מאז שפורסמה ההנחייה שמחייבת לעטות מסכה במרחב הציבורי כדי לעצור את התפשטות נגיף הקורונה, נרשם מספר גדול של עימותים בין אזרחים לשוטרים שאוכפים את ההנחיות, לא פעם בגלל אי-הבנה של האזרחים - שגם לאחר שעוכבו לא בדיוק מבינים מה זכויותיהם. לכן גיבשנו עבורכם יחד עם עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח, מדריך מסודר עם כל התשובות לכל השאלות שיכולות לבוא.

מה אומר החוק על חובת עטיית מסכה (אם אני לבד ברחוב?)

החוק (צו בריאות העם) קובע כי בכל מקום, למעט מקום מגוריו של אדם, יש חובה לעטות מסכה. להוראה זו יש מספר חריגים, ובהם: קטין מתחת לגיל 7, אדם בעל מוגבלות כלשהי, בעת פעילות ספורט, אדם שנמצא לבד במקום סגור או מופרד (לדוגמה ברכב, במשרד בעבודה, עבודה ב-open space עם הפרדה בין העובדים במחיצה), חדר במקום עבודה שבו שני עובדים קבועים וביניהם 2 מטר, בחוף הים (ובלבד ששומרים מרחק 2 מטר).

גם אדם שנמצא לבדו ברחוב או אפילו לבד ביער חייב לעטות מסכה, אבל נוהלי האכיפה קובעים שהיא לא תתמקד במקרים כאלה, שבהם תינתן אזהרה בלבד.

שוטר דרש ממני תעודה/מס זהות - אני חייב?

הנוהל המשטרתי קובע: שוטר רשאי לבקש מכל אדם להציג תעודה מזהה כשיש לו "עילה סבירה" לכך. המשמעות היא ששוטר לא יכול לבקש תעודה "סתם כך". אם שוטר מבקש ממך להציג תעודת זהות כדי לתת לך דוח – יש חובה לתת לו. פקחים עירוניים ופקחים של משרדי הממשלה מוסמכים אף הם להטיל קנסות בגין אי עטיית מסכה, ויש חובה להציג תעודת זהות לצורך מתן הדוח גם לפי דרישתם.

שאלת גבולות הסמכות המשטרתית לדרוש מאדם תעודת זהות נמצאת כיום בדיון בבג"ץ בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח יחד עם ארגונים נוספים.

מה מותר ואסור לשוטר לעשות אם לא הצגתי תעודת זהות?

אם סירבת להזדהות (להציג תעודה או למסור את מספר הזהות) ודרישת ההזדהות הייתה חוקית, השוטר רשאי לעכב אותך לתחנת המשטרה כדי לברר את זהותך. במקרה שהזדהית אבל אין עליך תעודת זהות - אין לשוטר סמכות לעכב אותך, אלא לכל היותר לדרוש שתתייצב/י בתחנת המשטרה כדי להציג את תעודת זהות תוך 5 ימים.

עצרו אותי ולקחו אותי לתחנה בגלל שלא הזדהיתי - מה צפוי לי בהמשך?

אם סירבת להזדהות כשלשוטר הייתה סמכות לדרוש זאת, את/ה עלול/ה לעבור עבירה של "הפרת הוראה חוקית". המשטרה יכולה לחקור אותך על כך. הסיכוי שיוגש כתב אישום נגדך הוא נמוך מאוד אם זו העבירה היחידה שעברת.

מה גובה הקנס על אי עטיית מסכה, והאם יש הבדל בין מספר העבירות?

הקנס על אי עטיית מסכה עומד על 500 שקלים ובמקרה של עבירה חוזרת – כפל קנס (1,000 שקלים).

האם ישנה זכות ערעור על עבירת אי עטיית מסכה?

בהחלט. אם אתם חושבים שלא הייתה הצדקה להטיל עליכם קנס, הגישו בקשה למשטרה לביטול הקנס או בקשה להישפט בתוך 30 יום ממועד מתן הדוח. אם סורבה הבקשה לביטול הקנס - אפשר להגיש לאחר מכן בקשה להישפט בתוך 30 יום מההחלטה.

עו"ד אן סוצ'יו, האגודה לזכויות האזרח
עו"ד אן סוצ'יו, האגודה לזכויות האזרח

מה היחס מבחינת הרישום פלילי לעבירה מסוג זה?

אי עטיית מסיכה מוגדרת כעבירה מנהלית ובניגוד לעבירה פלילית רגילה, מרגע ששולם הקנס לא נותר רישום פלילי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות