תביעת ענק נגד המדינה: 45 הורים לילדים מאומצים דורשים פיצוי בסך מאות מיליוני שקלים, לאחר שהתברר שילדיהם סובלים מתסמונת האלכוהול העוברי. לאחר האימוץ התברר למשפחות כי הילדים סובלים מנזק מוחי בלתי הפיך, שגורם להתנהגות אלימה ותקיפה. "היינו מאמצים אותו בכל מקרה", אמר אחד ההורים. "אני מודאג לגבי העתיד, הסטטיסטיקה אומרת שהרבה מהילדים האלה מגיעים לבית סוהר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שבתאי ונוגה ביקשו להביא ילד שלישי, אחרי 2 אימוצים מוצלחים באוקראינה. "מהרגע הראשון שחזרנו לארץ ראינו שהוא שונה", סיפר שבתאי. "אם היו מאכילים אותו, הוא היה ישר זורק את האוכל, הופך את הבית, מרביץ, בועט, נושך".

תביעת ענק בגין רשלנות
תביעת ענק בגין רשלנות

ככל שנדב, בנם השלישי, גדל - גם הקשיים גדלו איתו, אל תוך הגן ובית הספר. "היום הוא בבית הספר השני שלו של חינוך מיוחד לבעיות התנהגות", אמר שבתאי, "אחרי שמהראשון הוא נזרק בגלל בעיות של אלימות והתנהגות מינית לא הולמת, הטרדות מיניות, קולות, נגיעות. הוא הרבה פעמים במסגרת התפרצויות הזעם מאיים לדקור אותנו בסכין, לדקור את האחים בסכין, לרצוח אותנו".

העיתונאית אריאנה מלמד, שילדיה המאומצים מתמודדים עם תסמונת האלכוהול העוברי גם כן, אמרה: "אנחנו הושלכנו לכלבים, הושלכנו לעמותות תאבות בצע ולרופאים שאנחנו מאמינים שעבדו ביחד עם העמותות האלה כדי להביא כמה שיותר ילדים כמה שיותר מהר, ולא משנה אם הם בריאים או חולים".

תביעת ענק בגין רשלנות (צילום: החדשות12)
העיתונאית אריאנה מלמד | צילום: החדשות12

כ-45 משפחות הגישו תביעה נגד המדינה בסכום של 400 מיליון שקלים. ממכתב התביעה עולה שעמותות הציגו מצג שווא לפיו הילדים בריאים, כשלמעשה ידעו - או היו צריכות לדעת - שרבים מהם חולים. המדינה, שפיקחה על אותן העמותות, הקלה ראש, דחתה את תלונות ההורים, התמהמהה באבחונים וסירבה לסייע בעלויות הטיפולים השונים.

תביעת ענק בגין רשלנות
תביעת ענק בגין רשלנות

כעת ההורים מבקשים לא רק פיצוי, אלא גם משהו שיבטיח את עתידם של הילדים המאומצים. שבתאי, אביו של נדב, אמר: "לא היינו עושים את הדברים אחרת, היינו מאמצים גם עכשיו, כי אנחנו אוהבים אותו, כי הוא הילד שלנו, אבל אם לא היו מסתירים מאתנו את כל המשמעויות, אז לפחות היינו מכלכלים את הדברים שלנו בצורה אחרת. אני מודאג לגבי העתיד, והסטטיסטיקה אומרת שהרבה מהילדים האלה מגיעים לבית סוהר".