהלת סיפר גם על 2 המגמות של פיתוח במערך הטילים האירניים: "הם מנסים להשיג רמת דיוק גבוהה ויכולת שברגע החדירה לאטמוספירה הם יתמרנו, בניסיון להקשות על היירוט שלהם. הדבר השני הוא שאנחנו נערכים לאפשרות שיום אחד הם ישימו ראש גרעיני ולא רק קונבנציונלי על הטילים, ואנחנו ננסה לדעת ליירט את זה הכי גבוה והכי טוב".

במהלך הניסוי אמש יירטה בהצלחה מערכת הנשק טיל מטרה ממשפחת האנקורים, המדמה טיל קרקע-קרקע ארוך טווח בעל ראש נפץ קרבי. ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי הוכיח את יכולתה המשופרת של מערכת הנשק "חץ" להתמודד ביעילות עם איומים קיימים ועתידיים על מדינת ישראל.

מערכת הנשק "חץ" מופעלת ונשלטת באמצעות מערכות השליטה והבקרה של אלביט מערכות בהן מערכת השליטה והבקרה "אתרוג זהב", מערכת "שקד זהב" לביצוע מעקב אחר תהליך הגילוי והיירוט, וכן מערכות הקישוריות והתחקור. מנוע המערכת הוא של חברת תומר המתמחה בהנעה רקטית.