מנהלי המחלקות הפנימיות במסיבת עיתונאים לקראת הסגר המסתמן: על רקע העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה בישראל ובמקביל לישיבה הדרמטית שמתקיימת בממשלה באשר לשאלת הטלת סגר כללי לקראת החגים, מנהלי המחלקות הפנימיות ומחלקות הקורונה בבתי החולים בישראל מקיימים הערב (ראשון) מסיבת עיתונאים – זאת בצל המשבר בו נמצאת מערכת הבריאות אחרי חצי שנה של מאבק בנגיף הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית אמר: "אנחנו בעיצומה של מלחמה. לא זו המתנהלת באולפנים, במערכות העיתונים, במדיה החברתית - בטוויטר, בפייסבוק, או ברחוב. אלא מלחמה אמיתית עם נפגעים. עם מתים. אצלנו במחלקות הפנימיות. עד היום קולנו לא נשמע מול הציבור והממשלה באופן ברור: הקול של השטח, הקול ממיטת החולים. היום אנו שוברים שתיקה".

"אנחנו מייצגים 111 מחלקות פנימיות שבהם כ-1300 רופאים, וכולנו חיילים במלחמה נגד נגיף הקורונה", המשיך פרופ' אליס. "הגענו להעביר מסר חד וברור: הפחתת התחלואה תלויה לא רק בנו אלא גם בהתנהגות של הציבור. ניתן לצמצם את התחלואה בהתנהגות אחראית יותר של כולנו".

נדמה כי ישנה תמימות דעים בנוגע לרצון הכללי להימנע מסגר מלא, אך אפשרות זו תתקיים רק במקרה ויווצר שיתוף פעולה אפקטיבי מצב הציבור לדבריהם של ראשי המחלקות. "סגר גורם לפגיעות כלכליות וחברתיות, ואנחנו לא רוצים להגיע למצב הזה", הסביר ד"ר גדי סגל מבית החולים שיבא. "לכן, אם כל אחד יעשה סגר לעצמו, יעטה מסיכה ויימנע מהתקהלויות - לא יהיה צורך בצעדים המוניים".

ד"ר דרור דיקר, מנהל מחלקה פנימית קורונה בבית החולים השרון אמר כי "יכולתנו לבצע את עבודתנו נמתחת בימים אלו עד לקצה - במספר המיטות ב'פנימיות הקורונה' וביכולת הצוות הרפואי לשאת את המסע הזה לאורך הזמן. היקף החולים השגרתיים לא יורד - אין פחות חולי סרטן או חולי סוכרת ובתי החולים מתמודדים עם אתגר מסובך וקשה".

ד"ר גדי סגל (צילום: החדשות 12, החדשות12)
ד"ר גדי סגל | צילום: החדשות 12, החדשות12
_OBJ

על פי הנתונים הקיימים במערכת הבריאות, המצוקה במחלקות הקורונה מורגשת בימים אלו במיוחד בצפון הארץ. בבית החולים רמב"ם למשל הפסיקו לקבל חולי קורונה חדשים, ואלו מופנים לבתי חולים אחרים בארץ, וכך גם בבית החולים 'שערי צדק' בירושלים. 

מסיבת העיתונאים מגיעה על רקע הצהרתם של חלק ממנהלי בתי החולים בארץ מוקדם יותר היום בישיבת הממשלה, על כך שסגר מלא אינו נחוץ בשלב זה של המשבר. שר הבריאות אדלשטיין הגיב בכעס לדברים שעלו בישיבה והודיע שאם התוכנית לא תתקבל במלואה - הוא לא יציע תוכנית חלופית במקומה.